Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi konusunda güler yüzlü ve tecrübeli kadromuzla ekonomik ve güvenli bir danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bulgaristan'a yolculuk yapmadan önce almanız gereken vizenizi sizin adınıza alıyor ve kargo ya da kurye yoluyla adresinize teslim ediyoruz. Bulgaristan vize işlemlerinizi büyük bir hassasiyet ve özenle takip ediyor, vizenizi mümkün olan en kısa sürede teslim ediyoruz. Vize İşlem Merkezi olarak yılların verdiği birikim ve alanında uzman vize danışmanlarımız ile Bulgaristan vize başvurusu işlemlerinizi hatasız bir şekilde yönetiyoruz.

Bulgaristan ziyaretiniz öncesi bilgi edinmek ve vize reddiyle karşılaşmamanız için Bulgaristan vizesi başvuru şartlarını dikkatle incelemenizi ve profesyonel bir danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Bulgaristan Vize Başvuruları 7 Eylülde Başladı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 10 Mart 2020 tarihi itibariyle Covid-19 tedbirleri nedeniyle Bulgaristan'a seyahat etmelerine izin verilmiyordu. Bulgaristan, normalleşme süreci kapsamında aldığı kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat sınırlaması yasağını kaldırdı.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ile Bulgaristan İstanbul, Bursa ve Edirne Başkonsololukları Bulgaristan vize başvurularını 7 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren kabul etmeye başladığını duyurdu.

Güvenilir, hızlı ve ekonomik Bulgaristan vize başvurusu için hemen bizi arayın!

Bulgaristan Vize Başvurusu

Balkanlarda yer alan ve ülkemiz Türkiye'ye komşu olan Bulgaristan'a gitmek için Bulgaristan vizesi almanız gerekmektedir. Türkiye hükümeti ve Bulgaristan hükümeti arasındaki anlaşmalara bağlı olarak; Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları veya Türkiye'de kalıcı oturum izni bulunan dış ülke vatandaşlarının Bulgaristan seyahatleri öncesi vize almaları zorunludur. Hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 90 güne kadar olan ziyaretleri için Bulgaristan Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Hizmet pasaportu (gri pasaport) veya diplomatik (siyah) pasaport sahipleri ise 30 gün süre ile Bulgaristan vizesinden muaftırlar.

Bulgaristan'ın kapı vizesi bulunmamakla birlikte Bulgaristan Vizesi kendi içerisinde bazı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler seyahatin amacına göre oluşturulmuştur. Bulgaristan seyahatinizin amacına uygun olan vize kategorisi için şartları yerine getirdiğiniz takdirde vize süreciniz başlatılmış olacaktır.

Bulgaristan Vizesi Kategorileri

Bulgaristan Vizesi A tipi, B tipi, C tipi ve D tipi olmak üzere dört kategoriye ayrılmaktadır. Dört vize tipi seyahat amacı ve ülkede kalış süresine göre farklılık göstermektedir.

 • A tipi Bulgaristan vizesi, herhangi bir ülkeye Bulgaristan aktarmalı olarak gidiyorsanız almanız gereken vize tipidir. Transit vizedir.
 • B tipi Bulgaristan vizesi, turistik amaçlı ziyaretleriniz için alınması gereken vize tipidir.
 • C tipi Bulgaristan vizesi, kısa süreli vize tipidir. Turistik ve ticari ziyaretlerde 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir. Tek girişli, nadir olarak da çok girişli seçenekleri mevcuttur.
 • D tipi Bulgaristan vizesi ise uzun süreli vize tipidir. 90 günü aşacak zamanlar için tercih edilmesi gerekir. Örneğin; evlilikten dolayı D vize, şirket kurmaktan dolayı D vize, Bulgaristan vatandaşının eşine ve çocuğuna oturum izni çıkartması için D vize alınması gerekmektedir.

A Tipi Bulgaristan Vizesi

A tipi Bulgaristan vizesi aslında bir geçiş vizesi olarak adlandırılabilir. Örneğin, Türkiye'den herhangi bir yurtdışı seyahatinizde Bulgaristan üzerinden aktarma yapmanız gerekti. Bunun sonucunda Bulgaristan sınırları içerisinde bekleyebilmeniz için transit vize denilen vize tipine ihtiyacınız olmaktadır. A tipi Bulgaristan vizesi aslında bir transit vizedir. Başka bir ülkeye giderken Bulgaristan üzerinden aktarma yapmanızı sağlayacak olan vize tipidir.

