Çin Vizesi

Çin Vizesi

Çin vizesi konusunda güler yüzlü ve tecrübeli kadromuzla hızlı, ekonomik ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Çin'e yapacağınız yolculuk öncesi gerekli olan vize başvuru işlemlerinizi hassasiyetle takip ediyor ve mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmayı garanti ediyoruz. Vize İşlem Merkezi olarak yılların verdiği birikim ve alanında uzman vize danışmanlarımızla vize işlem sürecinizi hatasız bir şekilde yönetiyoruz.

Çin'e seyahat etmeden önce vize reddiyle karşılaşmamanız için Çin vize başvuru şartlarını dikkatle incelemenizi ve profesyonel vize danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Çin Vize Başvurusu

Çin vize başvurusu için öncelikle yapılması gereken, hangi pasaport türüne hangi vize türünün uygulandığını öğrenmektir. Pasaport ve vize türü öğrenildikten sonra da hangi amaçla seyahat edileceği netleştirilerek Çin vizesi başvurusu yapılmalıdır. Çin, Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlara vize uygulamaktadır. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 güne kadar Çin'e yapacakları ziyaretler ve seyahatler için vizeden muaftır. Ancak eğer ülkede 30 günden fazla kalınacaksa Çin vizesi alınması gerekmektedir.

Çin vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının, takip etmesi gereken prosedürlerden bir tanesi de hangi vize türüne başvuru yapılacağıdır. Eğer yanlış kategoride vize başvurusu yapılırsa, hatalı bilgilendirme, yanlış ve eksik bilgi verme sebebiyle başvuru sahibinin Çin vizesi başvurusu reddedilebilir. Bu nedenle başvuruyu yapmadan önce başvuruyu yapacak kişi, seyahat amacının turistik, ziyaret, ticari, çalışma vizesi gibi vize türlerinden hangisinin içinde değerlendirileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel sistemden farklı vize politikaları izlemesi sebebiyle Çin vizesi almak için işlemler yapılırken profesyonel vize danışmanlık hizmeti almak, en avantajlı seçeneği oluşturacaktır. Uzun yıllardır vize alanında çalışmalarını sürdüren Vize İşlem Merkezi (VİM) firmamız, Çin vize başvurusu işlemlerinizin tamamını sizler için takip edebilir ve ek evrak taleplerini ivedilikle karşılayabilir. Böylece kafanızı kurcalayan tüm sorunlardan kurtularak rahat bir nefes alabilir, Çin vizesi almak için takip edilmesi gereken yoğun ve karmaşık sürecin tarafımızca yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Çin Vizesi için Gerekli Evraklar

Çin vizesi, turisitk veya ticari amaçlar başta olmak üzere çalışma, oturma, ziyaret gibi nedenlerle Çin Halk Cumhuriyeti'nin yetkili makamlarına başvurarak alması gereken resmi bir izindir. Çin vizesi başvurusu, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için değil birçok ülkenin vatandaşları için zorunludur. Ülkenin demografik, sosyolojik ve politik yapısı, Dünya'nın birçok ülkesinden farklı olmakla birlikte bunun bir yansıması olarak vize politikası da diğer ülkelere nazaran oldukça farklıdır.

