Koronavirüsü Nedeniyle Karşılıklı Uçuş Yasağı Getirilen Ülkeler

Son bir aydır tüm dünyayı ayağa kaldıran yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) hastalığı nedeniyle birtakım tedbirler alınmakta. Global çapta ciddi bir tehdide dönüşüne dönüşen “Covid-19” ile mücadele kapsamında ilgili kurumların yaptığı toplantılar neticesinde, virüsün yaygın görüldüğü bazı ülkelere yönelik karşılıklı uçuşların durdurulması yönünde tedbir kararı alındı.

Uçak seferlerinin askıya alınması, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Koronavirüs‘ten korunmasını amaçlayan önlemlerden biri. Bu çerçevede söz konusu ülkelere vize başvurusu da yapılamamakta. Söz konusu kararlar tedbir niteliğinde olup, bunun geçici bir durum olduğunu belirtmekte fayda var.

Uçuş yasağının getirilmesindeki en önemli amaç, virüs taşıyan insanların sağlıklı insanlara virüs bulaştırmasının önüne geçmek. Yeni tip Korona virüs salgının en ağır geçtiği ülkeler Çin, İtalya ve İran başta olmak üzere 14 ülkeye uçuş yasağı getirilirken sonradan 6 ülkenin de listeye eklenmesiyle birlikte şu an 20 ülkeye uçuş yasağı getirilmiş durumda.

Koronavirüsü nedeniyle uçuş yasağı getirilen ülkeler hangileri?

Hastalığın ortaya çıktığı dönemde ilk olarak Çin, İtalya, İran, Irak ve Güney Kore’ye uçuşlar durdurulmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 13 Mart’ta yapılan açıklama ile; Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuş yasağı getirildiğini belirtilmişti.

Son olarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan, Mısır, İngiltere, İsviçre, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuş yasağı konduğunu açıkladı. Böylece uçuş yasağıgetirilen ülke sayısı yirmiye ulaştı.

Koronavirüsü nedeniyle uçuş yasağı getirilen ülkeler:

 • Çin
 • Güney Kore
 • İran
 • Irak
 • İtalya
 • Almanya
 • Fransa
 • İspanya
 • Norveç
 • Danimarka
 • Belçika
 • Avusturya
 • İsveç
 • Hollanda
 • İngiltere
 • İsviçre
 • Suudi Arabistan
 • Mısır
 • İrlanda
 • Birleşik Arap Emirlikleri

Peki, Coronavirüs (Covid-19) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsler insan, yarasa, kedi, köpek, domuz, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilmektedir. Bu virüs tipi (korona virüs) insandan insana bulaşabilmektedir.

Coronavirus (Covid-19) ya da Türkçe haliyle korona virüs hastalığı, başlangıçta gribal enfeksiyon belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. En önemli belirtisi ateştir. Corona virüs hastalığına yakalanmış kişilerin dünya genelinde yaş farketmeksizin %86sı yüksek ateş şikayetinde bulunmuştur. Ateşin yanı sıra boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı ve baş ağrısı da diğer semptomlardandır.

Korona virüs (Kovid-19) hastalığının belirtilerinin mevsimsel grip şikayetleriyle benzerlik göstermesi büyük tehlike oluşturmaktadır. Coronavirüs hastası bir insan, belirtileri grip ile karıştırarak tedavi olmayı aklına bile getirmeyebilir. Bunun neticesinde yanında, yakında kim varsa onlara da bulaştırabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tüm dünyada pandemi olarak nitelendirilen koronavirüs hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çok çabuk yayılan ve özellikle 50 yaş üstü kişilerin çok ağır şekilde geçirdiği bir hastalık olan koronavirüs (kovid-19) için yapılması gereken ise çok basit. Eğer yukarıda yazılı olan belirtilere sahipseniz en yakın sağlık kurumuna gidip şikayetlerinizi doktora anlatmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Ancak halihazırda bu tip şikayetleriniz yoksa ve kendinizi sağlıklı hissediyorsanız koronavirüs kapmamak için dışarı çıkmamanız sizin için en doğru şey olacaktır. Çünkü dışarıda koronavirüs taşıyan biri ile temasa geçmeniz halinde hastalığı kapmanız an meselesi olacaktır. Durumun ehemmiyetini anlamak için lütfen Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yer alan uyarıları dikkatlice okumanızı ve uygulamanızı tavsiye ederiz.

Koronavirüs Nasıl Oluştu? Nasıl ortaya çıktı?

Koronavirüs aslında eskiden beri bildiğimiz, çoğu insanın en az 1 kere karşılaştığı bir virüs tipidir. Ancak koronavirüslerin çeşitleri vardır. Bu çeşitler alfa, beta, gama ve delta olmak üzere 4 gruptan oluşmaktadır. Bunlar corona virisünün bilinen alt tipleridir.

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkan covid-19 veya kovid-19 olarak adlandırılan mutasyona uğramış bir koronavirüstür. Mutasyona uğramış olduğu için günümüzde bu hastalığın kesin bir tedavisi veya aşısı bulunmamaktadır. Bilim insanları her geçen gün araştırmalarını hızlandırmaktadır. Bir yarasadan insana bulaştığı düşünülen covid-19 (coronavirüs) için tedavi yöntemleri araştırılmaktadır.

