İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

İtalya vizesi almak için Vize İşlem Merkezi olarak deneyimli ve güler yüzlü kadromuzla sizlere hızlı ve ekonomik fiyatlarla vize almanın rahatlığını sunuyoruz. İtalya'ya gidebilmeniz için gerekli olan vize işlemlerini büyük bir özenle sizin adınıza takip edip sonuçlandırıyoruz. Yılların verdiği birikimle ve alanında uzman müşteri temsilcilerimizle birlikte İtalya vize başvuru sürecinizi eksiksiz bir şekilde yönetiyoruz.

İtalya'ya seyahat etmek isteyen kişilerin olası aksiliklerle veya vize reddiyle karşılaşmaması için sitemizi dikkatlice incelemesini tavsiye ederiz. İtalya vizesi ile ilgili merak ettiğiniz her şey Vize İşlem Merkezi sitesinde mevcut olmakla beraber aklınıza takılan sorular için internet sitemiz üzerinden veya 0312 419 19 03 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu

Günümüzde İtalya ve Türkiye arasında herkes için geçerli olan bir vize muafiyeti anlaşması bulunmamaktadır. Ancak yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 3 ayı geçmeyecek seyahatlerinde İtalya vizesi için ayrıcalığı olduğu söylenebilir. Çeşitli sebeplerle İtalya'yı ziyaret etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo çipli) pasaport sahipleri ile Türkiye'de yaşayan 3. ülke vatandaşlarının İtalya vizesi alması gerekmektedir. Hususi (yeşil çipli) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi T.C. vatandaşları ise İtalya'ya yapacakları yolculukta 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için İtalya vizesinden muaftırlar. Pasaportlarında geçerliliği devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler Schengen vizesini hangi ülke üzerinden aldılarsa seyahatlerine o ülkeden başlamak koşuluyla İtalya'ya seyahat edebilirler. Eğer Schengen vizesi İtalya üzerinden alınmışsa, kişiler seyahatine İtalya'dan başlamak zorundadır.

Eğer yukarıda yazılı olan ayrıcalıklı pasaportlara sahip olmayan kişiler turistik, ticari, aile ziyareti veya Erasmus gibi sebeplerle İtalya'ya gitmek istiyorsa mutlak suretle İtalya vizesi almalıdır. Kısa süreli İtalya vizesi için başvurular direkt konsolosluk üzerinden yapılamamaktadır. Bu sebepten dolayı İtalya vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, ülkemizdeki İtalya Büyükelçiliği veya İtalya Başkonsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla müracaatta bulunabilirler. Uzun süreli seyahatler için ise ister şahsi olarak büyükelçilik veya konsolosluğa başvuruda bulunabiliyor ister yetkilendirilmiş turizm/seyahat acenteleri vasıtasıyla süreci başlatabiliyorsunuz.

Firmamız Vize İşlem Merkezi (VİM), İtalya vizesi konusunda tam yetkili ve akredite bir seyahat acentesidir. Tecrübeli ekibimizle sizi hem evrak kalabalığıyla uğraşmaktan kurtarıyor hem de yaşayacağınız zaman kaybını minimum seviyeye indiriyoruz. İtalya vizesi konusunda merak ettiğiniz tüm detayları vize danışmanlarımızdan ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalya vizesi için onay verme yetkisi bulunan dış temsilcilikler İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İzmir Başkonsolosluğu ve İstanbul'daki İtalya Başkonsolosluğu'dur. Her bir dış temsilciliğin yetki alanı farklı illeri kapsamaktadır.
 • İtalya Ankara Büyükelçiliği'ne; Ankara, Çankırı, Eskişehir, Kütahya, Bolu, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale illerinden
 • İtalya İzmir Başkonsolosluğu'na; İzmir, Adıyaman, Adana, Ağrı, Afyon, Antalya, Aksaray, Batman, Aydın, Bitlis, Bingöl, Burdur, Diyarbakır, Denizli, Gaziantep, Elazığ, Hatay, Hakkari, Kahramanmaraş, Isparta, Kayseri, Karaman, Konya, Kilis, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Osmaniye, Niğde, Şanlıurfa, Siirt, Van, Şırnak, Uşak, Tunceli illerinden
 • İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'na; Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat ve Zonguldak illerinden başvuruda bulunulabilir.

