İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

Profesyonel danışman kadromuzla, İsviçre vize işlemlerinizi en ekonomik fiyatlarla gerçekleştiriyor, en kısa sürede sonuçlandırıyoruz. Vize İşlem Merkezi olarak deneyimli ekibimiz ve uzun yıllara dayanan birikimimizle İsviçre vizesi başvurularınızı eksiksiz ve hatasız bir şekilde gerçekleştirerek, başvuru sürecinin tamamında danışmanlık ve iletişim sağlayarak sonuç almanızı sağlıyoruz.

İsviçre'ye seyahat etmek isteyen birçok kişi eksik belge, hatalı başvuru formu doldurma ya da başvuru koşullarına uymama gibi sebeplerle vize reddiyle karşılaşmaktadır. İsviçre vize başvuru koşullarının gereklerini yerine getirmeyenler ve evrak takibini doğru yapamayanların, vize sürecinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle İsviçre'ye gerçekleştirecekleri yolculuklarında sorunlar meydana gelmektedir.

İsviçre Vize Başvurusu

Batı Avrupa ülkelerinden İsviçre'ye gerçekleştireceğiniz seyahatlerde vize almanız gerekmektedir. İsviçre, Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) sahibi Türk vatandaşlarının ülkeye yapacakları seyahatlerinde vize istemektedir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İsviçre'ye yapacakları turistik, eğitim, iş (ticari), sportif ya da kültürel etkinlik amacı taşıyan seyahatlerinden önce vize işlemlerini sonuçlandırmaları gerekmektedir.

Yapılan referandumlarla Avrupa Birliği'ne (AB) dahil olmayı reddeden İsviçre Aralık 2008'de Schengen Bölgesi'nin parçası haline geldi. Schengen vizesi olanlar ya da Schengen ülkelerinden birine ait oturum kartına (ikamet izni) sahip olanlar İsviçre'ye vize almaksızın seyahat edebilirler.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport), Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport) ve Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) sahibi Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretlerinde İsviçre'ye vizesiz seyahat etme hakkına sahiptirler.

Schengen ülkelerinden biri olan İsviçre'den alacağınız İsviçre Vizesi ile ilk seyahat noktanız İsviçre olmak şartıyla, vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi'nin parçası olan diğer Avrupa ülkelerine de seyahat edebilirsiniz.

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre seyahati planlayan kişilerin İsviçre'ye seyahat amacına uygun İsviçre vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. İsviçre vizesi başvuru evrakları kişinin seyahat amacına göre çeşitlilik göstermektedir.

İsviçre'ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının en çok başvurdukları İsviçre vizesi türü, İsviçre Turist Vizesi'dir. İsviçre Turist Vizesi, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan turistik ziyaret amacı taşıyan kişilere verilmektedir. İsviçre Turist Vizesi'ne başvurulabilmesi için başvuru sahibinin seyahat planının en uzun süresinin İsviçre'yi kapsaması ya da bir başka ülke ile İsviçre eşit konaklama süresine sahipse kişinin Schengen Bölgesi'ne ilk giriş yapacağı ülkenin İsviçre olması şartı aranmaktadır. Gereken koşullara uygun gerçekleştirilmeyen vize başvurularının reddedilme olasılığı bulunmaktadır.

İş, fuar, ticari organizasyon gibi sebeplerle İsviçre'ye seyahat etmek isteyenlerin İsviçre Ticaret ve İş Vizesi'ne, arkadaş, aile ya da akraba ziyareti amacı taşıyan İsviçre seyahati için İsviçre Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi'ne, doktor raporu ile kanıtlanan sağlık sorunu nedeniyle tedavi olma amacı taşıyanların İsviçre Medikal Vizesi'ne, eğitim, yüksek lisans ya da doktora programlarını sürdürmek için İsviçre'ye seyahat etmek isteyenlerin İsviçre Eğitim Vizesi'ne, sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler ya da buna benzer çalışmalar için İsviçre'ye gitmek isteyenlerin İsviçre Kültür ve Spor Etkinliği Vizesi'ne, İsviçre üzerinden geçiş yaparak başka bir Avrupa ülkesine seyahat etmek isteyenlerin ise İsviçre Transit Vizesi'ne başvurmaları gerekmektedir.

