Macaristan Turistik Vize

Macaristan Orta Avrupa ülkelerden biridir. Ülkenin batısında Avusturya ve Slovenya; kuzeyinde Slovakya, Ukrayna; doğusunda Romanya bulunurken güneyinde ise Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ yer almaktadır. Doğal güzellikleri bakımından gölleri, Tuna Nehri ve dünya mirası listesinde yer alan varlıklara sahiptir. Ülke, coğrafi olarak küçük olmasına karşın kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengindir.

Macaristan’a; sanatsal gezi, kültürel etkinlik, tatil, festival gibi turistik amaçlarla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan turistik vize almaları gerekir.

Macaristan’a seyahat etmek için Macaristan turist vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını Ankara’daki Macaristan Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. 90 günden kısa olan seyahatlerde Macaristan vize başvuruları için Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize işlem merkezlerine ve seyahat acentelerine gidilmelidir.

Macaristan turistik vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşulu ile verilmektedir. Macaristan’a turistik amaçlarla seyahat edecek Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak mecburiyetindedir. Hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan kişiler ise 180 günlük (6 ay) süre içerisinde 90 günü (3 ay) geçmemek şartıyla Macaristan’a vize almalarına gerek yoktur.

Macaristan turistik Schengen vize başvurusunda bulunacak kişilerin pasaportlarının son 10 yıl içerisinde almış olması ve en az 3 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Pasaportta vize işlemleri sırasında kullanılmak üzere 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun herhangi bir yerinde bir deformasyon olması durumunda vize başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Macaristan Schengen vizesi başvurusu

Schengen Bölgesine üye ülkelerden biri olan Macaristan’a; 90 günü geçmeyen kısa süreli olarak yapılacak tüm turistik seyahatler için kişiler Macaristan Schengen vizesi başvurusu yapmak zorundadır.  Macaristan Schengen vizesi ile turistlerin seyahatlerinin ilk durağı Macaristan olmak zorundadır. Kişiler daha sonra diğer ülkelere yapılmak istenen seyahatlere devam edebilmektedir. Bu seyahatlerin süresi toplamda 90 günü geçmemelidir. Kısa süreli Macaristan turistik vizesi başvuruları, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara, vize merkezleri ve turizm acentelerine yapabilmektedir.

Macaristan’a turistik geziler yapacak kişilerin Macaristan Büyükelçiliği’ne ya da Macaristan Başkonsolosluğu’na seyahat sebeplerini belirten bir Macaristan turistik vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Macaristan turistik vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin çalıştığı şirket ya da kurumun antetli kağıdına Macaristan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Dilekçede; Macaristan turistik vize başvurusu yapan kişinin çalıştığı kurumdaki görev tanımı, maaş bilgisi, seyahati kimin finanse edeceği, (varsa) sponsoru, son olarak da seyahatin başlangıç ve bitiş tarihi yer almalıdır. Yazılan bu dilekçe, şirket ya da kurumun yetkili kişisi tarafından kaşelenip imzalanmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan’a seyahat başvurusu yapabilmeleri için Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System – VIS) uygulaması 25 Eylül 2014 yılında ülkemizde zorunlu hale getirilmiştir.  Bu uygulama ile dijital parmak izi kaydının yapılması zorunlu hale getirilmektedir. Bu uygulamadaki amaç; başvuru işlemlerini kolaylaştırmak, süreci hızlandırmak ve oluşabilecek güvenlik problemlerini en aza indirmektir.

Macaristan turistik vizesi biyometri işlemi dijital bir parmak tarayıcı ile ellerde bulunan tüm parmakların izinin alınması şeklinde uygulanır. Bu işlem gizlilik yasasına önem verilerek yapılmaktadır. Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri parmak izi taramasından muaf tutulurlar. Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometri işlemi yaptırmak zorunda değillerdir.

Schengen vizesi için verilen parmak izinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak Macaristan Konsolosluğu özel durumlarda geçerlilik süresi devam eden parmak izinin yenisini isteyebilmektedir.

Parmak izi işleminin uygulanmasına mümkün olmayan herhangi bir fiziki problemi sahip kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Engel durumlarında 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıdaki parmak izi alınır.

Macaristan turistik Schengen Vizesi başvuru işlemlerinde kullanılmak üzere 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraflar 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Fotoğraflar; net ve beyaz arka fon üzerine olmalıdır. Vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafta saçlar yüzü kapatmamalı ve piercing, küpe gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Fotoğraf kişinin yüzünü ve omuzlarını göstermeli ve yüz, fotoğrafın %70–80’ini kaplamalıdır. Kişi gözlük kullanıyorsa, fotoğrafta gözlük üzerinde yansımaların olmamasına dikkat edilmelidir. Başörtüsü kullanan kişiler biyometrik fotoğraf çekimlerinde, başörtüsünün yüzün görünürlüğünü engellememesine dikkat etmelidir.

Macaristan turistik seyahatlerde bulunacak kişilerin Macaristan seyahat süresine gerekli olabilecek ve lazım olması durumunda sağlık harcamaları için 30.000 € tutarında bir teminat ile seyahat sağlık sigortası vize başvuru evraklarında ibraz edilmelidir.

Macaristan turistik vize başvurusu, Macaristan Büyükelçiliğinin çalışma ve randevu yoğunluğu göz önüne alınarak farklı sürelerde sonuçlanabilmektedir. Vize başvuruları, konsolosluğun herhangi bir evrak veya mülakat talep etmemesi durumunda ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreler içinde, konsolosluğun resmi tatil günleri, ek değerlendirme süreleri ve yabancı pasaport sahiplerini kapsamamaktadır. Macaristan vizesi başvurularının seyahatten en fazla 3 ay önce yapılması gerektiği konsoloslukça belirtilmektedir. Seyahatinize 15 günden daha kısa bir süre bulunuyorsa vizenin çıkışının seyahat tarihine yetişememe ihtimali dikkate alınarak başvurunun yapılması tavsiye edilmektedir.

Macaristan Turist Vizesi için Gerekli Belgeler

Macaristan turistik vizesi için kişisel olarak olması gereken evraklar; pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama ve bilet dokümanları ya da rezervasyon bilgileri, Macaristan turistik vizesi başvuru formu, pasaporta vize işlenmiş sayfaların fotokopisidir. Bunların yanında; Macaristan turistik vizesi başvuru sahibinin çalıştığı kurumun faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri de başvuru dosyasına eklenmesi gereken diğer evraklardır.

Macaristan Turistik Vize Ücreti

Vize ücretleri; turistik vize, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, ticari vizesi, Macaristan ulusal vizesi gibi Macaristan vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu vize türlerinin ücretlerinde dönemsel olarak da güncelleme yapılabilmektedir.

Macaristan Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize harç bedellerine, vize başvuru hizmeti veren acentelerin hizmet ücretleri eklenebilmektedir. Kişiler başvuru işlemleri için hizmet alınan seyahat acenteleri ya da benzeri aracı kurumların hizmet bedelleri vize başvuru ücretlerinin maliyetini arttırabilmektedir.