Yapılacak kısa süreli seyahatler için vize başvuruları İtalya Ankara Büyükelçiliği, İzmir ve İstanbul'da bulunan İtalya Başkonsolosluğu tarafından direkt olarak yapılamaz. Kısa süreli İtalya vizesi işlemleri için büyükelçiliğin veya başkonsoloslukların yetkilendirmiş olduğu acenteler hizmet vermektedir. Firmamız Vize İşlem Merkezi bu acentelerden biridir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği ve diğer temsilcilikleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve İtalya'nın resmi bayramlarında hizmet vermemektedir. Büyükelçiliğin ve konsoloslukların kapalı olduğu günler şöyledir:

 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • Azizler Günü (1-3 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)

Her bir İtalya dış temsilciliğinin çalışma saati farklıdır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri:

 • Pazartesi/ Perşembe: 09.00/ 13.00 – 14.00/ 17.00
 • Cuma: 09.00/13.00 – 14.00/16.00

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri:

 • Pazartesi/ Cuma: 09.15/ 12.30 – 14.15/ 16.15
 • Pazartesi/ Perşembe: 08.30/ 13.00 – 13.30/ 16.30
 • Cuma: 08.30/ 14.30

İtalya İzmir Başkonsolosluğu çalışma saatleri:

 • Pazartesi/ Cuma: 09.00/ 13.00 – 13.30/ 16.30

İtalya vizesine başvuracak kişiler öncelikle ikamet ettikleri ilin hangi İtalya dış temsilciliğinin görev bölgesine düştüğünü dikkatle incelemelidirler. Aksi takdirde vize işlem sürecinde aksaklıklar ve zaman kaybı yaşanması olasıdır. İtalya vizesi için başvuru sürecinizin eksiksiz ve hatasız olarak tamamlanmasında Vize İşlem Merkezi (VİM) olarak bir telefon uzağınızdayız. Tecrübeli vize danışmanlarımızla birlikte İtalya vizesi konusunda firmamızdan profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

İtalya Vize Tipleri

İtalya'ya yolculuk etmek isteyen kişiler ilk olarak seyahat amaçlarını belirlemelidirler. Çünkü İtalya'yı seyahat etme amacınıza göre başvurmanız gereken vize tipleri farklılık göstermektedir. Bunlar;

 1. İtalya Turistik Vizesi (İtalya Turist Vizesi): Pek çok açıdan kültürel ve turistik zenginliği bulunan İtalya'yı keşfetmek, enfes yemeklerinden tatmak ve ülkeyi gezmek amacıyla İtalya'ya gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize tipi İtalya Turist Vizesidir.
 2. İtalya Ticari Vizesi: İtalya'daki bir konferansa, fuara ya da iş ile ilgili bir toplantıya katılmak amacıyla seyahat edecekseniz başvuruda bulunmanız gereken vize tipi İtalya Ticari vizesidir.
 3. İtalya Aile Ziyareti Vizesi: İtalya'da ikamet eden ailenizi, akrabalarınızı ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız müracaat etmeniz gereken vize tipi İtalya Aile ziyareti Vizesidir.
 4. İtalya Erasmus Vizesi: Erasmus programıyla İtalya'ya gidecek öğrencilerin başvuruda bulunması gereken vize tipi İtalya Erasmus Vizesidir.

İtalya Schengen Vizesi

Avrupa'da dış sınırları kontrol etmek, adli sistemi güçlendirmek, ülkeler arası polis işbirliğini sağlamak ve hizmet alışverişi sağlamak amacıyla 14 Haziran 1985'te Schengen Anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşmaya katılan ülkeler; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, Avusturya, Macaristan, İzlanda, Finlandiya, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Estonya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Portekiz, Malta, Yunanistan ve Lihtenştayn'dır. Bu ülkeler Schengen bölgesini oluşturur ve bu ülkelerin vatandaşları Schengen bölgesi sınırları içerisindeki başka bir ülkeye vize almadan seyahat edebilme hakkına sahiptir.

İtalya da Schengen anlaşmasına üye olan ülkelerden biridir. Eğer İtalya üzerinden alınmış bir Schengen vizeniz varsa, seyahatinize ilk olarak İtalya'dan başlamanız gerekmektedir. Fakat İtalya dışında yukarıda belirtilmiş ülkelerin biri üzerinden alınmış bir Schengen vizeniz varsa, seyahatinize o ülkeden başlayıp daha sonrasında İtalya'ya geçiş yapabilirsiniz.

Schengen vizesinin amacı, yabancı ülke vatandaşlarının İtalya'yı ve diğer Schengen ülkelerini kolaylıkla ziyaret edebilmesini sağlamaktır. Schengen vizesi ile tek seferde 90 günden fazla Schengen bölgesinde kalınamaz.

Yeşil pasaportlu Türk vatandaşları da Schengen anlaşması gereğince 180 gün içinde 3 ayı geçmeyecek seyahatleri için İtalya vizesinden muaftırlar. Aynı muafiyet hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları için de geçerlidir. Bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının ise İtalya'ya giriş yapabilmesi için İtalya vizesi alması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi, İtalya'ya giriş yapabilmeniz için almak zorunda olduğunuz bir belgedir. Gerekli işlemleri yaptırıp İtalya vizesi almış olan kişilerin pasaportuna stiker basılmaktadır. Pasaportta yer alan bu stiker ile kişiye İtalya'ya giriş yapma hakkı tanınmış olur. İtalya vizesi alabilmek için yapılması gerekenler sırasıyla belirtilmiş, ilgili evraklar ve belgeler sitemizde mevcuttur.

