Avrupa ülkeleri uluslararası yolcuların ülkeye giriş şartlarını kolaylaştırıyor

Almanya, Hollanda, İsviçre ve Fransa da dahil olmak üzere bir dizi Avrupa ülkesi son günlerde Covid-19 giriş önlemlerini hafifletti.

Almanya geçen haftanın sonunda, bazı ülkelerin yüksek risk listesinden çıkarıldığını, bu ülkelerden gelen tam aşılı yolcuların ek giriş ve izolasyon önlemlerine tabi olmayacağı duyurdu.

20 Şubat’tan itibaren Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü, Hindistan, İrlanda, Fas, Nepal, Suudi Arabistan, İspanya, BAE, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerin artık yüksek riskli bölgeler olarak kabul edilmediğini, bu ülkelerden gelen tam aşılı yolcular için ek önlemler uygulanmayacağını duyurdu.

Hollanda hükümeti ise, 25 Şubat’tan itibaren, yüksek riskli bir ülkeden geliyor olsalar bile, aşıları tam olan yolcular için izolasyon gerekliliğinin kaldırılacağını duyurdu. Uluslararası yolculardan Hollanda’ya girişte negatif test sonucu istenmeye devam edilecek.

İsviçre‘ye girişte aşı, iyileşme veya negatif test sonucu ve giriş formu doldurulması zorunluluğu kaldırıldı. 16 Şubat’ta yayınlanan ve ertesi günden itibaren uygulanmaya başlanan karar; “Ülkeye giren kişiler için sağlıkla ilgili önlemler kaldırılacaktır. Artık aşı, iyileşme veya negatif test kanıtı sağlamaya veya bir giriş formu doldurmaya gerek kalmayacaktır.”  şeklinde.

12 Şubat’tan itibaren diğer Avrupa ülkelerinden gelen yolculardan test sonucu istemeyen ve ‘yeşil’ ve ‘turuncu’ listedeki ülkelerden tam aşılı yolcuların izolasyondan muaf tutulacağını açıklayan Fransa‘nın yakın zamanda ülkeye giriş kurallarını daha da gevşetmesi bekleniyor.