İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi konusunda deneyimli ve alanında uzman kadrosuyla on yılı aşkın süredir vize danışmanlık hizmeti veren Vize İşlem Merkezi, İngiltere vize başvuru işlemlerinizi en kısa sürede, en doğru şekilde sonuçlandırmaktadır. Hızlı, sonuç odaklı ve kesintisiz çözümler üreten firmamız, tüm vize işlemlerinizde güvenilir danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Müşteri odaklı, yenilikçi ve şeffaf hizmet anlayışını benimseyen firmamız; tecrübeli ve dinamik kadrosu ile vize başvuru işlemlerinin güvenilir adresidir. İngiltere vize başvurunuzu, deneyimli ekibimizin tecrübeli ve emin ellerine teslim ederek çok kısa sürede olumlu şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

İngiltere'ye Vize var mı?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının en çok seyahat gerçekleştirmek istediği ülkelerden bir tanesi olan İngiltere için; Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) pasaport sahipleri, seyahatleri öncesinde İngiltere vizesi almaları gereklidir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde yapacakları 90 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.

İngiltere'den aktarmalı olarak, başka bir ülkeye seyahat etmek isteyen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Transit vize almaları gerekmektedir. İngiltere üzerinden Transit olarak uçuş gerçekleştirmek isteyen bireylerin, Geçerli vizeleri ile birlikte en fazla 24 saat içerisinde uçuşlarını gerçekleştirmeleri zorunludur.

Bunun haricinde İngiltere üzerinden Transit uçuş için, belirli koşulları yerine getiren yolcuların, vizeden muaf olarak geçiş için, Londra'da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'ndan bilgi almaları gereklidir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere, her yıl, binlerce başvuru sahibinin, hatalı ve yanlış müracaatları sonucunda vize reddi aldıkları ülkelerden birisidir.

Vize başvuru dosyası oluşturulmadan önce, profesyonel bir hazırlık sürecinin tamamlanması gereklidir. İngiltere vizesi başvuruları öncesinde yapılabilecek basit bir hata vize reddi almanıza neden olabilir. Bu durum aynı zamanda vize sicilinizin bozulmasına, daha sonraki vize müracaatlarınıza da etki edebilmektedir.

İngiltere vizesi, gerekli evrakların ve prosedürlerin tamamlanmasının ardından, bireysel olarak veya yetkili seyahat acentelerinden danışmanlık hizmeti alarak gerçekleştirilebilir.

İngiltere vize işlemleri için atılması gereken ilk adım, seyahat amacınıza uygun olan vize türünü belirlemektir. Belirlenen vize türüne ait olan evrakları tamamlayan kişilerin, İngiltere resmi sitesine giriş yaparak evraklarının tamamını pdf formatında yüklemeleri ardından kedi kartları ile vize harçlarını ödemeleri gerekmektedir. Vize ödeme işlemlerinin tamamlanmasından sonra, uygun randevu tarihlerini gösteren sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu ekranda kendiniz için uygun olan tarihi seçip randevu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Belirlenen tarihte vize randevusuna giden kişilerin, randevu onaylarını gösteren belgenin çıktısını, mutlak surette yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

İngiltere vizesine müracaat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, biyometrik parmak izi uygulamasına tabidirler. İngiltere Konsolosluğu tarafından uygulanan bu prosedür, her vize başvurusu öncesinde tekrar istenmektedir.

Vize başvurusunu tamamlayan kişilerin, başvuru sonucunu takip edebilmeleri için, hizmet almış oldukları seyahat acentelerinden GWF kodlarını öğrenmeleri gerekir.

Vize başvurusu sonuçlanın kişiler, pasaport dağıtımı konusunda e-mail yolu ile bilgilendirmektedir.

İngiltere Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere'nin Türkiye'deki resmi makamları, İngiltere Ankara Büyükelçiliği ve İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu'dur.

İngiltere vize başvurularında parmak izi uygulaması bulunmaktadır. Vize başvuruları için İngiltere Ankara ve İstanbul Başvuru merkezleri haricinde, İngiltere Adana Başvuru Merkezi de bulunmaktadır.

