Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi

Vize İşlem Merkezi, Macaristan vizesi konusunda alanında uzman ve tecrübeli kadrosu ile hizmet vermektedir. En hızlı ve ekonomik şekilde Macaristan vizesi almak isteyen kişiler, vize işlemleri konusunda tam yetkili bir acente olan firmamızı arayarak başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Macaristan Vize Başvurusu

Orta Avrupa ülkelerinden olan Macaristan'a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusu yapmak zorundadır. Macaristan vize başvurularında Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişiler vizeye tabidir. Hizmet (gri) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan kişiler ise 180 günlük dönem içinde 90 günü aşmamak kaydı ile Macaristan'a yapacakları seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadır.

Macaristan Schengen Vizesi

Macaristan Schengen Bölgesine üye olan ülkelerden biridir. Bu nedenle, Macaristan'a 90 günü aşmayan seyahat planlayan kişilerin Macaristan Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekir.  Macaristan Schengen vizesi ile turistlerin seyahatlerinin ilk durağı Macaristan olmak zorundadır. Bu kişiler daha sonra diğer ülkelere yapmak istedikleri seyahatlere devam edebilir, diğer Schengen bölgesi ülkelerde konaklayabilir. Bu seyahatlerin süresi toplamda 90 günü geçmemelidir. Kısa süreli Macaristan Vizesi başvuruları, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara, vize merkezleri ve turizm acentelerine yapabilmektedir.

Schengen Sözleşmesi ile Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre Schengen bölgesi kapsamında yer almaktadır. Bu sözleşme ile söz konusu ülkeler kendi aralarında dış sınırları kontrol altında tutmayı, iç sınırlarda ise; insanların, malların, hizmetlerin ve maddi değerlerin korunması amaçlanmaktadır.

Macaristan Ulusal Vizesi

Macaristan'a 90 günü geçen uzun süreli seyahatlerde bulunacak kişilerin Macaristan Ulusal Vizesi ya da Macaristan D Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Macaristan ulusal vizesi, Macaristan'a giden kişilere konaklama hakkı vermektedir. Macaristan Ulusal vizesi; dil veya üniversite eğitimi, çalışma, aile birleşimi ve oturum gibi sebeplerle alınabilmektedir. Uzun süreli Macaristan vizeleri için başvurular Macaristan Konsolosluğu ya da yetkili vize danışmanlık firmalarına yapılabilir. Vize İşlem Merkezi, Macaristan vizesi konusunda tam yetkili bir acentedir.

Macaristan Vizesi Nereden Alınır?

Macaristan'a seyahat etmek için Macaristan vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını Ankara'daki Macaristan Büyükelçiliği, İstanbul'daki Macaristan Başkonsolosluğu'na yapmaları gerekmektedir. 90 günden kısa olan seyahatler için yapılacak olan Macaristan vize başvuruları, Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize işlem merkezleri ve seyahat acentelerine yapılmaktadır. Fakat Macaristan'da 90 günü geçen seyahatler için Macaristan Büyükelçiliğine ya da Macaristan Başkonsolosluğuna doğrudan başvuru yapılabilmektedir.

Macaristan Vize Türleri

 • Ulusal Uzun Süreli Macaristan Vizesi
 • Macaristan A Tipi Schengen Havalimanı Transit Vizesi
 • Macaristan C tipi Schengen vizesi
 • Turistik Vize
 • Ticari Vize
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Kültürel Amaçlı Vize
 • Erasmus Vizesi
 • Transit Vize
 • Resmi Amaçlı Vize
 • Sağlık Sebepli Vize
 • Sportif Amaçlı Vize
 • AB Vatandaşı ile Evli Kişiler İçin Vize
 • Macaristan Şoför Vizesi

Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan'a seyahat amacı belirlendikten sonra Macaristan vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda yazılan tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Schengen vize başvuru formunun doldurulması konusunda, on yılı aşkın deneyim sahibi olan danışmanlarımızdan gerekli desteği alabilirsiniz. Macaristan vize başvuru formu doldururken hatalı bilgi vermemeye veya eksik bir alan bırakmamaya özen göstermelisiniz. Başvuru sürecinde kullanılacak vesikalık fotoğrafın son altı ay içinde çekilmiş olması ve biyometrik fotoğraf özelliklerini taşıması gerekmektedir.

Macaristan vize başvuru formu doldururken forma yazdığınız bilgilerin eksik veya yanlış olması durunda vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra ilgili kutunun imzalanması unutulmamalıdır.

Firmamızdan Macaristan vize danışmanlığı alan kişilerin vize başvuru formlarını, Macaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu'nun istediği şekilde doldurarak herhangi bir hataya düşmelerini önlemekte, vize sürecinin olumlu sonuçlanmasına katkı sunmaktadır.

Macaristan vize başvuru formu

Macaristan Vizesi Biyometri Uygulaması

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan'a seyahat başvurusu yapabilmeleri için Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System – VIS) uygulaması 25 Eylül 2014 tarihinde zorunlu hale getirilmiştir.  Bu uygulama ile Macaristan'a seyahat etmek isteyen kişilerin dijital parmak izi kaydının oluşturulması gerekmektedir.

