Çin Grup Vizesi

Çin grup vizesi, turistik ziyaretler amacıyla kısa süreli olarak Çin’e seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Ancak 15.02.2016 itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti, ülkeye bireysel turistik girişlerin kabul edilmeyeceğini duyurmuştur. Çin’e iş gezisi, araştırma, tatil ve seyahat için gitmek isteyen kişilerin F tipi vizeleri M tipi vizeye çevrilmiş ve Çin grup vizesi kaldırılmıştır. Çin’e turistik nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler ancak Çin grup vizesi alarak ülkeye giriş yapabilmektedir. Resmi pasaport sahipleri, ülkeye girişte herhangi bir vize uygulamasına tâbi değildirler.

Çin grup vizesi, Çin’e grup halinde seyahat edecek kişilerin 30 güne kadar planlanan seyahatlerde başvurmaları gereken vize türüdür. Grup vizesine başvurmak için 5 kişi gerekmektedir. Çin turist (grup) vizesi tek girişlidir. Gruba dahil olan bireylerin, evraklarının ve başvuru formunun Çin Konsolosluğu’na tevdi edilmesi ile başvuru süreci başlatılmaktadır. Çin grup vizesi alınıp ülkeye giriş yapıldıktan sonra grubun tüm üyelerinin aynı anda çıkış yapmaları zorunludur.

Çin grup vizesi için başvuru formunun gerçeğe uygun bilgilerle doldurulması ve evrakların eksiksiz ibrazının ardından başvuru süreci yasal olarak başlatılmaktadır. Başvuru süresi; başvuru yapanın evraklarını hazırlama süresi, dosyanın değerlendirmeye alınma süresi, kişisel bilgiler, hukuki statü, seyahat amacı gibi koşullara göre değişiklik göstermektedir. Çin Konsolosluğu, herhangi bir eksik bilginin tespit edilmesi veya onay sürelerinin uzaması halinde ek süre ve belge talep edebilmektedir. Vize işlemleri normal seyrinde sürerse 7 ila 10 iş günü arasında vize başvurusu sonuçlanır. Her koşulda, vize başvurusu planlanan seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılmalıdır.

01.06.2017 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’nin başlatmış olduğu uygulama gereği ilk defa Çin vizesine müracaat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının biyometrik parmak izi vermeleri zorunludur. Çin Halk Cumhuriyeti vizesi için 01.04.2018 tarihinden sonra parmak izi vermiş olan bireylerin beş yıl süre ile tekrardan Çin Ankara Büyükelçiliği veya Çin İstanbul Başkonsolosluklarına gelmelerine gerek yoktur.

Son beş yıl içerisinde parmak izi vermiş olan bireyler adına, Vize İşlem Merkezi, vize işlemleriniz için Konsolosluk birimine şahsen gelmeden işlemlerinizi takip etmeye ve sonuçlandırmaya tam yetkilidir.

Çin grup vizesi almak oldukça meşakkatli ve incelikli bir hukuki süreç gerektirdiğinden vize alanında uzman bir danışmanlık şirketine müracaat etmek mantıklı bir karar olacaktır. Firmamız Vize İşlem Merkezi (VİM) uzun yıllardır vize almak için müracaat eden müşterilerinin başvurularını olumlu sonuçlandırmakta ve bu süreçte gerekli olan tüm teknik desteği sağlamaktadır. Çin grup vizesi başta olmak üzere, vize işlemlerine dair aklınızdaki tüm sorulara yanıt vermek, başvuru evraklarını titizlikle hazırlamak ve süreci takip etmek için uzmanlarımız 7/24 yanınızda olacaktır.

Çin Grup Vizesi İşlemleri için Gereken Evraklar

 1. Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olan ve en az 2 boş vize sayfası olan çipli pasaport (Var ise eski pasaportlar, Eski tip lacivert renkli pasaportlara vize verilmemektedir.)
 2. İki adet 33 mm x 48 mm ebatında beyaz fonlu fotoğraf (Son 6 ay içinde çektirilmiş olmalı)
 3. Antetli kağıda Çin Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
 4. Çin’e düzenlenecek seyahat programı (Çin’e yapacağınız seyahatin detaykarı gösteren seyahat programınız belirtilmelidir. Hangi şehirlerin ve mekanların ziyaret edileceği, kaç gün nerede kalınacağı ve ziyaret taihleri mutlaka belirtilmelidir.)
 5. Çin de sizi karşılayacak olan yetkili turizm acentası tarafından gönderilen davet mektubunun aslı
 6. Uçak rezervasyonu
 7. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Renkli fotokopi tercih edilmelidir. Siyah/beyaz fotokopilerin yazı ve fotoğrafın net olmasına dikkat edilmelidir.)
 8. Vergi levhası (Güncel tarihli olması gerekmektedir.)
 9. Ticari sicil gazetesi
 10. Oda sicil kayıt sureti (son 6 ay içinde alınmış olmalı.)
 11. Faaliyet belgesi (son 6 ay içinde alınmış olmalı)
 12. İçerisinde en az 2.000 $ veya karşılığı Türk Lirası bulunan, yeni işletilmiş banka hesap cüzdanı aslı veya bankadaki mevduatı gösteren banka tarafından kaşelenip imzalanmış hesap dökümü
 13. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E devletten barkodlu olarak aile bireyleri görünecek şekilde alınmış olması gerekmektedir.)
 14. İkametgah belgesi (E devletten barkodlu olarak alınmış olması gerekmektedir.)
 15. Adli sicil temiz kağıdı (E-devletten)

Çin Grup Vize Ücreti

Çin grup vizesi ücreti; seyahat amacı, seyahat süresi ve mesleğine göre değişiklik göstermektedir. Çin grup vize ücreti, seyahat tarihi ve kişisel bilgilere göre belirlenir. Vize ücreti ile ilgili güncel ve en net bilgilere ulaşmak için firmamız ile iletişime geçerek danışmanlarımız ile konuşabilirsiniz. Yıllardır vize işlemlerini başvuru sahipleri adına yürüten ve en uygun fiyatlarla vize almayı kolaylaştıran firmamız, işlemlerinize özel fiyat seçenekleri sunmaktadır.

Çin Grup Vizesi Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

Grup vizeleri sadece TURSAB(Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği)’a üye olan A grubu seyahat acentelerin düzenlemiş olduğu turlara verilebilmektedir. Bu sebeple tur katılımlarınız öncesinde mutlaka ilgili acentenin TURSAB üyesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tur organizasyonu başvurularınızda ilgili firmanın a grubu acenta olup olmadığını TURSAB resmi web sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Firmamız TURSAB A grubu seyahat acentesi kategorisinde yer almaktadır ve firmamız tarafından düzenlenen tüm tur organizasyonları TURSAB tarafından 8084 belge no‘su ile kayıt altında tutulmaktadır.