Yukarıdaki şehirler haricinde İngiltere Başkonsolosluğu, vize müracaatı ve parmak izi uygulaması için İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep Ticaret Odaları bu konuda yetkili kılmıştır. Ancak Antalya ve İzmir Ticaret Odalarında parmak izi vererek başvuru gerçekleştirmek isteyen bireylerin, normal vize harç ücretlerine ek olarak, bu ticaret odalarına 75 $ daha fazla ödeme gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İngiltere vize müracaatları, hangi şehirden yapılırsa yapılsın, vize verme konusunda tek yetkili karar mercii İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu'dur.

İstanbul haricindeki şehirlerden yapılan tüm müracaatlar, kurye aracılığı ile İstanbul Başkonsolosluğu'na transfer edilmektedir. Bu sebeple İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu haricindeki merkezlerden yapılan müracaatlar, ortalama 3 iş günü daha uzun sürede sonuçlanmaktadır.

İngiltere Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

1 Ocak 1973 yılından bu yana AB üyesi olan İngiltere, Schengen vizesine ve € para birimine tabi değildir. Dolayısı ile 26 Avrupa Birliği ülkesine giriş hakkı tanıyan Schengen vizesi ile İngiltere'ye seyahat gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

İngiltere, Birleşik Krallık ülkesi olması nedeniyle; İngiltere vizesine sahip olmanız durumunda diğer Birleşik Krallık ülkeleri olan İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda'ya da giriş hakkınız bulunmaktadır.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın ayrı olarak Büyükelçilikleri bulunmadığından, bu ülkelere seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerinde İngiltere vizesine başvurmaları gerekmektedir.

İrlanda yada resmi adı ile İrlanda Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen kişilerin, İrlanda vizelerinin haricinde, geçerliliği olan İngiltere vizeleri varsa, İngiltere vizeleri ile, ilk kullanımlarında İngiltere'den aktarmalı olarak, ikinci kullanımlarında ise İrlanda'ya direk olarak giriş yapmaları mümkündür.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vize başvuru yapılmadan önce seyahat amacınıza uygun olan vize türünün belirlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hatalı vize türüne başvuru gerçekleştirmek red ile sonuçlanacaktır.

İngiltere Turistik Vizesi: Birleşik Krallığa turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin müracaat etmesi gereken vize türüdür.

İngiltere Ticari Vizesi: İngiltere'de ticari amaçla görüşmeler veya pazar araştırması yapmak isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize türüdür.

İngiltere Ticari vizesi için gerekli olan en önemli evrak, karşı taraftaki ticari firmanın göndereceği davet yazıdır.

Ticari vize kişilere çalışma ve oturum hakkı vermemektedir. İngiltere ticari vizeleri ülkeye girişten itibaren 180 günlük sürede 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi: Birleşik Krallıkta bulunan bir İngiliz vatandaşını ziyaret etmek amacı ile başvurulması gereken vize türüdür.

Genel başvuru evraklarının haricinde, İngiltere vatandaşları tarafından gönderilecek olan davet mektubu büyük bir önem taşımaktadır.

Davetiye gönderen kişinin, İngiltere'deki gelir kaynağını belgelerinin ve pasaportun ön yüzü görüntülerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

İngiltere Transit Vizesi: İngiltere üzerinden üçüncü bir ülkeye gerçekleştirilmek istenilen seyahatler için başvuru yapılması gerekli olan vizedir.

Transit İngiltere vize başvurularında, üçüncü ülkeye seyahat etmek amacı ile satın alınmış olan uçak biletlerinin başvuru esnasında mutlak ibraz edilmesi gereklidir.

İngiltere Tedavi Vizesi: Sağlık problemlerinden ötürü, İngiltere'de tedavi görmek isteyen kişilerin başvuru gerçekleştirdiği vizedir.