B Tipi Bulgaristan Vizesi

B tipi Bulgaristan vizesi Türkiye'den Bulgaristan'a turistik sebeplerle gitmeniz durumunda almanız gereken kısa süreli bir vize tipidir. 3 ay süre ile yani 90 günü geçmeyecek durumlar için Bulgaristan ziyareti planlıyorsanız B tipi Bulgaristan vizesi sizin için en uygun vize tipi olacaktır.

C Tipi Bulgaristan Vizesi

Turistik ziyaret, aile ziyareti, iş seyahati gibi sebeplerle veya şirket ortağı (veyahut sahibi) iseniz başvurmanız gereken vize tipi C tipi Bulgaristan vizesidir. Tüm bunların dışında herhangi bir kültürel veya bilimsel bir faaliyet için Bulgaristan'da kısa süreli konaklamanız gerekiyorsa yine almanız gereken vize tipi C tipi Bulgaristan vizesi olacaktır.

Aile fertlerinizden birinin Bulgaristan vatandaşı olması halinde Bulgaristan ziyaretiniz öncesinde bulundurmanız gereken vize tipi C tipi vizedir. Eğer aile veya akraba ziyaretinin dışında sadece iş odaklı Bulgaristan ziyareti gündemdeyse (iş görüşmesi veya Bulgaristan'daki şirketten davet) C tipi Bulgaristan vizesi almanız zorunludur. Aksi takdirde ülkeye giremezsiniz.

C tipi Bulgaristan vizesi de B tipi gibi kısa süreli bir vize türüdür. 90 günü aşmayacak seyahatler ve ziyaretler için alınması uygun görülmüştür. Bulgaristan'da konaklama süreniz uzayacaksa vize bitim tarihinizden önce mutlaka vizenizi uzatmanız gerekmektedir. Ancak ülkede kalma süreniz uzatılmış vize sürenizden de uzun olacaksa D tipi Bulgaristan vizesine başvurmanızı öneririz.

D Tipi Bulgaristan Vizesi

D tipi Bulgaristan vizesi 90 günü aşacak olan konaklamalarınız için almanız gereken vize tipidir. Bulgaristan D vizesi almak için ilk olarak tamamlanması gereken birtakım evraklar hazırlanmalıdır. Daha sonra bu evraklar ilgili kişiler tarafından onaylanmalıdır. İşlemler eksiksiz olarak yerine getirildiği takdirde Bulgaristan D vizesi almaya hak kazanmış olursunuz. Böylelikle 3 ayı geçecek konaklamalarınız için Bulgaristan'da kalma hakkı elde etmiş olursunuz.

D tipi Bulgaristan vizesi de kendi içinde bazı bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölümler kısaca:

 • Evlilikten dolayı D vize
 • Emeklilikten dolayı D vize
 • Eğitim sebebiyle D vize
 • Ticari temsilcilik açma işlemleri için D vize
 • Göçmen vatandaşlıktan dolayı D vize
 • Bulgaristan'da şirket sahibi olanlar için D vize
 • Diplomatik görevlilerin eş ve çocukları için D vize
 • Bulgaristan'da oturumu olanların yakınları için D vize

Bulgaristan D vizesinin başvuru süreci için istenen evraklar diğer vize tiplerininkine göre daha karmaşıktır. Vizenin değerlendirmesi için gerekli olan süre de diğer vize tiplerine göre uzundur. Bu yüzden Bulgaristan D vizesi almanız A,B ya da C tipi vizelere göre daha uzun sürecektir.

Yukarıda bahsedilen tüm D tipi vize türleri için gerekli evraklar sitemizde en güncel halleriyle mevcuttur. Detaylı bilgi almak için internet sitemizden bize mesaj atabilir veya 0312 419 19 03 numaralı telefon hattımızdan tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi ile diğer Schengen Ülkelerine Giriş Yapılabilir mi?

Avrupa'da dış sınırları kontrol etmek, adli sistemi güçlendirmek, ülkeler arası polis işbirliğini sağlamak ve hizmet alışverişi sağlamak amacıyla 14 Haziran 1985'te Schengen Anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşmaya katılan ülkeler; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, Avusturya, Macaristan, İzlanda, Finlandiya, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Estonya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Portekiz, Malta, Yunanistan ve Lihtenştayn'dır. Bu ülkeler Schengen bölgesini oluşturur. Bu ülkelerin vatandaşları Schengen bölgesi sınırları içerisindeki başka bir ülkeye vize almadan seyahat edebilir.

