Rusya vizesi konusunda Yeşil ve Gri pasaport sahiplerine müjde!

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı tarafından geçtiğimiz ay açıklanan yeni karar 7 Ağustos 2019 itibarıyla işleme konuldu! Yeni karar çerçevesinde Rusya Federasyonu’na seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize uygulamasında önemli değişiklikler var.

Yeşil ve Gri Pasaport Sahipleri Rusya Vizesinden Muaf

Hizmet ve Hususi pasaport olarak da bilinen Yeşil ve Gri pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 7 Ağustos 2019 itibarıyla Rusya Federasyonu’na vizesiz seyahat hakkı bulunuyor. Bu uygulama uluslararası taşımacılık yapan ve belgelerini beyan edebilen profesyonel şoförler için de geçerli. Bu üç grup, ikamet süresi 180 günlük periyotta 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak Rusya Federasyonu’na giriş yapabilecekler.

Bordo Pasaport Sahipleri için Geçerli Değil

Rusya vizesinden muafiyet uygulaması, Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahipleri için geçerli değil. Dolayısıyla bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ya yapacakları seyahatleri için hâlâ vize başvurusu yapmak zorunda.

Rusya vize başvuru işlemleri ve Rusya vize ücretleri hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Rusya Vizesi Daha Önce de Kalkmıştı

2010 yılında Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşma çerçevesinde iki ülke vatandaşlarına da 30 güne varan seyahatler için vizesiz geçiş hakkı tanınmıştı. 2015 yılında ise önce Bordo pasaport sahipleri için ardından Yeşil ve Gri pasaport sahiplerine dönük kararın askıya alınmasına dönük işlem yapılmıştı.

2015 yılından bu yana uygulanmaya devam eden Rusya vizesi prosedürleri artık Bordo pasaport sahipleri hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli değil. Bordo pasaport sahipleri ise Rusya vizesi işlemleri için bireysel yürüttükleri başvuruların yerine güvenilir acenteler aracılığıyla Rusya vizesi başvurusu yapmaları hâlinde seyahatleri için olumsuz sonuç ihtimalini en aza indirgeyebilmektedir.