Tedavi vizesi öncesinde, İngiltere'de yer alan hastaneye, Türkiye'deki Sağlık Raporlarının iletilmesi gereklidir. Hastanenin var olan sağlık problemi ile ilgili tedaviyi uygulayabileceğini kabul etmesi durumunda, bireylere e-mail yolu ile gelen, hastanene kabul belgesinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Ankara Anlaşması & İngiltere Vatandaşlığı: Dünya'da Sadece Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarını kapsayan, 18 yaşından büyük olan tüm yetişkinlere, İngiltere'de kendi işlerini kurma fırsatı sunan bir vize türüdür.

Bu vize türü yapılan başvurunun İngiltere Konsolosluğu tarafından kabul edilmesi durumunda, kişinin seçmiş olduğu meslek grubuna uygun çalışma ve oturum hakkı tanımaktadır.

İngiltere Çalışma Vizesi

Tier 1İngiltere Çalışma Vizelerinden birisi olan Tier 1 Vizesi, Girişimci Vizesi, Yatırımcı Vizesi, Olağanüstü Yetenekliler vizesi ve Üniversite Mezunu Girişimci vizesi olarak 4 farklı vize başvurusu olarak kategorize edilir.

Tier 1 – Girişimci vizesi

İngiltere Tier-1 girişimci vizesi, Birleşik Krallık'ta, bir işi devir alma, bir işe ortak olma veya yeni iş yeri açmak isteyen kişilerin başvuru yaptıkları vize türüdür.

Bu vize türüne sahip olan kişiler sadece, Kendi işlerini kurabilir ve kendi işyerlerini yapabilirler. Herhangi bir iş yerinde çalışan olarak işe giremezler.

Tier 1 – Yatırımcı vizesi

İngiltere Tier-1 yatırımcı vizesi, Birleşik Krallık'ta yatırım yapmak isteyen, büyük yatırımcılar için oluşturlmuş bir vizedir.

Bu vize türüne İsviçre ve AB'ye üye olan ülke vatandaşları müracaatta bulunamazlar. Diğer ülke vatandaşları bu vize türüne müracaat edebilirler.

Yatırımcı vizesi başvurularında aranılan en önemli kriter, başvuru sahiplerinin tüm vergi borçlarını ödedikten sonra Birleşik Krallık'a yatırım için, hesaplarında minimum 2.000.000 Pound para bulundurmaları gerekmektedir.

Tier 1 – Mezun girişmci vizesi

Lisans eğitimlerini Birleşik Krallık'ta tamamlayan veya eğitim seviyelerinin en az lisans düzeyinde olduğunu kanıtlayan ve yaşamını Birleşik Krallıkta sürdürmek isteyen kişilerin başvuru yaptıkları vize türüdür.

Kişilerin ilgili kurumlardan onay almış oldukları iyi bir girişim fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Girişimci vizesine sahip olmak isteyen kişiler, girişimcilik fikirlerini Birleşik Krallıktaki ilgili departmanlara onaylatarak, vize başvuru dosyalarında sunmaları gerekmektedir.

Tier-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

Bu vize türüne başvuru gerçekleştirmek isteyen kişilerin, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik, Tıp ve Dijital Teknoloji alanlarında, olağanüstü yeteneklerinin olduklarını kanıtlayan belgelerini önce Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı (Home Offices), daha sonrasında Birleşik Krallık'a bağlı olan farklı makamlardan onaylatması ile vize başvuru sürecini başlatabilirler.

Tier-1 Olağanüstü Yetenek vizesine başvuru yapacak kişilerin herhangi bir maddi yeterlilik veya dil şartını yerine getirmeleri gerekmemektedir.

Bu vize türünde başvuru işlemi iki farklı aşamadan oluşmaktadır. Başvuru süreci özel kurallar içermesi nedeni ile mutlak surette profesyonel danışmanlık alınması gerektiğini belirtmek isteriz.

Tier-2

Birleşik Krallık genel çalışma vizedir. Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşları haricindeki, diğer tüm ülke vatandaşlarının, İngiltere'de bir işverene bağlı olarak çalışmamalarına imkan tanıyan vize türüdür.

Tier- 2 kendi içerisinde 4 farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategoriler;

 • Genel Çalışma vizesi
 • Din Görevlisi çalışan vizesi
 • Sporcu çalışma vizesi
 • Şirket içi transfer vizesi

Bu vize türüne başvuru yapmak isteyen kişilerin, istihdam sağlanan mesleklerden birini yapıyor olmaları gerekmektedir.

