İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

Vize İşlem Merkezi, alanında uzman ve tecrübeli çalışan kadrosu ile on yılı aşkın süredir İspanya vize danışmanlığı konusunda hizmet vermektedir. Firmamız, İspanya vizesi konusunda tam yetkili bir acente olup; hızlı ve ekonomik bir şekilde İspanya vizesi almak isteyenlerle kapsamlı ve güvenilir hizmetler sunmaktadır.

İspanya'ya vize var mı?

Batı Avrupa ülkesi İspanya, Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) sahibi Türk vatandaşlarından vize istiyor. Bordo pasaportlu Türk vatandaşları İspanya'ya gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesinde vize başvurusu yapmak zorunda.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport), Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) ve Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türk vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan İspanya seyahatlerinde vizeden muaflar.

Schengen Bölgesi'ne üye olan İspanya'dan alınan İspanya vizesi ile seyahatin başlangıç noktası İspanya olmak koşuluyla vize geçerlilik süresi boyunca diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilebiliyor.

İspanya vize türleri

İspanya vize başvurusu gerçekleştirecek Türk vatandaşlarının vize başvurusunun ilk adımı olarak İspanya'ya gidiş nedenini netleştirmeleri gerekiyor. İspanya'ya yapılacak seyahatin nedenine göre vize başvuru şartları, evrakları ve vize türü değişkenlik gösteriyor.

İspanya'ya turistik ziyaret gerçekleştirecek Türk vatandaşlarının turist vizesi, işle ilgili seyahat edeceklerin iş vizesi, akraba ya da arkadaş ziyareti yapacakların aile ve arkadaş vizesi, eğitim amacıyla gideceklerin öğrenci vizesi, kültürel etkinlik, sempozyum ya da organizasyon için seyahat edeceklerin ise kültür vizesine başvurmaları gerekiyor.

Türk vatandaşların en çok başvurdukları vize tipi İspanya turist vizesi. 90 günü aşmayan turizm amaçlı seyahatler için başvuru yapılan İspanya vizesi için seyahat boyunca en uzun süre konaklamanın İspanya'da olması, konaklama süresinin iki ülkede eşit olması halinde ise Schengen Bölgesi'ne ilk giriş noktasının İspanya olması şart.

İspanya vize işlemleri ne kadar sürer?

İspanya vizesine başvuran kişilerin başvuru tarihi ile seyahatin gerçekleşeceği tarih arasında en az 17 gün olması gerekiyor. Her iki tarih arasında 17 günden daha az bir süre kalması halinde başvuru merkezi başvuruyu kabul etmiyor. Seyahat tarihinize 90 günden daha fazla süre varsa İspanya vizesine başvuru yapamıyorsunuz.

İspanya vize işlemleri 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Resmi tatil, bayram dönemi ve yaz döneminde artan başvurular nedeniyle İspanya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi daha da artabiliyor. Yoğun dönemlerde İspanya'ya seyahat planı yapanların, yoğunluktan etkilenmemek için başvurusunu mümkün olan en erken zamanda yapması gerekiyor. Konsolosluk gerekli durumlarda başvuru sonuçlanma süresini 60 iş gününe çıkarabiliyor.

İstanbul ve Ankara dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının vize işlem süresine kargo süreci nedeniyle 2 iş günü daha ilave etmeleri gerekiyor.

İspanya vizesi için gerekli evraklar

İspanya turistik vizesi başvurularında başvuru sahibinin seyahat süresi bitiminden en az 3 ay 15 gün daha geçerliliği bulunan, en az karşılıklı 2 boş sayfası olan pasaportu, 2 biyometrik fotoğraf, seyahat süresiyle uyumlu gidiş-dönüş ulaşım bileti (uçak, otobüs, tren), konaklamaya ilişkin konaklanılacak yerden onaylı konfirmasyon belgesi, seyahat sağlık sigortası, mesleki durum belgeleri (işyeri belgeleri), finansal durumu açıklayan banka hesap ekstreleri talep ediliyor. Yıpranmış, eksik sayfası olan ve 10 yıldan daha eski pasaportla başvuru kabul edilmiyor.

Seyahat edecek kişinin seyahat amacını açıklayan İngilizce ya da İspanyolca dilekçe de İspanya vizesi başvurusunda istenen belgeler arasında. Tüm bu başvuru evraklarına (varsa) önceki pasaportlar ve bu pasaportlardaki vize ve Schengen Bölgesi'ne giriş-çıkış kaşelerinin basıldığı sayfaların fotokopileri eklenmeli.

İspanya Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği gerek duyması halinde vize başvurusu yapan kişiden ekstra belgeler talep edebiliyor.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize başvurusunda en önemli belgelerden biri İspanya vizesi başvuru formu. Başvuru formunun hatasız, eksiksiz, formla birlikte sunulan belgelerle birbirini destekler şekilde doldurulması hayati önem taşıyor. Formda istenilen bilgilerin eksik ya da hatalı doldurulması vize sürecinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabiliyor.

