Kongo Cumhuriyeti Vizesi

Kongo Cumhuriyeti Vizesi

Kongo Cumhuriyeti vizesi ile ilgili olarak güler yüzlü ve tecrübeli kadromuzla hızlı, ekonomik ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Kongo Cumhuriyeti'ne yapacağınız yolculuk öncesi gerekli olan vize başvuru işlemlerinizi hassasiyetle takip ediyor ve mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmayı garanti ediyoruz. Vize İşlem Merkezi olarak yılların verdiği birikim ve alanında uzman vize danışmanlarımızla vize işlem sürecinizi hatasız bir şekilde yönetiyoruz.

Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat etmeden önce vize reddiyle karşılaşmamanız için Kongo Cumhuriyeti vize başvurusu konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Kongo Cumhuriyeti'ne vize var mı?

1960 yılında Fransa'dan bağımsızlığını kazanmış olan ülke, 1970 yılında Kongo Cumhuriyeti adını almıştır.

Vize işlemleri konusunda yapılacak başvurularda, en çok dikkat edilmesi gereken husus, Demokratik Kongo ile karıştırılmamasıdır.

Her iki ülkenin de birbirlerinden farklı bayrakları ve Türkiye'de büyükelçiliği bulunmaktadır. Doğal olarak vize prosedürleri de birbirlerinden bağımsız ve oldukça farklıdır.

Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat gerçekleştirmek isteyen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (bordo), Hususi (yeşil), Hizmet (gri) Pasaport sahiplerinin tamamı vizeye tabidir.

Siyah (diplomatik) Pasaport hamilleri, Kongo Cumhuriyeti'ne yapacakları 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Afrika ülkelerinin tamamına seyahat öncesinde yapılması zorunlu olan sarı humma aşısı, Kongo Cumhuriyeti seyahatlerinde de zorunludur.

Sarı humma aşısı, etkisini göstermesi ve hastalığa karşı koruyucu olabilmesi için seyahatlerden en az 10 gün önce yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Sarı humma aşısı hakkında detaylı bilgilendirmeye sahip olmak isteyen yolcuların, Sağlık Bakanlığı'nın resmi web sitesini ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Kongo Cumhuriyeti vizesi nereden alınır?

Kongo Cumhuriyetinin, vize işlemleri konusunda, Türkiye'deki tek yetkili ve resmi makamı Kongo Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'dir.

Kongo Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Ankara'nın en güzel semtlerinden birisi olan Çankaya Gaziosmanpaşa yer almaktadır.

Kongo Cumhuriyeti vize başvuruları, büyükelçiliğin konsolosluk birimine yapılmaktadır. Vize başvuruları, şahsen veya vize almaya yetkili seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Kongo Cumhuriyeti Büyükelçiliği, vize başvurularını, hafta içi 09.30 ile 17.00 saatleri arasında kabul etmektedir.

Vize İşlem Merkezi, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Afrika biriminin Ankara'daki yetkili acentesi olarak, Kongo Cumhuriyeti vizesine başvuru yapmaya ve sonuçlanan vize müracaatlarını teslim almaya yetkilidir.

Kongo Cumhuriyetine seyahat gerçekleştirmek isteyen ve vizeye tabi olan Türk ve yabancı ülke vatandaşlarının hepsi Kongo Cumhuriyeti Büyükelçiliği üzerinden, seyahat günlerinden önce manuel vize almaları gerekmektedir.

Kongo Cumhuriyeti sınır kapısında vize uygulaması olmadığı gibi farklı bir statüde e-Vize gibi uygulamaları da bulunmamaktadır.

Kongo Cumhuriyeti vizesi nasıl alınır?

Kongo Cumhuriyeti vize işlemleri için, gerekli olan evrakların tamamı eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra, Vize İşlem Merkezi aracılığı ile zaman kaybetmeden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kongo Cumhuriyeti Büyükelçiliği turistik vize koşullarını taşımayan ve turistik amaç ile seyahat edeceğine kanaat getirmediği başvuru sahiplerinin dosyalarını kabul etmemektedir. Kongo turistik vize almak isteyen başvuru sahiplerinin konaklama yapmak istedikleri otellerden konfirmasyon belgelerini ve mutlak satın alınmış uçak biletlerinin çıktısını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Dolayısı ile başvuru sahiplerinin ilk dikkat etmeleri gereken husus, seyahat amaçları turistik değil ise gerçek gidiş amaçlarına uygun olarak, görüşme yapacakları iş ortağı şirketlerden ticari davetiye yada Kongo Cumhuriyeti vatandaşları üzerinden ziyaretçi davetiyelerini temin etmeleri gerekmektedir.

Kongo Cumhuriyeti ekspres vize uygulaması bulunmaktadır. Normal vize başvuruları ortalama 3 (üç) iş günü, ekspres vize başvuruları ise aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kongo ekspres vize prosedürünü ve koşullarını eksiksiz olarak yerine getiren, aciliyet durumunu ibraz eden başvuru sahipleri için, konsolosluk yetkilileri büyük bir hoşgörü ile yardımcı olabilmekte ve uygun görmeleri halinde aynı gün içerisinde vize alınabilmektedir.