İstihdam sağlanan meslekler doğrultusunda, Birleşik Krallık ve AB ülkeleri içerisinde, belirli meslekteki işleri yapacak kişilerin bulunmaması nedeni ile işverenlerin başka ülke vatandaşlarını, İngiltere'ye getirtebilmelerini sağlayan vize türüdür.

Tier 2 puan bazlı bir sisteme tabi olduğundan, bu vize türüne başvuru yapacak olan kişilerin, Birleşik Krallıkta çalışacakları kurumlardan alacakları COS (Sponsorluk Mektubu) belgesini vize başvuru dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.

Tier-5

İngiltere Geçici Çalışma vizesidir. Bu vizeye sahip olan kişiler 12 aydan 24 aya kadar değişen sürelerde, geçici olarak, İngiltere'de çalışabilirler.

Tier 5 Geçici Çalışma vizesine başvuranlar; Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler, Din görevlileri, Hayır Kurumu ve Vakıf Çalışanları, Yaratıcı Sanat ve Spor dalları ile ilgilenen kişiler olmalıdır.

Bu vize türüne başvuru gerçekleştirmek isteyen kişilerin, Birleşik Krallıkta görev yapacakları kurum tarafından kendilerine özel olarak gönderilen Sponsorluk mektubunu (COS Mektubu) başvuru dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.

Ayrıca COS Mektubu üzerinde yer alan referans numarasının, İngiltere vize başvuru formuna eksiksiz şekilde yazılması gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi

Tier-4

İngiltere'de eğitim almak isteyen kişilere verilen öğrenci vizesidir.

İngiltere Tier 4 vizesi için gerekli olan en önemli evrak, okul kabul mektubudur. Bu belge eğitim alınacak kurum tarafından kişilere özel olarak gönderilmektedir.

Bu vize türüne başvuru yapacak kişilerin, gerekli olan tüm evraklarına ek olarak, Okul belgelerini ve CAS Referans Mektuplarını dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için Gerekli Evraklar

Birleşik Krallık vizesine başvuru gerçekleştirmek isteyen kişilerin, kendi meslek gruplarına ait olan güncel evraklarını, başvuru dosyalarında eksiksiz bir şekilde ibraz etmeleri gerekmektedir.

Birçok kişi vize evraklarından kaynaklan hatalar ve eksiklikler nedeni ile vize reddi almaktadır. Maddi yeterliliğinizi ve mesleki özelliklerinizi kanıtlayan evraklarınızda bir takım özelliklere dikkat etmeniz, vize sicilinize önemli bir katkı sağlayacaktır.

İngiltere vize başvurusunda sunulan evraklarda dikkat edilmesi gereken özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Vize Talep Dilekçesi: İngiltere vize talep dilekçesi, Turistik ve Ticari amaçlı başvurularda şirket antetli kağıdına bilgisayar ortamında yazılması gereklidir.

Vize Talep dilekçesinde başvuru sahibinin, Seyahat amacı ve tarihleri mutlaka detaylı bir şekilde belirtilmelidir.

Hazırlanan İngiltere vize talep dilekçesinin sağ alt köşesi kaşelenip, şirkette imza yetkisi bulunan kişi veya kişilerce imzalanması gerekir.

Vize talep dilekçesinde yer alan imzanın, şirket imza sirkülerinde yer alan imza ile uyumlu olması gerekmektedir. İmzaların uyuşmaması vize reddine sebebiyet verebileceğine dikkat etmelisiniz.

Oda Kayıt Sicil Sureti & Faaliyet Belgesi: İngiltere vizesi başvurularında ibraz edilen Oda Kayıt Sicil Sureti ve Faaliyet Belgesi, şirketlerin bulundukları şehirlere bağlı olan Ticaret odalarından temin edilebilmektedir.

Önceki Dönemlerde ayrı ayrı alınan Oda Kayıt Sicil Sureti ve Faaliyet Belgesi yeni düzenlemeler doğrultusunda, tek bir evrak olarak düzenlenebilmektedir. Ticaret odasından alınan bu evrakın üzerinde her iki ibare de yer alıyorsa bu evrak geçerli olmaktadır.