İsviçre vize işlemleri ne kadar sürer?

İsviçre vize başvuruları 6-8 iş gününde sonuçlanmaktadır. İsviçre vizesi başvuruları, seyahat tarihinden en az 90 gün (3 ay), seyahat tarihinden en çok 15 gün öncesine kadar gerçekleştirilebilir. Vize sürecini yöneten ülkemizdeki İsviçre diplomatik temsilcilikleri hem Türkiye'nin resmi ve dini tatillerinde hem de İsviçre'nin resmi ve dini tatillerinde görev yapmamaktadır. Bu bağlamda planlamakta olduğunuz İsviçre vize başvurunuzu resmi tatiller ve bayram dönemi gibi zaman aralıklarına denk getirmemeye dikkat etmelisiniz.

İsviçre diplomatik temsilcilikleri vize başvurusu yapan kişilerden gerekli görülmesi durumunda ek belge ya da yüz yüze görüşme talebinde de bulunabilmektedir. Vize sonucunun gecikmesine bağlı olarak seyahat planınızın iptal olmaması için mümkün olan en erken zamanda vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İstanbul ve Ankara illeri dışından yapılacak İsviçre vize başvurularında vize değerlendirme süreci ortalama sonuçlanma süresine göre 2 iş günü daha geç sonuçlanmaktadır.

İsviçre vizesi için gerekli evraklar

İsviçre vizesi başvurusunda istenilen evraklar vizeye başvuru yapan kişinin seyahat amacına göre değişkenlik göstermektedir. Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce seyahat amacınızı netleştirerek seyahat amacınıza göre hazırlık yapmanızı önermekteyiz.

Vize başvurusunda bulunan kişinin öğrenci, emekli, devlet memuru, serbest çalışan ya da çiftçi gibi farklı meslek gruplarından olmasına bağlı olarak da İsviçre vizesi başvuru evrakları farklılaşmaktadır.

İsviçre Vizesi Başvuru Formu: İsviçre Schengen başvuru formu tam doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından 37. Madde ve en alttaki imza kutusu ıslak imza ile imzalanmış olmalıdır. Başvuru sahibinin reşit olmaması halinde kişinin anne ve babasının (her ikisinin de) imzaları gerekmektedir. Boşanmış ebeveynler için ise çocuğun velayetine sahip olan ebeveynin imzası yeterlidir.

Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az iki sayfası boş olan pasaport talep edilmektedir. Pasaportun yurt dışından Türkiye'ye dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olması şartı bulunmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf: 6 aydan daha eski olmayan, arka planı beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Taranmış ya da renkli fotokopi olan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Seyahat Sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip, orijinal kaşeli ve imzalı seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir. Seyahat sağlık sigortasının planlanan İsviçre seyahati boyunca ve tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir.

Maddi Durumu Kanıtlayan Belgeler: Maddi imkanı kanıtlayan belgeler kişinin meslek grubuna ya da çalışıp çalışmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Çalışanlardan son 3 aylık maaş bordrosu, maaşın yattığı banka hesap dökümleri, işyeri sahiplerinden ticaret sicil gazetesi, ticaret odası faaliyet belgesi, emekliler için emekli maaşının yattığı banka dökümü, öğrenciler ve çalışmayanlar için ise masraflarını karşılayacak sponsora ait maddi durumu kanıtlayan belgeler talep edilmektedir.

Ulaşım ve Konaklama Belgeleri: Vize başvurusunda bulunan kişinin İsviçre'ye gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu, konaklanılacak işletmeye ait rezervasyon, başka ülkelere de seyahat edilecekse ara geçişleri belgeleyecek ulaşım dökümanları gerekmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra varsa mevcut ve eski pasaporttaki son 3 yıla ait Schengen Bölgesi'ne ait giriş çıkış kaşelerinin olduğu sayfaların fotokopileri, mevcut pasaportun kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi ile kimlik kartı fotokopisi de başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

İsviçre Vize Başvuru Formu

İsviçre vize başvuru formu, İsviçre vizesine başvuru yapan kişilerin hazırlayacağı evraklar arasında en büyük önem taşıyan belgedir. Başvuru formunun seyahat amacına uygun, eksiksiz, doğru bir şekilde doldurulmuş olması beklenmektedir. Fotokopi belgeler ya da yalan beyan taşıyan belgeler teslim edilmesi halinde vize süreci olumsuz sonuçlanma riski taşımaktadır.