Bu uygulamadaki amaç; başvuru işlemlerini kolaylaştırmak, süreci hızlandırmak ve oluşabilecek güvenlik problemlerini en aza indirmektir.

Macaristan vizesi biyometri işlemi dijital bir parmak tarayıcı ile ellerde bulunan tüm parmakların izinin alınması şeklinde uygulanır. Bu işlem gizlilik yasasına önem verilerek yapılmaktadır. Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri parmak izi taramasından muaf tutulurlar.

Schengen vizesi için verilen parmak izinin geçerlilik süresi beş yıldır. Ancak, Macaristan Konsolosluğu özel durumlarda geçerlilik süresi devam eden parmak izinin yenisini isteyebilmektedir.

12 yaşından küçük çocuklar biyometri işlemine tabi tutulmaz.

Parmak izi işleminin uygulanması mümkün olmayanlara, herhangi bir fiziki problemi bulunanlara biyometri işlemi uygulanmaz. Engel durumlarında 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıdaki parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırma zorunluluğu bulunur.

Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına bulunmamasına dikkat etmelidir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişilerin engellerini destekleyen tıbbi rapor ibraz etmek zorundadırlar.

Macaristan Vizesi Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri

Macaristan Schengen Vizesi başvuru işlemlerinde kullanılmak üzere 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraflar 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş  ve başkaca bir amaç için kullanılmamış olması gerekmektedir.

Fotoğraflar; net ve beyaz arka plana sahip olmalıdır. Vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafta saçlar yüzü kapatmamalı ve piercing veya küpe gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Fotoğraf kişinin yüzünü ve omuzlarını göstermeli ve yüz, fotoğrafın %70–80'ini kaplamalıdır. Kişi gözlük kullanıyorsa, fotoğrafta gözlük üzerinde yansımaların olmamasına dikkat edilmelidir. Başörtüsü kullanan kişiler biyometrik fotoğraf çekimlerinde, başörtüsünün yüzün görünürlüğünü engellememesine dikkat etmelidir.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan vize başvurusu, Macaristan Büyükelçiliğinin çalışma ve randevu yoğunluğu göz önüne alınarak farklı sürelerde sonuçlanabilmektedir. Vize başvuruları, konsolosluğun herhangi bir ek belgeye veya mülakat talep etmemesi durumunda ortalama 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre, resmi tatil günlerini, ek değerlendirme süresini ve yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini kapsamamaktadır. Macaristan vizesi başvurularının seyahatten en fazla 3 ay önce yapılması gerektiği konsoloslukça belirtilmektedir. Vizenin, seyahat tarihine yetişememe ihtimali dikkate alınarak başvur işleminin seyahat tarihinden en az 20 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vize ücretleri; turistik vize, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, ticari vize gibi vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu vize türlerinin ücretlerinde dönemsel olarak da güncelleme yapılabilmektedir. Vize ücretini belirleyen diğer bir etmen de vize süresi ve ülkeye giriş sayıdır.

Başvuru evrakları arasında bulunması gereken evraklardan biri de vize harç ücretinin yatırıldığına dair banka dekontudur. Vize başvuru evraklarınız vize merkezimize iletildikten sonra belgelerinizi deneyimli ve alanında uzman vize danışmanlarımızca ayrıntılı şekilde kontrol edilir ve Macaristan Büyükelçiliği'ne teslim edilir.

Vize başvurularının incelenmesi ve sonuçlandırılması konusunda tek yetkili merci Macaristan Büyükelçiliğidir. Vize başvurunuzun olumsuz şekilde sonuçlanması durumunda, Büyükelçilik tarafından herhangi bir ücret iadesi yapılmayacağının bilmesi gerekir.

Firmamız Vize İşlem Merkezi, Macaristan vize başvurularınız takibi ve sonuçlandırılması konusunda Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş acentedir. Bölge ve şehir ayrımı olmaksızın Türkiye'nin tüm şehirlerinden Macaristan vize başvurusu yapmak için bizi arayabilirsiniz.

Macaristan devleti, Macaristan vizesi başvurularında Türk vatandaşları için express vize uygulamamaktadır. Bu sebeple Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak Türk vatandaşlarının seyahat tarihinden en az 20 gün öncesinde vize evraklarını hazırlayıp başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Macaristan ekspres vize uygulaması

Macaristan devletinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Macaristan ekspres vize (Macaristan acil vize) uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat tarihinden en az 20 gün öncesinde vize başvuru formunu hazırlayıp müracaatlarını başlatmaları tavsiye edilmektedir.

Macaristan Konsoloslukları Macaristan haricinde hangi ülkeler için vize başvurusu kabul etmektedir?

Macaristan Konsoloslukları Macaristan dışında Portekiz, Norveç ve Slovenya için yapılan başvuruları kabul etme ve değerlendirme yetkisine sahiptir. Macaristan, Portekiz, Slovenya ve Norveç vize başvurularını takip etme konusunda tam yetkili olan acentemizden destek alabilirsiniz.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.