Firmamızdan İspanya turistik vizesi danışmanlığı alan seyahat severlerin başvuru formlarını İspanya Konsolosluğu'nun istediği şekilde doldurarak herhangi bir hata ya da sorun yaşanmasını önleyerek, vize sürecinizin olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunuyoruz.

İspanya Vizesi Parmak İzi Uygulaması Hakkında

İspanya vizesi başvurularında seyahat edecek kişinin parmak izinin alınması şartı bulunuyor. Avrupa Birliği'nin Eylül 2014'te başlattığı parmak izi uygulaması nedeniyle İspanya vizesi başvurularında parmak izi verilmesi zorunlu.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Macaristan, İsviçre ve Avusturya dışındaki Schengen ülkelerinden (Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ya da Yunanistan) herhangi birine parmak izi veren kişilerden parmak izi istenmiyor. Parmak izi verme işlemi BLS International'ın İstanbul ya da Ankara bürolarından bizzat başvurarak gerçekleştiriliyor.

Schengen vize başvuru sisteminde bulunan kayıtlı parmak izleri 5 yıl süre ile saklanıyor. İspanya yetkilileri kayıtlardaki parmak izini doğrulayamadığı durumlarda kişilerden yeniden parmak izi talep etme hakkını saklı tutuyor.

İspanya vizesi nereden alınır?

İspanya vizesi almak isteyen Türk vatandaşları Türkiye'de ikamet ettikleri şehirlere göre İspanya Ankara Büyükelçiliği ya da İspanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun sorumluluk bölgesinde yer alıyor.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu sorumluluk bölgesine giren şehirler: Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak.

İspanya Ankara Büyükelçiliği sorumluluk bölgesine giren şehirler: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şirnak, Sivas, Tunceli, Uşak, Van ve Yozgat.

İspanya Vizesi Ücreti

İspanya turistik vizesi ücreti, konsolosluk harç bedeli, vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve talep edilmesi halinde ek hizmet bedellerinden oluşuyor. Kısa süreli seyahat dışındaki vize başvurularında, vize türüne göre ücret değişkenlik gösteriyor.

Tek girişli ve çok girişli vize ne anlama gelir?

İspanya vizesi üzerinde vizenizin 01, 02 ya da çok girişli (MULT) olduğuna dair bir sütun bulunuyor. Bu sütun üzerinde '01' yazıyorsa vizenizle Schengen Bölgesi'ne bir kez giriş yapabileceğiniz anlamına geliyor. Schengen Bölgesi'ne dahil olan ülkeler arasında yapılan seyahatler giriş-çıkıştan sayılmıyor. Yani tek giriş hakkına sahip İspanya vizenizle İspanya'ya seyahat ettikten sonra Schengen ülkeleri arasında, vizenizin geçerlilik süresi boyunca seyahat edebilirsiniz.

Vize üzerinde '02' yazıyorsa Schengen Bölgesi'ne 2 kez giriş-çıkış hakkınız olduğu, 'MULT' yazıyorsa vize geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkelerinde herhangi bir sınırlama olmadan giriş-çıkış yapabileceğiniz anlamına geliyor.

İspanya vizesi sadece İspanya'da mı geçerli?

İspanya vizesi ile seyahatin ilk adımında İspanya'ya gitmek şartıyla Schengen Bölgesi'ne dahil olan diğer ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Çok girişli (multi) Schengen vizesiyle ziyaret edebileceğiniz ülkeler şunlar: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta,  Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan. Bu ülkeler dışında Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan'a da geçerli süresi bulunan İspanya vizenizle seyahat edebilirsiniz.

Vize İşlem Merkezi Kolaylığı ile İspanya vizesi

Vize danışmanlığı alanında Türkiye'nin lider firması Vize İşlem Merkezi, deneyimli ve uzman danışman kadrosu ile İspanya vizesi başvuru sürecini sizin adınıza adım adım takip ederek, kişiye özel hizmet vermektedir. Uzun yılların bilgi birikimi ve deneyiminin yanı sıra vize süreciyle ilgili güncel gelişmeler ve değişiklikleri takip eden firmamız İspanya vizesi başvurusunun hızlı, ekonomik ve güvenilir çözüm ortağıdır.

Vize İşlem Merkezi, İspanya konsolosluğu tarafından istenen İngilizce ya da İspanyolca belgelerin formatı, bu evrakların temin edilmesi ve doldurulması aşamalarında yönlendirici olarak vize sürecinin herhangi bir hatadan dolayı reddedilmesini önleyerek olumlu sonuç alınmasını sağlar.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.