Koronavirüs İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Bulaşıcılığı oldukça fazla olan ve kişilerin nefes almasını zorlaştırarak onaları ölüme sürükleyen koronavirüsten korunmanın en önemli yolu kişisel hijyene dikkat etmektir. Bunun için eller sabunla birlikte sık sık ve en az 30 saniye süreyle yıkanmalıdır. Parmaklar, avuç içleri ve bilhassa tırnak araları sabunlanmalıdır.

Eğer hasta olduğundan şüphelendiğiniz biriyle temasa geçtiyseniz ellerinizi hiçbir yere sürmeden direkt su ve sabunla güzelce yıkamanız virüsün bulaşmaması için en kesin sonuç olacaktır.

Evden çıkmamak da alınacak diğer önlemler arasında. Eğer işinize iş yeriniz tarafından ara verildiyse lütfen bu zamanınızı dışarıda kullanmayınız. Gerekli miktardaki yiyeceğinizi ve tüketeceğiniz ürünlerin teminini sağladıktan sonra vaktinizin tamamını evde geçirmeye özen gösterin.

Panik yapmayın ve en önemlisi panik yaratmayın! Bu dönemlerde en önemli şey sakinliği koruyarak süreci geçirmektir. Umutsuzluğa kapılmadan, hijyen kurallarına uyarak sürecin üstesinden gelmeye destek olun.

Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın, kişisel temizliğinize özen gösterin. Kendinize ait havlunuzu kimseyle paylaşmayın, havasız ve havalandırmaya müsait olmayan ortamlardan kaçının, bulunduğunuz ortamı sıklıkla havalandırın, bol su için ve meyve, sebze gibi vitaminli gıdalar tüketmeye çalışın. Bitki çaylarının etkisini azımsamayın, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirici zencefil, bal, kuşburnu vb. bitki çaylarından tüketmeye özen gösterin.

Koronavirüs Hastalığı Nasıl Yayıldı? Seyahatlere Etkisi Nasıl Oldu?

Koronavirüs öncelikli olarak Çin’de ortaya çıktı. Çin’in pek çok ülkeyle bağlantılı olduğunu ve ticaret merkezlerinden biri olduğunu göz önüne alırsak hastalığın yayılmasının hiç de zor olmadığını görüyoruz.

Başlangıçta Çin’de ve sonrasında Çin’e komşu ülkelerde görülmeye başlanan coronavirüs (covid-19) git gide tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. İran ve en son olarak İtalya’da ölümlü vakaların artmasıyla Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye de önlemlerini arttırdı.

Bu önlemlerin en başında, yurt dışı temaslı yani yakın zamanda yurt dışına gitmiş gelmiş veya yurtdışından gelen birileriyle temasta bulunmuş kişilerin kontrolden geçirilmesi geliyor. Doktorlar gerekli testleri ve incelemeleri yaptıktan sonra gerekli görürlerse kişi veya kişileri karantinaya alıyorlar. Henüz bir aşısı ve kesin olarak tedavisi bulunmayan koronavirüs (kovid-19) için karantina süresi 14 gün. Bu 14 günün sonunda yeni kontroller yapılıyor ve hasta iyileşmişse eski düzenine geri dönebiliyor. Aksi bir durumda ise hastanın karantina süresi uzatılıyor veya en kötü ihtimal olarak coronavirüs hastalığı ölümle sonuçlanabiliyor.

Türkiye’de henüz hiç ölümlü vaka kamuoyuna bildirilmedi ancak pek çok Avrupa ülkesi bizim kadar şanslı değil. Hastalığın ciddiyetinin farkına varmayan insanlar virüsün yayılmasını hızlandırarak salgını başlattılar. Bunun sonucunda genç yaşlı pek çok kişi hayatını kaybetti.

Hastalık başlangıçta yüksek ateş ve öksürükle kendini gösteriyor. İlerleyen zamanlarda ise nefes darlığına dönüşüp kişinin nefes almasını zorlaştırıyor. Koronavirüs (kovid-19) hastalığının en son döneminde ise hastalar artık nefes alamayarak hayatlarını kaybediyor.

Uzakdoğu’da, Ortadoğu’da ve Avrupa’da gördüğümüz bu vahim durumdan ülkemizin ve insanlarımızın en az şekilde etkilenmesi için konuyla ilgisi bulunan tüm bakanlıklarımız teyakkuza geçmiştir. Bunun sonucunda seyahatlerde de sınırlamalar getirilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz 20 ülkenin vatandaşları ülkelerine dönebilir; aynı şekilde o ülkelerde bulunan Türk vatandaşları da 14 gün karantinada kalmak şartıyla Türkiye’ye dönebilirler. Bunun dışında karşılıklı olarak uçak seferleri iptal edilmiş olup, giriş çıkışlar yasaklanmıştır.

Bu kısıtlamalar koronavirüs hastalığının yayılmasını en aza indirmek için yapılmaktadır. Uçuş kısıtlamalarının geçici olduğu bakanlıkça belirtilmektedir ancak net bir tarih verilmemektedir. Olayın ciddiyetinin farkına varıp, bakanlığın uyarılarını ciddiye aldığımız takdirde içinde bulunduğumuz durumu en iyi şekilde atlatacağımıza olan inancımızı yitirmeden yetkililere destek olalım. Kişisel temizliğinize dikkat etmek ve evden mümkün olduğunca çıkmamak, başta kendinizi sonrasında ise diğer insanları korumak için yapabileceğiniz en basit ama en etkili şey olacaktır.