Vize İşlem Merkezi'nden İsviçre turistik vize danışmanlığı alan seyahat severlerin başvuru formlarını İsviçre Büyükelçiliği ve Konsolosluğu'nun istediği şekilde doldurarak herhangi bir hata ya da eksiklikten kaynaklı sorun yaşanmasını önleyerek vize sürecinizin olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunuyoruz.

İsviçre vizesi nereden alınır?

İsviçre, Türkiye'de iki farklı şehirde diplomatik temsilciliğe sahip. İsviçre Büyükelçiliği Ankara'da, İsviçre Başkonsolosluğu ise İstanbul'da görev yapmaktadır. Her iki temsilcilik Türkiye'nin farklı illerinden gelen vize başvurularını görev bölgelerine göre değerlendirmektedir.

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu sorumluluk bölgesine giren şehirler: İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Yalova, Bursa, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bilecik, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Çorum, Yozgat, Sivas, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan.

İsviçre Ankara Büyükelçiliği sorumluluk bölgesine giren şehirler: Afyonkarahisar, Uşak, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Denizli, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Mersin, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Hakkari, Şırnak, Batman, Kilis, Nevşehir, Kayseri, Manisa, Denizli, Aydın, ve Karabük.

İsviçre Vizesi Ücreti

İsviçre turistik vize ücreti, konsolosluk harç bedelinin yanı sıra vize başvuru hizmet bedeli ve talep edilmesi halinde ek hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Vize başvuru türlerine göre kişilerin ödeyeceği vize ücreti de değişkenlik göstermektedir.

Tek girişli ve çok girişli vize ne anlama gelir?

İsviçre Schengen Vizesi üzerinde vizenizin tek ya da çok girişli olduğunu ifade eden bir sütun bulunmaktadır. Bu sütunda yer alan 01, 02 ya da MULT ifadeleri vizenizin geçerlilik süresi boyunca tek ya da çok girişli seyahat hakkına sahip olup olmadığınızı açıklamaktadır.

İsviçre vizenizin tek ya da çok girişli olduğunu ifade eden sütununda 01 ibaresi olması halinde İsviçre vizesiyle İsviçre'ye giriş yaptıktan sonra Schengen Bölgesi'nden ayrılmadan vize geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Bu sütunda "02" yazması halinde vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi'ne 2 kez giriş-çıkış yapabileceğiniz ifade edilmektedir. "MULT" yani çok girişli bir vizeye sahipseniz vize geçerlilik süresi boyunca ilk seyahatiniz İsviçre'ye olmak kaydıyla Schengen Bölgesi'ne dahil olan tüm ülkelere giriş-çıkış yapabilirsiniz.

İsviçre vizesi sadece İsviçre'de mi geçerli?

İsviçre vizesi seyahatinizin giriş noktası İsviçre olmak üzere Schengen Bölgesi'ne dahil olan tüm ülkelerde geçerlidir. Vizenizle geçerlilik süresi boyunca İsviçre'nin dışında Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya ve İsveç'e seyahat edebilirsiniz.

Schengen'e dahil olmayan ancak Schengen vizenizle seyahat edebileceğiniz ülkeler ise Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'dır.

Vize İşlem Merkezi Kolaylığı ile İsviçre vizesi

Türkiye'de vize danışmanlığı alanında lider olan Vize İşlem Merkezi, kurulduğu ilk günden bugüne uzman ve deneyimli kadrosu ile İsviçre vizesi başvuru sürecini sizin adınıza takip ederek, her aşamada iletişimi sağlayarak kişiye özel bir hizmet vermektedir. Uzun yıllar boyunca bu alanda hizmet veren firmamız İsviçre vizesi konusundaki güncel gelişmeleri ve değişiklikleri takip ederek vize başvuru sürecinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamanız adına hızlı, ekonomik ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Vize İşlem Merkezi, İsviçre Ankara Büyükelçiliği ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından istenen belgelerin formatı, bu evrakların temin edilmesi ve doldurulması aşamalarında yönlendirici olarak vize sürecinin herhangi bir hatadan dolayı reddedilmesini önleyerek olumlu sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.