 • Çin vizesi, Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Çin İstanbul Başkonsolosluğu veya Çin Ankara Büyükelçiliği makamlarından alınabilmektedir. Ayrıca konsolosluk tarafından yetkili kılınan turizm acenteleri aracılığıyla da vize işlemleri yapılabilmektedir.
 • Güncel gelişmeler ışığında belirtilmesi gereken en önemli nokta, ticari ve turistik vizelere ilişkin yapılan son düzenlemelerdir. 15.02.2016 tarihinden itibaren ticari vizelerde Çin firmaları tarafından gönderilen davetiye mektupları kabul edilmemekte ve doğrudan resmi makamlarca gönderilen davetiye mektupları kabul edilmektedir. Yine aynı tarihten itibaren turistik vizelerde kişisel başvurular kabul edilmemekte ve sadece grup olarak Çin vizesi alınmasına imkân tanınmaktadır.
 • 01.06.2017 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'nin başlatmış olduğu uygulama gereği ilk defa Çin vizesine müracaat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının biyometrik parmak izi vermeleri zorunludur. Çin Halk Cumhuriyeti vizesi için 01.04.2018 tarihinden sonra parmak izi vermiş olan bireylerin beş yıl süre ile tekrardan Çin Ankara Büyükelçiliği veya Çin İstanbul Başkonsolosluklarına gelmelerine gerek yoktur.
 • Son beş yıl içerisinde parmak izi vermiş olan bireyler adına, Vize İşlem Merkezi, vize işlemleriniz için Konsolosluk birimine şahsen gelmeden işlemlerinizi takip etmeye ve sonuçlandırmaya tam yetkilidir.
 • Çin vize başvurusu yapılırken en az 10 yıl geçerliliğe sahip, seyahat bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaportlar kullanılmalıdır.
 • Yırtılmış ve yıpranmış pasaportlarla başvuru yapılması halinde, vize başvuruları doğrudan reddedilmektedir.
 • Vize başvuruları için çekilecek fotoğraf, başvurulacak tarihten en fazla 3 ay önce çekilmiş vesikalık bir fotoğraf olmalıdır. Çin, biyometrik fotoğrafları kabul etmemektedir. Fotoğraf boyutları, 33 x 48 mm olarak belirlenmiştir.
 • Çin vize başvurusu için istenen evraklar, hangi vize türü için başvuru yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca konsolosluğun, süreç içerisinde birçok ek evrak talebi olmaktadır. Eksik veya hatalı yapılan başvurular, doğrudan reddedilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı profesyonel vize danışmanlık hizmeti veren firmamız Vize İşlem Merkezi (VİM) ile iletişime geçmeniz ve başvurunuzu hazırlatarak, başvuru takibinizi yaptırtmanız, başvurunuzun hızlı bir şekilde, olumlu olarak sonuçlanması için en doğru seçeneği oluşturmaktadır.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaport sahiplerinin ise Çin'e yapacakları seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Çin vizesi başvurusunda bulunacak kişiler pasaportlarının geçerlilik tarihine dikkat etmelidirler. Vize başvurusu sırasında kullanılacak pasaport, başvuru tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır. Çin vizesinin basılabilmesi için ise pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğu bireysel olarak yapılan turist başvurularını kabul etmemektedir. Bunun yerine en az 5 kişilik gruplardan oluşan topluluklara turist vizesi verilmektedir. Ancak bu durumda grup içinde bulunan tüm kişilerin Çin'e aynı anda giriş-çıkış yapmaları şartı aranmaktadır. Bu vize tipine "Grup Vizesi" adı verilmektedir.

Çin vize türlerinden bir diğeri ise ticari vizedir. Tam bir sanayi ve ticaret cenneti olan Çin'i her yıl pek çok insan iş sebebiyle ziyaret etmektedir. Grup vizesinin aksine Çin Ticari vizesi için 5 kişilik topluluk şartı aranmamaktadır. Çin Ticari vizesine tek kişi olarak başvurabilirsiniz. Ancak Çin Ticari vizesine başvuruda bulunabilmeniz için Çin'den gelen barkodlu bir davetiyeye ihtiyacınız var. Tarafınıza iletilmiş bir davetiyeniz yoksa ticari vize başvurunuz kabul edilmemektedir. Davetiyesi bulunmayan kişiler için Vize İşlem Merkezi (VİM) olarak davetiye sağlayabiliyoruz. Yılların getirdiği tecrübeyle birlikte Çin vizesi işlemlerinizi kolaylaştırmak için buradayız.