Bulgaristan Schengen bölgesinde bulunmamasına karşın Bulgar vatandaşları Schengen bölgesindeki ülkelere sadece kimlik kartlarıyla, vizesiz olarak giriş yapabilir. Bunun sebebi Bulgaristan'ın 2007 yılında Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmuş olmasıdır. Aynı zamanda Schengen vizesine sahip olanlar da Bulgaristan'a vizesiz olarak giriş yapabilirler.

Bulgaristan vatandaşı olmayan kişilerin ise halihazırda Schengen vizesi varsa vizesiz olarak Bulgaristan'a giriş yapabilirler. Schengen vizeniz ile Schengen bölgesi ülkelerini ve Bulgaristan'ın dışında; Hırvatistan'a, Monaco'ya, Romanya'ya, San Marino'ya veya Vatikan'a gitmeniz de mümkündür.

Bulgaristan vatandaşları AB ülkelerine, AB vatandaşları da Bulgaristan'a vizesiz seyahat edebilirler. Ancak AB ülkelerinin vize uyguladığı ülke vatandaşlarının Bulgaristan için geçerli Bulgaristan vizesi alması gereklidir.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler Ankara'daki Bulgaristan Büyükelçiliği'ne, Bulgaristan Konsolosluklarına veya konsoloslukların yetkilendirdikleri seyahat acentelerine başvuruda bulunabilir. Firmamız Vize İşlem Merkezi (VİM), Bulgaristan vizesi konusunda tam yetkili ve akredite bir seyahat acentesidir.

Bulgaristan vize başvuruları için bazı bölge farklılıkları bulunmaktadır. Yani vize işlemleriniz için görüşülmesi gereken Bulgaristan dış temsilcilikleri, bulundukları bölgelere göre hizmet vermektedir. Örneğin;

 • Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği; Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden yapılacak vize başvurularını yönetir.
  • Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel(Mersin), Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.
 • Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu Türkiye'nin 81 ilinden başvuru kabul etmektedir. Ancak bunlar kısa süreli (90 güne kadar olan) vizeler için geçerlidir.
 • Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu; Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli il ve ilçelerinin vize başvurularını kabul eder.
  • Edirne: Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü
  • Tekirdağ: Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara ereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy
  • Kırklareli: Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Vize
 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ise İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli il ve ilçelerinden başvuru kabul etmektedir.

Vize İşlem Merkezi, yıllardır verdiği profesyonel vize danışmanlık hizmetleriyle ve alanında uzman kadrosuyla Bulgaristan vize işlemlerinizi en ekonomik ve en hızlı şekilde yönetmeyi garanti ediyor. İster telefon veya mail yoluyla isterseniz de Ankara Kızılay'da bulunan ofisimizi ziyaret ederek gerekli evrakları öğrenebilir ve Bulgaristan vizesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz. Tecrübeli vize danışmanlarımız bu bilgileri hiçbir ücret almadan sizinle paylaşmaktadır.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti, vize başvurunuzun incelenmesi, vize başvuru takibi ve başvuru işleminizin uygun bulunması durumunda pasaportunuza stiker basımı için talep edilmektedir.

Bulgaristan vizesi için başvuruda bulunmadan önce vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Talep edilen ücret, ülkede kaç gün kalacağınıza göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman müşteri temsilcilerimizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize başvurunuz, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği veya yetkili konsolosluklar tarafından reddedilebilir. Bulgaristan dış temsilciliklerinin ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yetkililer tarafından onaylanmış vizeniz olsa bile yıpranmış bir pasaportunuz varsa Bulgaristan sınır görevlileri vizenizi geçersiz sayabilir. Düşük de olsa bu ihtimali ortadan kaldırmak için pasaportunuzun yıpranmamış olmasına özen göstermenizi hatırlatırız.

Eksik bir evrak, yanlış bilgilerle doldurulmuş başvuru formu veya yıpranmış pasaportunuz ret sebebi olabilir. Eksik evrak sebebiyle ret cevabı almışsanız evraklarınızı tamamladıktan sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Gerekli evraklar tercih ettiğiniz vize tipine göre sitemizin ilgili bölümünde açıkça belirtilmektedir. Bulgaristan vizesi konusunda olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına firmamızdan danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.