Yeşil ve Gri Pasaportların Ayrıcalıkları Sınırlandırılıyor

Avrupa Parlamentosu’nda alınan karara göre 2020 yılından itibaren Avrupa’ya gitmek isteyen Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) ve Gri Pasaport (HizmetPasaport) sahibi vatandaşlarımız için bazı sınırlandırmalar getiriliyor. Avrupa Parlamentosu’nun resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruya göre 2020’de başlayacak olan uygulamayla birlikte Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyen kişilerin yolculuğa çıkmadan önce ülkeye giriş izni almaları gerekecek. Bu karar doğrultusunda Yeşil ve Gri pasaportluların da aslında bir çeşit vizeye tabii tutulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yeşil ve Gri Pasaportlular İçin Yeni Süreç Nasıl İşleyecek?

Alınan karara göre Avrupa’ya gitmek isteyen ve Yeşil/Gri Pasaportlu Türk vatandaşları artık güvenlik formu doldurarak gidiş sürecini başlatabilecek. Bu güvenlik formu internet üzerinden doldurulabilecek bir belge olmakla birlikte seyahat edecek vatandaşlarımızın forma ulaşmak için Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi‘ne (ETIAS) başvurmaları gerekmekte.

ETIAS, seyahat edecek kişilerden kayıt sırasında 7 € ( Euro) harç bedeli talep edecek. 18 yaşın altındaki ve 70 yaşın üstündeki kişiler harç bedelinden muaf tutulacaklar. Ücret, kredi kartıyla veya bankamatik kartıyla ödenebilecek. Ödeme gerçekleştikten hemen sonra başvuruda bulunabileceksiniz.

İnternet üzerinden doldurulacak olan güvenlik formları, yetkili birimler tarafından incelenip kontrol edilecek ve Avrupa ülkelerine giriş izni 2020’den itibaren Yeşil ve Gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu şekilde olacak.

Yeni alınan bu kararla birlikte Avrupa’ya giriş izni alan yeşil veya gri pasaportlu vatandaşların elde ettikleri bu hak 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır.

ETIAS Nedir ve Nasıl Çalışır?

ETIAS, Türkçe açılımı Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi olan ve Schengen Bölgesine giriş için vize almasına gerek olmayan ülkelerin vatandaşlarına izin veren aynı zamanda onları elektronik ortamda takip eden bir sistemdir. Bu sistemle birlikte Avrupa’ya seyahat etmek isteyen kişilerin ayrıntılı bir güvenlik kontrolünden geçirilmesi ve sonrasında ülkeye giriş yapması hedeflenmekte.

ETIAS başvurusu için süresi dolmamış pasaportunuzun olması yeterli olacaktır. Sistemden çevrimiçi başvuru yapmak için yapılması gerekenler ise çok basit; gitmek istenilen ülkeyi seçtikten sonra sistem o ülke için belirlenmiş olan formları size sunacak ve gerekli bilgilerin eksiksiz doldurulması istenecek. Formda olması beklenen bazı bilgiler şöyle:

 • Ad
 • Soyad
 • Doğum tarihi
 • Doğum yeri
 • Vatandaşlıkla ilgili bilgiler
 • Ziyaret edilmesi planlanan ülkenin adı
 • Adres bilgileri
 • E-posta ve telefon bilgileri
 • Eğitim durumu
 • İş durumu
 • Sağlık durumu

18 yaşın altındaki kişilerin başvurularını onların adına yasal vasileri yapmalıdır. Aynı zamanda ziyaret etmek istediği ülkede akrabası bulunan vatandaşlar, akrabalık ispatını ve o kişinin ikamet belgesini ibraz etmelidir.

Tüm bu bilgileri sisteme girdikten sonra ortalama 10 dakika gibi bir sürede başvuru gerçekleştirmiş olacak. ETIAS sistemi kişiye zaman kazandırmakla beraber kişinin çeşitli evrak işlerinden de kurtulmasını sağlıyor.

Başvuru yapıldıktan sonra birkaç dakika içinde sistem durumunuz hakkında sizi bilgilendirecek. Onaylanırsa 3 yıl süreyle birlikte giriş izni için başvurduğunuz ülkeye gitme hakkı elde edeceksiniz. Onaylanmadığı takdirde ise sistem size ret mesajını sebebiyle birlikte gösterecek. Arzu ederseniz bu karara itiraz edip tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

 Neden ETIAS Uygulamasına Geçiş Yapıldı?

Avrupa Komisyonu Başkanı, ziyaret edilmek istenen ülkedeki güvenliği arttırmak adına böyle bir uygulamaya gidildiğini açıkladı. Son yıllarda oldukça artan birtakım güvenlik sorunlarının kendi vatandaşlarını ve ülkelerini en az şekilde etkilemesini istedikleri için bu uygulamayı zorunlu tuttuklarını net olarak ifade eden komisyon başkanı, 2020’den itibaren AB ülkelerinden birini ziyaret edecek olan kişilerin ETIAS ile takip edileceğini belirtti.

Bu yetkilendirme ile Avrupa’da suç ve terör olaylarının azalması, usulsüz göçlerin engellenmesi, çeşitli salgın tehlikelerinin minimuma inmesi, uygulanan prosedürlerin ve başvuru sürelerinin kısalması amaçlanmakta.

Hangi Durumlarda Ülkeye Giriş İzni Verilmez?

Bahsedilen ETIAS uygulaması, bu zamana kadar vizeden muaf olan yeşil ve gri pasaportlu Türk Vatandaşları için 2020 tarihinden itibaren uygulanacak ancak başvuruda bulunan herkese seyahat izni verilmeyecek. Yapılan başvurular detaylı bir şekilde incelenip, görevliler tarafından kontrolden geçirildikten sonra, yani ülke için herhangi bir tehdit oluşturmadığınız onaylandığında giriş izni verilecek. Sağlık, siyaset ya da göç konularından en az biriyle alakalı olarak ülkeyi etkileyecek şekilde problem yaşamış olan vatandaşların başvuruları kabul olmayacaktır. ETIAS size ülkeye giriş için garanti vermez, bu yetki sınır görevlilerine aittir.