Çin vizesi almak için izlemeniz gereken birkaç adım şöyle özetlenebilir:

 • 1. Adım: https://cova.mfa.gov.cn adresinden kayıt işleminizi gerçekleştirip randevu almalısınız. Randevusuz işlemler kesinlikle dikkate alınmamaktadır.
 • 2. Adım: Çin Vizesi Online Başvuru Formu ve "Teyit Formu" indirilmelidir.
 • 3. Adım: Almak istediğiniz vize türüne göre uygun evraklar hazırlanmalıdır.
 • 4. Adım: Vize başvurusunda bulunan kişi randevu günü ve saati geldiğinde ilgili birime evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermelidir.
 • 5. Adım: Çin dış temsilciliklerince belirlenmiş banka hesabına gerekli olan miktar yatırılmalı ve dekontu alınmalıdır.
 • 6. Adım: Alınan dekont tekrar ilgili bölüme teslim edilmelidir.

Çin Vizesi Nereden Alınır?

Çin vize başvuruları Ankara'da bulunan Çin Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Çin Başkonsolosluğu üzerinden yapılabilmektedir. Çin vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için mutlaka parmak izinizin olması gerekmektedir. Parmak izini Çin Ankara Büyükelçiliği veya Çin İstanbul Başkonsolosluğunda verebilirsiniz. Verilen parmak izleri 5 yıl süreyle geçerlidir. Halihazırda son 5 yıl içerisinde kayıtlı parmak iziniz bulunuyorsa vize başvurusunu yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Vize İşlem Merkezi (VİM) deneyimli ve profesyonel kadrosuyla Çin vizesi konusunda size yardımcı olmaya hazırdır.

Eğer almak istediğiniz Çin vizesi olumsuz sonuçlanırsa hiçbir şekilde para iadesi alamazsınız. Olası hataları ortadan kaldırmak ve zaman kaybı yaşamamak için firmamızdan profesyonel vize danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz.

Çin Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını pazartesi, Salı ve Perşembe günleri kabul etmektedir. Vize işlem süreci herhangi bir bayram veya özel gün yoksa 5 iş günüdür. Ancak ekspres servis uygulamasıyla bu süreyi kısaltabilirsiniz. Bu uygulamadan yararlanabilmek için belirli bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Ekspres uygulamayla başvurunuzun ertesi günü sonucunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, pazartesi işleme alınan başvurunun sonucunu Salı günü açıklanmış oluyor. Önemli bir gerekçe olmaması ve konsolosluk yetkililerinin bu önemli gerekçeye onay vermemeleri durumda ekspres başvuru kabul edilmiyor.

Çin Vize Ücreti

Çin vize ücreti, vize başvurunuzun incelenmesi, vize başvuru takibi ve başvuru işleminizin uygun bulunması durumunda pasaportunuza stiker basımı için talep edilmektedir.

Çin vizesi için başvuruda bulunmadan önce vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ödemeler Dolar ($) olarak istenmektedir. Çin için ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin davetiyeleri olması durumunda vize harcı ve danışmanlık hizmet bedelimiz dahil tek girişli normal vizeler için toplam ödemeler 150 $ olmakla birlikte yine tek girişli dosyalar ekspres kabul edilmesi durumunda 200 $ olarak belirlenmiştir.

Talep edilen ücret, vize türünüze ve kalacağınız gün sayısına göre farklılık gösterebilir. Ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman müşteri temsilcilerimizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Çin Online Vize Başvuru Formu

Çin vizesi almak için öncelikle Çin vize başvuru formu doldurulmalıdır. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş ve ticari amaçlarla yapılacak seyahatler için online başvuru ve randevu sisteminin getirildiğini duyurmuştu. Online başvuru sitemi işleri kolaylaştırıyor gibi görünse de eksik evrak veya yanlış bir prosedür uygulaması vize reddiyle karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu yüzden Çin vizesi konusunda firmamız Vize İşlem Merkezi'nin güvenilir ve ekonomik danışmanlık hizmetinden faydalanmanızı öneririz.