Kongo Cumhuriyeti vizesi için gerekli olan evraklar

Kongo Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin 3 (üç) farklı vize kategorisi bulunmaktadır: Kongo turistik vize, Kongo ticari vize, Kongo ziyaretçi vizesi.

Vize başvuru evrakları her kategoriye göre küçük farklılıklar gösterse de, temel evraklar hemen hemen birbirleri ile aynıdır.

Kongo Cumhuriyeti vize evrakları 2020 yılına ait olan en güncel hali aşağıdaki gibidir. Bu evraklar zaman içerisinde değişiklik gösterebilmekte veya konsolosluk birimi yetkilileri tarafından ilave evrak talebinde bulunabilmektedir.

Kongo Cumhuriyeti vize evraklarının en güncel halini sorgulamak ve teyit almak için Vize İşlem Merkezi'nin 0312 419 09 22 numaralı hattından veya e mail yolu ile ücretsiz olarak bilgi alabilirsiniz.

Kongo Cumhuriyeti turistik vize evrakları

 • Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerliliği olan pasaportunuzun aslı
 • İki adet yeni çekinilmiş, arka zemin rengi beyaz olan fotoğraf
 • Şirket antetli kağıdına gidiş amacınızı belirten İngilizce bir dilekçe (şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı)
 • Sarı humma aşı kartı (aslı)
 • Otel voucher belgesi (ödenmiş olmalıdır)
 • Uçak bileti (satın alınmış olması gerekmektedir)

Kongo Cumhuriyeti ticari vize evrakları

 • Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerliliği olan pasaportunuzun aslı
 • İki adet yeni çekinilmiş, arka zemin rengi beyaz olan fotoğraf
 • Şirket antetli kağıdına gidiş amacınızı belirten İngilizce bir dilekçe (şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı)
 • Sarı humma aşı kartı (aslı)
 • Uçak bileti (rezervasyonu)
 • Kongo Cumhuriyeti'ndeki ilgili şirket tarafından gönderilmiş davetiyenin çıktısı (kaşeli ve imzalı)

Kongo Cumhuriyeti ziyaretçi vize evrakları

 • Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerliliği olan pasaportunuzun aslı
 • İki adet yeni çekinilmiş, arka zemin rengi beyaz olan fotoğraf
 • Şirket antetli kağıdına gidiş amacınızı belirten İngilizce bir dilekçe (şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı)
 • Sarı humma aşı kartı (aslı)
 • Uçak bileti (rezervasyonu)
 • Ziyaret edilecek Kongo Cumhuriyeti vatandaşının pasaportunun renkli görüntüsü
 • Davetiye gönderen kişi tarafından büyükelçilik makamına hitaben yazılmış dilekçe (davet eden kişinin adres ve telefon numarası mutlaka belirtilmelidir)

Kongo Cumhuriyeti vize başvuru formu

Kongo Cumhuriyeti vize talebi için,  müracaat  esnasında istenilen vize başvuru formunun eksiksiz ve hatasız  bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Kongo Cumhuriyeti vize başvuru formunun en güncel haline web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kongo Cumhuriyeti vize başvuru formu oldukça kısa ve yalın toplam 12 sorudan oluşmaktadır.

Vize başvuru formu Fransızca dilinde hazırlanmıştır. Latin alfabesi ile cevaplanan form kılavuzu başvurular için geçerli olmaktadır. Vize başvuru formu manuel olarak, tükenmez mavi kalem ile okunaklı bir şekilde doldurulmasına özen gösterilmelidir.

Vize başvuru formunda sunulan gerçek bilgilerin, başvuru dosyasına olumlu olarak sonuçlanmasına etki edecek en önemli kriterdir. Her başvuru sahibi bu doğrultuda form kılavuzunu özenli bir ve doğru bir şekilde yanıtlamalıdır.

Kongo Cumhuriyeti vize ücretleri

Kongo Cumhuriyeti vize harç ücretleri, vizenin kalış süresine ve giriş çıkış sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Turistik vize türü için, ikna edici evrakların ibraz edilmesi zorunludur. Bu evraklar satın alınmış uçak bileti, otel konfirmasyon belgesi ve tur programı gibi belgelerden oluşmaktadır. Turistik vize onaylanması durumunda sadece 15 günlük tek girişli olarak verilmektedir.

Ticari vize başvurusu için 3 farklı uzunluk süresine göre harç ücretleri değişiklik göstermektedir. Ticari vize ücretleri 3 ay çok girişli, 6 ay çok girişli veya bir yıllık çok giriş çıkışlı olarak fiyatlandırılmaktadır.

Vizelerin ortalama sonuçlanma süresi 3 (üç) iş günü olmakta, Kongo Cumhuriyeti express vize (acil vize) başvuruları 1 (bir) iş gününde sonuçlanmaktadır. Express vize başvurularında, vize harç bedeli iki katı artış göstermektedir.

Kongo Cumhuriyeti vize ücretleri, hizmet bedeli dahil olmak üzere aşağıdaki gibidir. Bu fiyat listesi 2020 yılı içerisinde uygulanacak ücretlerdir.

SüreGiriş SayısıVize TürüVize Ücreti
1 AylıkTek GirişliTuristik160 €
3 AylıkÇok GirişliTicari230 €
6 AylıkÇok GirişliTicari370 €
1 YıllıkÇok Giriş ÇıkışlıTicari480 €

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.