Macaristan Ticari Vize

Macaristan’a iş seyahati, fuar katılımı veya fabrika gezisi gibi ticari sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan ticari vizesi alması gerekmektedir.

Macaristan ticari vizesi almak isteyen kişilerin, vize başvurularını Ankara’daki Macaristan Büyükelçiliği, İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu‘na veya bu konuda yetkili seyahat acentesine yapmalıdır.

Macaristan ticari vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma koşulu ile verilmektedir. Macaristan’a ticari amaçlarla seyahat edecek Umuma mahsus (bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak mecburiyetindedir. Hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan kişiler ise 180 günlük (6 ay) süre içerisinde 90 günü (3 ay) geçmemek şartıyla Macaristan vizesi almalarına gerek yoktur.

Macaristan ticari Schengen vize başvurusunda bulunacak kişilerin pasaportlarının, vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi bulunmalı; pasaport verilerinin okunaklı, fotoğrafın net ve tahrip edilmemiş olması, vize etiketinin basılabilmesi için karşılıklı en az iki boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Pasaportun herhangi bir yerinde bir deformasyon olması durumunda vize başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Schengen Bölgesine üye ülkelerden biri olan Macaristan’a; 90 günü geçmeyen kısa süreli olarak yapılacak tüm ticari seyahatler için kişiler Macaristan Schengen vizesi başvurusu yapmak zorundadır.  Macaristan Schengen vizesi ile ticari faaliyetlerin ilk durağı Macaristan olmak zorundadır. Kişiler daha sonra diğer Schengen ülkelerine yapmak istedikleri seyahatlerine devam edebilirler. Bu seyahatlerin süresi toplamda 90 günü geçemez. Kısa süreli Macaristan ticari vizesi başvuruları, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentelerine veya vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir.

Macaristan ticari vize başvurusu yapan kişiler, öncelikli olarak vize başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmaldır. Vize başvuru formuna, sitemiz üzerinden erişilebilmektedir. Formun, okunaklı şekilde doldurulması ve imzalanması gereklidir. Formda verilen bilgilerin diğer Macaristan ticari vizesi için gereken evraklardaki bilgilerle uyumlu olması önemlidir. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabileceği gibi; verdiğiniz bilgilerin hatalı olduğu daha sonradan tespit edilirse, vize alsanız dahi Macaristan’a girişinize izin verilmeyebilir.

Macaristan’a ticari geziler yapacak kişilerin Macaristan Büyükelçiliği’ne ya da Macaristan Başkonsolosluğu’na seyahat sebeplerini belirten bir ticari vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Macaristan ticari vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin çalıştığı şirket ya da kurumun antetli kağıdına ve Macaristan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Dilekçede; Macaristan ticari vize başvurusu yapan kişinin çalıştığı kurumdaki görevi, maaş bilgisi, seyahati kimin finanse edeceği, (varsa) sponsoru, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihi, Macaristan’da kalınacak yer yazılmalıdır.  Hazırlanan dilekçe, şirket ya da kurum yetkili kişisi tarafından kaşelenip imzalanmalıdır.

Macaristan’a ticari amaçla seyahat edecek kişi için, Macaristan’daki şirket veya kurum tarafından ticari vize davetiyesi yollanmalıdır. Bu davetiye; Macar iş ortağı veya organizasyon firması tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş,  iletişim ve seyahat sebebi açıkça belirtilmiş olmalıdır. Davetiye, Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal – BÁH) tarafından da onaylanmalıdır. Davetiyede; yapılacak etkinlik, organizasyon, toplantı veya konferansın düzenleneceği yer ve tarihler açıkça belirtilmelidir.

Macaristan’a 90 günü geçen uzun süreli seyahatlerde Macaristan Ulusal Vizesi ya da Macaristan D Vizesi başvurusu yapılmalıdır. Macaristan ulusal vizesi, Macaristan’a giden kişilere konaklama hakkı vermektedir. Macaristan Ulusal vizesi; eğitim, çalışma, aile birleşimi ve oturum gibi sebeplerle alınabilmektedir. Bu uzun süreli Macaristan vizeleri için başvurular Macaristan Konsolosluğu ya da Macaristan Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Macaristan ticari vize için express vize uygulaması bulunmaktadır. İlave ücret ödenmesi karşılığında konsolosluk vize işlemlerinizi daha kısa zamanda sonuçlandırmaktadır. Macaristan express vize başvurularında, vize müracaatı 48 saat içerisinde tamamlayabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan’a seyahat başvurusu yapabilmeleri için Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System – VIS) uygulaması 25 Eylül 2014 tarihinde ülkemizde zorunlu hale gelmiştir.  Bu uygulama ile dijital parmak izi kaydının oluşturulması gerekmektedir.

Bu uygulamadaki amaç; başvuru işlemlerini kolaylaştırmak, süreci hızlandırmak ve oluşabilecek güvenlik problemlerini en aza indirmektir.

Macaristan ticari vize biyometri işlemi, dijital bir parmak tarayıcı ile tüm el parmaklarının izinin alınması şeklinde uygulanır. Bu işlem gizlilik prosedürlerine önem verilerek yapılmaktadır.

Schengen vizesi için verilen parmak izinin geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır. Macaristan Konsolosluğu özel durumlarda geçerlilik süresi dolmadan parmak izinin yenisini isteyebilmektedir.

Parmak izi işleminin uygulanmasına mümkün olmayan herhangi bir geçerli sebebi bulunan kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Engel durumlarında 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıdaki parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taramasını yaptırmak zorundadır.

Macaristan ticari Schengen Vizesi başvuru işlemlerinde kullanılmak üzere 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraflar 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başka bir amaçla kullanılmamış olması gerekmektedir.

Vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafta saçlar yüzü kapatmamalı ve piercing, küpe gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Fotoğraf kişinin yüzünü ve omuzlarını göstermeli ve yüz, fotoğrafın %70–80’ini kaplamalıdır. Kişi gözlük kullanıyorsa, fotoğrafta gözlük üzerinde yansımaların olmamasına dikkat edilmelidir. Başörtüsü kullanan kişiler biyometrik fotoğraf çekimlerinde, başörtüsünün yüzün görünürlüğünü engellememesine özen göstermelidir.

Macaristan ticari seyahatlerde bulunacak kişilerin, Macaristan seyahat süresine gerekli olabilecek ve 30.000 € tutarında bir teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptımaları gerekmektedir.

Macaristan ticari vize başvurusu, Macaristan Büyükelçiliğinin çalışma ve randevu yoğunluğu göz önüne alınarak farklı sürelerde sonuçlanabilmektedir. Vize başvuruları, konsolosluğun herhangi bir evrak veya mülakat talep etmemesi durumunda ortalama 5-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreler içinde, konsolosluğun resmi tatil günleri, ek değerlendirme süreleri ve yabancı pasaport sahiplerini kapsamamaktadır. Macaristan vizesi başvurularının seyahatten en fazla 3 ay önce yapılması gerekmektedir. Seyahatinize 15 günden daha kısa bir süre bulunuyorsa vizenin çıkışının seyahat tarihine yetişememe ihtimali dikkate alınarak başvurunun yapılması tavsiye edilmektedir.

Macaristan ticari vize ücreti; vize süresine göre değişiklik göstermektedir. Vize ücreti; vize harç bedeli, danışmanlık ve vize takip ücretini kapsamaktadır. Macaristan Başkonsolosluğu, işleme aldığı başvurularda, müracaattan vazgeçilmesi veya vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması halinde ücret iadesi yapmamaktadır.