Başvurular esnasında ibraz edilecek olan bu belgelerin, son altı ay içerisinde alınmış olunmasına dikkat edilmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: İngiltere vizesi için sunulması gerekli evraklardan biri de Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini almak isteyen kişiler, E-Devlet üzerinden bu belgeye ulaşabilirler.

Bu belge düzenlenirken "Aile" seçeneğinin tercih edilmesi ve "Barkotlu Bastır" seçeneğinin işaretli olduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü: Kısa Süreli C tipi vizelerde (Turistik, Ticari, Arkadaş ziyareti), vize başvuru sahibi, şirket ortağı ise, şirkete ait banka hesabının dökümü kullanılmalıdır. Şirket çalışanları ise şahsi hesap dökümlerini ibraz etmelidirler.

Ticari vizelerde ise şirket çalışanları, tüm masraflarının şirketleri tarafından karşılanacağını belirten dilekçeleri ile birlikte şirket hesap dökümlerini ibraz edebilirler.

Banka hesap dökümleri en az 3 aylık hareketleri içermelidir.

Otel ve Uçak Rezervasyon Belgeleri: İngiltere vize başvurularında ibraz edilmesi gerekli olan en önemli belgeler arasındadır.

Vize başvurularının olumlu sonuçlanma garantisi bulunmadığından, başvuru öncesinde uçak biletinin satın alınması zorunlu değildir. Ancak, seyahat tarihlerini kapsayan Opsiyonlu Bilet Rezervasyonlarının başvuru dosyalarına eklenmesi mecburidir.

Otel rezervasyonlarının da satın alınması zorunlu bir kural değildir. Ancak Konsolosluk görevlilerinin otelleri arayıp teyit alma hakları bulunmaktadır. Vize işlemleriniz sonuçlanana kadar otel rezervasyonlarınızın opsiyon sürelerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eski Pasaport ve Vizelerin İbrazı: İngiltere vizesi için, maddi gelir durumunuzu gösteren evraklardan daha önemlisi, seyahat geçmişinizdir.

İngiltere vizesine yapacağınız başvuruda, eski pasaportlarınızda Amerika, Kanada, Avusturya, Yeni Zelanda ve Schengen vizelerinizin ve giriş çıkışlarınızın bulunması, size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

İngiltere Vizesi Başvuru Formu

İngiltere vize başvurusu iki temel aşamadan oluşmaktadır. Birincisi, vize başvuru formunun doğru şekilde doldurulması; ikincisi ise başvuru dosyasının eksiksiz olarak hazırlanmasıdır. Bu iki temel aşamanın birbirlerini desteklemesi ve çelişmemesi gerekmemektedir.

İngiltere vize başvuru formu, İngilizce bir formdur. Formdaki tüm sorular İngilizce dilinde yanıtlanmalıdır.

İngiltere vize başvuru formunda verilen bilgilerin yanlış ve eksik sunulması halinde, vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

İngiltere vize başvuru formunu dolduran kişilerin, Birleşik Krallık vize ve göçmenlik mevzuatına hakim olmaları gerekmektedir.

İngiltere vize başvuru formunda ibraz edilen, maddi yeterlilik ve sosyal durumu kanıtlayan bilgilerin gerçeği yansıtıyor olması gerekmektedir. Kişilerin sunacağı bir bilginin dahi yanlış olması durumunda, vize reddi ile karşı karşıya kalınabilir.

Kişilerin yalan beyanında bulunmaları durumunda, İngiltere Konsolosluğu tarafından vize başvuru yasağı ile karşılaşabilirsiniz. Vize başvuru yasağına maruz kalmış kişiler, Birleşik Krallık vizesine 10 yıl boyunca başvuru yapma hakkından mahrum kalırlar.

İngiltere Vize Randevusu ve Parmak İzi Uygulaması

Birleşik Krallık vizesine başvuru gerçekleştirmek isteyen kişilerin her defasında randevu almaları ve parmak izi için bireysel olarak gelmeleri gerekmektedir.

