Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi

Vize İşlem Merkezi olarak, Suudi Arabistan vizesi konusunda deneyimli ve profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz. Suudi Arabistan vizesi ile ilgili tüm işlemlerinizi büyük bir özenle takip ediyoruz. Süreç sırasında daha rahat şekilde vize alabilmeniz için gerekli olan bilgileri tarafınıza iletiyor ve süreci yönetmenize yardımcı oluyoruz.

Kimler Suudi Arabistan vizesine başvurmalıdır, Suudi Arabistan vizesi nasıl alınır, vize başvurusu kaç günde sonuçlanır, Suudi Arabistan vize ücreti ne kadar? Bu ve benzeri soruların doğru cevapları bilinmeden vize başvurusu yapmak mümkün olmayacaktır.

Suudi Arabistan'a seyahat etmeden önce vize reddiyle karşılaşmamak için Suudi Arabistan vize başvuru şartlarını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi

Arap yarımadasında yer alan Suudi Arabistan'a gitmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport (bordo çipli), Hususi Pasaport (yeşil çipli), Hizmet Pasaportu (gri çipli) sahibi Türkiye vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaporta (siyah çipli) sahip T.C. vatandaşlarının ise 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almasına gerek yoktur.

Suudi Arabistan vizesi için pek çok ülkede olduğu gibi turistik vize, ticari vize, kapı vizesi gibi seçenekler bulunmamaktadır. Suudi Arabistan vize tipleri Hac Vizesi, Umre Vizesi ve Ticari Vize olmak üzere 3 kategoriden oluşur.

Hac Vizesi adından da anlaşılacağı gibi Hac ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin alması gereken vize tipidir. Hac Vizesi için öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı'na müracaat edilmelidir. Suudi Arabistan'a gidip gidemeyeceğiniz ise kura çekimleri neticesinde belli olacaktır. Kurada ismi çıkan kişiler daha sonrasında diyanetin yetkilendirmiş olduğu acenteler aracılığıyla Hac Vizesini alabilir. Hac vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin seyahatlerinden en az 1 ay önce işlemlere başlaması gerekmektedir.

Hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar tarafından yoğun talep gören Hac vizesi, kişileri uzun yıllar bekletebilmektedir. Umre Vizesi ise Hac ibadetini gerçekleştiremeyen çoğu Müslümanın, yoğunluğun az olduğu zamanlarda Suudi Arabistan'a gidebilmek için alması gereken vize tipidir. Hac mevsimi dışında yapılan Umre ziyareti için Umre vizesi almak zorunludur. Umre vizesi 30 günlük olarak verilmektedir. Umre ziyareti sırasında Kabe ziyaret edilir, Müslümanlar vazifelerini yerine getirir. 45 yaş altı kadınlar Hac ve Umre Vizesini kocalarının veya babalarının üzerinden alabilirler.

Suudi Arabistan Ticari Vizesi almak için ise öncelikle Suudi Arabistan'da görüşülecek olan iş yerinden davet veya kabul mektubu almalıdır. Davet ya da kabul mektubu ile Suudi Arabistan Ticari Vizesi başvuru işlemleri başlar ancak gerekli olan belgeler tamamen bu davet veya kabul mektubuna göre şekillenir. Bu bilgiler dışında gerekli olan evrak listesini firmamız Vize İşlem Merkezi'nin internet sitesinden inceleyebilirsiniz. Suudi Arabistan Ticari Vizesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları 0312 419 19 03 numaralı hattımızı arayarak sorabilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi almak isteyen kişilerin pasaport bilgileri internet üzerinden Suudi Arabistan'a iletilir. Gerekli şartlar sağlandığında vizeniz onaylanmış olacaktır. Suudi Arabistan Vizesi, başvuru yapıldıktan sonra ortalama 3 ile 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi Nereden Alınır?

Firmamız Vize İşlem Merkezi Suudi Arabistan Vizesi ile ilgili olarak sadece Ticari Vize (Business Visit Visa) tipi için hizmet vermektedir.

Suudi Arabistan'ın Ankara'da büyükelçiliği, İstanbul'da ise başkonsolosluğu bulunmaktadır. Suudi Arabistan Ticari Vize işlemleri için bölge ayrımı yapılmamaktadır. Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olan davetiyelerin üzerinde faksın çekildiği konsolosluk ya da Ankara'daki Büyükelçilik yer almaktadır. Buna göre, davetiyede Ankara yazıyor ise sadece Ankara Büyükelçiliği'nden; İstanbul yazıyor ise sadece İstanbul Başkonsolosluğu'ndan müracaatların yapılması zorunludur.

Suudi Arabistan Ticari Vize Başvuru Formu

Suudi Arabistan Ticari Vizesi almak isteyen kişiler öncelikle gerekli evrakları hazırlamış olmalıdır. Daha sonrasında ise Suudi Arabistan Ticari Vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunu doldururken firmamıza ilettiğiniz diğer evraklardaki bilgiler arasında kesinlikle tutarsızlık olmamalıdır.

Suudi Arabistan Ticari Vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce olarak doldurulabilir. Türkçe doldurulacak olan başvur formlarında Türkçe karakter kullanılmasında sakınca yoktur. Suudi Arabistan Ticari Vize başvuru formunu doldururken yazınız okunaklı olmalıdır. Form büyük harflerle doldurulmalıdır.

Son yapılan düzenlemelere göre 50 yaş üzerindeki kişilere ticari vize verilmemektedir. Suudi Arabistan Ticari Vize başvurularınızı seyahatinizden en az 15-20 gün öncesinden gerçekleştirmeniz oluşabilecek evrak eksikliklerini gidermenizde size zaman kazandıracaktır. Suudi Arabistan Ticari Vize başvuru formunun en güncel halini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan'a Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suudi Arabistan şeriatla yönetilen bir ülke olduğundan başta kadınlar olmak üzere herkesin dikkat etmek zorunda olduğu birtakım kurallar bulunmaktadır. Ülkeye giriş şartlarının sağlanması konusunda herhangi bir eksiklik söz konusu olduğunda vizeniz ret ile sonuçlanacaktır. Suudi Arabistan Vizesi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Suudi Arabistan konsolosluğu vize başvurularını Pazartesi-Perşembe saat 09.00 ile 15.00 arasında kabul etmektedir. Cuma günleri hizmet vermemektedir.
  • Eğer pasaportunuzda İsrail vizesi ve İsrail'e giriş çıkış damgası varsa Suudi Arabistan vizesi için başvurunuz direkt olumsuz sonuçlanacaktır.
  • Tek başlarına vize başvurunda bulunacak olan 35 yaş altı bekar kadınlar için de Suudi Arabistan Vize işlemleri direkt olumsuz sonuçlanacaktır. Söz konusu kişiler, Dış İşleri Bakanlığından çıkmış olan davetiye ile Suudi Arabistan'a gidebilirler.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.