Çin Vizesi Parmak İzi Uygulaması

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm Çin vize başvuruları için Çin Dışişleri Bakanlığı'na bağlı web sitesi üzerinden online vize başvuru formu doldurmalıdır. Online vize başvuru formu doldurulması akabinde Çin vizesi müracaatında bulunacak kişilerin parmak izine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Parmak izi vermek için öncelikle Çin Vize Başvuru Merkezi'nden online randevu alınmalıdır. Verilen parmak izinin geçerliliği 5 yıldır. Son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş kişilerin tekrar parmak izi vermesine gerek yoktur. Eğer daha önce vize işlemleri sırasında hiç parmak izi vermediyseniz veya daha önce vermiş olduğunuz parmak izinizin üzerinden 5 yıl ve üzeri bir zaman geçmişse parmak izi vermeniz gerekmektedir. Çin vizesi için parmak izi vermekten muaf olan kişiler ise şöyledir:

 • Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri
 • 14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük olanlar
 • Parmak izi veremeyecek bedensel engeli bulunan kişiler
 • Son 5 yıl içinde parmak izi vermiş olanlar

Daha önce 5 yıl içerisinde Çin vizesi için parmak izi vermiş yolcuların ikinci başvuruları için şahsen gelmelerine gerek yoktur. Yetkili acenteler vasıtasıyla vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Firmamız Vize İşlem Merkezi, Çin Vizesi konusunda tam yetkili ve akredite bir seyahat acentesidir.

Çin Tatil Günleri

Çin Cumhuriyeti'nin 6 tane resmi bayramı bulunmaktadır. Çin yeni yılı ve ulusal gün için 3'er gün tatil verilmekteyken diğer özel günler için 1'er gün tatil verilmektedir. Aynı zamanda Çin hükümeti tatil günlerini bağlamak için hafta sonu ve iş günlerinin yerini değiştirebilmektedir. Bu şu anlama geliyor; Cumartesi-Pazar iş günü olabiliyorken, hafta içi bir gün tatil olarak geçebiliyor.

Çin Ankara Büyükelçiliği ve diğer temsilcilikleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Çin'in resmi bayramlarında hizmet vermemektedir. Çin Cumhuriyeti'nin resmi bayramları şöyledir:

 • 1 Ocak (Uluslararası Yılbaşı)
 • 24-30 Ocak (Çin Yeni Yılı)
 • 4 Nisan (Qing Ming Jie -Ölüler Bayramı)
 • 1-4 Mayıs (İşçi Bayramı)
 • 25 Haziran (Dragon Boat Festivali)
 • 27 Eylül (Sonbahar Ortası Festivali)
 • 1-7 Ekim (Ulusal Gün)

Çin Vizesi ve Coronavirüs (Covid-19) Etkisi

1 Aralık 2020 tarihinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden bu yana pek çok tedbir alındı. Ülkemizde de vaktinde alınan kararlar ve tedbirler sayesinde hastalık mümkün olan en az bulaşıyla atlatılıyor. Gerek maske kullanımı gerek sosyal mesafe kurallarıyla birlikte salgının yayılması yavaşlatılmaya çalışılıyor ve gün geçtikçe güzel sonuçlar elde ediyoruz.

Corona etkisiyle neredeyse hayatın durma noktasına geldiği ülkemizde bulunan dış temsilcilikler de hizmetlerine geçici bir süre ara vermek durumunda kaldı. Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu faaliyetlerini geçici olarak durduran temsilcilikler arasında yer almaktadır.

Çin için vize müracaatlarının ne zaman başlayacağı ise merak konusu. Coronavirüs (Covid-19) vakalarının ülkemizde son bulması öngörülen tarih 1 Haziran olarak gösterilmektedir. Ancak tedbirleri elden bırakmamak adına Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğu'nun vize başvuru alımlarına 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başlayacağı öngörülmektedir.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.