İngiltere parmak izi uygulaması; vize randevusunun alınması, başvuru formunun doldurulması ve vize harç ücretinin ödemesinin ardından gerçekleştirilen bir aşamadır.

İngiltere vize randevu alma işlemi ücretli bir hizmet değildir. Vize randevusu oluşturmak adına sizlerden ücret talep edebilecek olan kişilere itibar edilmemesini tavsiye etmekteyiz.

Normal dönemlerde 4-5 iş günü sonrası için randevu alınması mümkünken, resmi tatiller öncesinde ve sömestr döneminde yoğunluğa bağlı gecikmeler yaşanabilmektedir.

Randevusuz Başvuru (Walk in)

İngiltere vizesine acil müracaat gerçekleştirmek isteyen kişiler için özel sunulmuş bir hizmettir.

Başvuru sahibi, vize başvurusu için gerekli olan tüm hazırlıklarını tamamlamış ise, 80 Pound ekstra ödeme gerçekleştirerek, ileri tarihli olan randevusunu aynı gün içerisinde veya randevusuz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Randevusu bulunan bireylerin parmak izi vermeleri konusunda, aşağıdaki adreslerden herhangi birisini seçerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ankara İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Sheraton Ankara Hotel: Çankaya Mahallesi, Boğaz Sokak No:10 Çankaya

İSTANBUL İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Profilo AVM: Gülbahar Mah. Cemal Sahir Sok. Kat: 2 Şişli

İZMİR İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Aksoy Plaza: Kıbrıs Şehitleri Caddesi No 152 Alsancak

ANTALYA İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Antalya Sanayi ve Ticaret Odası: Göksu Mahallesi, Gazi Bulvarı No 481 Kepez

BURSA İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Sheraton Bursa Hotel: Odunluk Mahallesi, Akpınar Caddesi 16110 Nilüfer

ADANA İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Adana Ticaret Odası: Karasoku Mahallesi, Abidinpaşa Caddesi No 22 Seyhan

GAZİANTEP İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Muammer Aksoy Bulvarı, Hüseyin İncioğlu Cad. No 34/B Şehitkamil

İngiltere Vize Ücreti

İngiltere vize ücretleri, başvuru yapılan vizenin türüne ve vizenin süresine göre değişiklik göstermektedir.

Kısa Dönem C tipi vize kategorilerini kapsayan Turistik, Ticari ve Ziyaretçi vizeleri; en fazla 6 aylık çok girişli olarak veya daha önce Birleşik Krallık vizesi ile İngiltere'ye giriş çıkış yapmış kişiler için 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıllık çok girişli olarak başvuru gerçekleştirme hakkına sahiptirler.

C tipi İngiltere vize türlerinde, vizenin uzunluk sürelerine göre belirlenecek olan ödeme miktarlarının, Amerikan Doları karşılığı olarak Kredi Kartlarından TL cinsinden ödemeleri gerekir.

Vize harç ücretleri ödenmiş olan, İngiltere vize başvuru müracaatları ortalama 12-15 gün arasında değerlendirilerek sonuçlanmaktadır.

İngiltere için Ekspres vize uygulaması bulunmaktadır. Seyahat tarihleri 14 günden daha az olan yolcuların aşağıda yer alan seçenekler doğrultusunda başvuru yapmaları gerekmektedir.

İngiltere Acil (Express) Vize Ücretleri

PRIORITY: Başvuru işelmlerini tamamlamış olan kişilerin standart vize ücretine ilaveten 216 Pound ödeme gerçekleştirerek hizmet alabildikleri İngiltere ekspres vize uygulama yöntemidir. Priority seçeneği doğrultusunda ödeme gerçekleştiren başvuru sahiplerinin vize işlemleri ortalama 6-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

SUPER PRIORITY: İngiltere vizesi türü belirlendikten sonra ödenen standart vize harç ücretine ilaveten 956 Pound ödeme yapılarak alınabilen Ekspres vize uygulama yöntemidir. Super Priority doğrultusunda ödeme gerçekleştiren başvuru sahiplerinin vize işlemleri ise ortalama 48 Saat içerisinde İngiltere Konsolosluğu tarafından sonuçlandırılmaktadır.

İngiltere Vize Reddi

Ülkemizden her yıl on binlerce kişi, çeşitli kategorilerdeki İngiltere vizelerine başvuru gerçekleştirmektedir. Başvuru sahipleri bazen red yanıtı ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Red ile sonuçlanan vize başvurularının başlıca iki sebebi şunlardır;

 • Seyahat amacının konsolosluk yetkililerince gerçekçi veya inandırıcı bulunmaması
 • Eksik veya hatalı bilgi ve belge verilmesi

İngiltere vize başvurularında, dosyanızın red kararı ile sonuçlanmaması adına, aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • İngiltere vize başvurusu için, İbraz edilen pasaportunuzun geçerlilik süresi mümkünse 1 yıldan daha fazla olmasına özen gösterin.
 • Pasaportunuzun resimli bölümünde bulunan fotoğrafların yıpranmamış veya kirlenmemiş olmasına dikkat edin.
 • Seyahat geçmişiniz en önemli kriterlerdendir. Hiçbir yerde ve kaynakta yazılı olarak bu bilgi ile karşılaşmazsınız ancak Birleşik Krallık – İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin en çok dikkat ettikleri kriter budur.
  Özellikle turistik amaçlı ilk seyahatiniz İngiltere'ye ise, bu red alma hususunda sizler için büyük bir risk teşkil etmektedir.
  Eski pasaportu ve farklı ülkelere ait vizeleri olan kişilerin, İngiltere vize başvurularında bu evraklarını mutlak surette yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
 • Vize başvurusu için ibraz ettiğiniz uçak bileti ve konaklama belgesinde yer alan tarihler ile İngiltere vize başvuru formunda belirtilen tarihlerin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. (En çok redde sebep olan maddelerden bir tanesidir.)
 • Maddi gelirinizi yanlış beyan etmeniz. Örneğin; İngiltere vize başvuru formunda yer alan, "Aylık Net Geliriniz" sorusunu 30 bin TL olarak beyan ettiniz. Ancak sunmuş olduğunuz Güncel Banka Hesap Dökümünde, hesabınıza ortalama olarak 15 bin TL giriş var ise, bu durum vizenizin red ile sonuçlanmasına neden olabilecektir.
 • Sahibi veya çalışanı olduğunuz şirket evraklarınızın, ilgili makamlardan son 6 ay içerisinde alınmış olmasına özen göstermelisiniz.
 • Son 3 ay içerisindeki Banka Hesap Hareketlerinizi gösteren dökümü mutlaka ibraz etmelisiniz.
  Bu Hesap Dökümleri, her sayfası banka yetkileri tarafından kaşelenip imzalanması gerekmektedir. Eğer mümkün ise dökümü imzalayan yetkilinin, imza sirküleri fotokopisini de eklemeniz size avantaj sağlamaktadır.
  Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de banka bakiyenizin kazancınızla orantılı olmasıdır. Örneğin, ortalama aylık kazancınız 10 bin TL olduğunu ve şu an banka hesaplarınızda da 20 bin TL bakiyeniz bulunduğunu kabul edelim. Bu durumda bazı kişiler, banka hesaplarındaki miktarı yetersiz görerek akraba veya arkadaşlarından ödünç para alarak hesaplarına yatırmaktadır.  Böyle bir durumda vizeniz yüksek ihtimalle red ile sonuçlanabileceğini unutmayınız.

İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru

İngiltere vize reddi sonrasında kişilerin bazı durumlarda itiraz hakları bulunmaktadır. İtiraz başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişilerin 14-28 gün içerisinde başvurularını tekrar yapmaları gerekmektedir.

İtiraz başvurusunda bulunacak olan kişilerin bir önceki dosyalarında ibraz etmiş oldukları tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamaları ve İngiltere Konsolosluğuna sunmaları gerekir.

Genel evrakların haricinde, ek olarak, kişilerin durumlarını anlatan İngilizce bir dilekçe hazırlayarak, imzalamaları ve bu evrakı da başvuru dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.