Bunun için ilk olarak İtalya'yı ziyaret etme sebebinizi kararlaştırmalısınız. Turistik ziyaret, ticari amaçla ziyaret, İtalya'da yaşayan aile, akraba veya arkadaşları ziyaret, öğrenciler için ise erasmus ziyareti bu sebeplerden bazılarıdır. Her bir ziyaret tipi için İtalya hükümeti tarafından istenilen evraklar farklıdır. İtalya seyahatinizin sebebini kararlaştırdıktan sonra ilgili vize tipi için gerekli evrakları tamamlamak ise son adımdır.

İtalya Vizesi Parmak İzi

İtalya vizesi için kişilerin parmak izleri de gereklidir. Ancak son 59 ay içerisinde parmak izi vermiş olan kişilerin tekrar konsolosluğa gelip parmak izi vermesine gerek yoktur. Vize başvurusu için şahsen İtalya konsolosluğuna gelmenize gerek kalmadan yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hem olası bir karışıklığın önüne geçmiş hem de zaman kaybı yaşamamış olursunuz.

Sistemde kayıtlı parmak izi bulunmayan kişilerin ise konsolosluk veya büyükelçilikteki ilgili birime parmak izi vermesi zorunludur. İlk kez parmak izi veren kişiler daha sonrasında vize işlemleri için ilgili birime evraklarını teslim edebilirler. Böylelikle İtalya vizesi almak için gerekli olan işlemler başlatılmış olur.

İtalya vizesi için parmak izi vermekten muaf olan kişiler şöyle belirtilmiştir:

 • 12 yaşın altındaki çocuklardan parmak izi alınmamaktadır.
 • Hükümet temsilcileri ve siyasi liderlerin İtalya'ya yapacakları resmi ziyaretler için parmak izi vermesine gerek yoktur.
 • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler ise bu durumlarını kanıtlayan bir rapor sunmaları halinde parmak izi uygulamasına tabi tutulmamaktadır.

İtalya Vizesi Başvuru Formu

İtalya'ya gidebilmek için seyahatinizden önce İtalya vizesi almanız gerekmektedir. İtalya vizesi alabilmek için ise ilk olarak İtalya Vize Başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İtalya vizesi için müracaatta bulunacak kişiler vize başvuru formunu Türkçe ve İtalyanca olarak doldurmalıdır. İtalya vize başvuru formu büyük harflerle doldurulmalıdır. Formu dolduran kişinin verdiği bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.

İtalya vizesi başvuru formunun içeriğinde; kişilerin belirlediği İtalya'ya gitme sebepleri, maddi olarak seyahat için gerekli olan harcamalar ile ilgili bilgiler ve ilgili kişinin seyahati sonrasında Türkiye'ye döneceğine dair bilgiler istenmektedir. Bunun için gerekli olan evraklar İtalya Vizesi başvuru formunda ibraz edilmelidir. Aynı zamanda İtalya vizesi için istenen evrakların tamamı birbiriyle tutarlı bilgiler içermelidir. Birbirini desteklemeyen evrakların tespiti dahilinde İtalya vizesi olumsuz sonuçlanacaktır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi başvurunuz, istediğiniz vize tipine göre sitemizde belirtilen evrakların tarafımıza teslim edilmesinden sonra 5 ile 7 iş günü arasında sonuçlandırılır. İtalya konsolosluğu gerekli görürse kişiyi mülakata çağırabilir. Olası aksilikleri göz önünde bulundurarak herhangi bir mağduriyet veya gecikme yaşamamanız adına seyahatinize 2 hafta kala vize başvurusunda bulunmanızı öneririz.

Başvuruda bulunacak kişilerin pasaportları 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportun süresi ile ilgili olarak, vize bitiş tarihinden en az 3 ay sonra geçerliliğini korumalıdır. Ayrıca İtalya vizesinin basılabilmesi için pasaportta en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti, vize başvurunuzun incelenmesi, vize başvuru takibi ve başvuru işleminizin uygun bulunması durumunda pasaportunuza stiker basımı için talep edilmektedir.

İtalya vizesi için başvuruda bulunmadan önce vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Talep edilen ücret, ülkede kaç gün kalacağınıza göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman müşteri temsilcilerimizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

İtalya Vize Reddi

İtalya vize başvurunuz, İtalya Ankara Büyükelçiliği veya yetkili konsolosluklar tarafından reddedilebilir. İtalya dış temsilciliklerinin ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yetkililer tarafından onaylanmış vizeniz olsa bile yıpranmış bir pasaporta sahipseniz İtalya'daki sınır görevlileri vizenizi geçersiz sayabilir. Düşük de olsa bu ihtimali ortadan kaldırmak için pasaportunuzun yıpranmamış olmasına özen göstermenizi hatırlatırız.

Eksik bir evrak, yanlış bilgilerle doldurulmuş başvuru formu veya yıpranmış pasaportunuz ret sebebi olabilir. Eksik evrak sebebiyle ret cevabı almışsanız evraklarınızı tamamladıktan sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Gerekli evraklar tercih ettiğiniz vize tipine göre sitemizin ilgili bölümünde açıkça belirtilmektedir. İtalya vizesi konusunda olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına firmamız Vize İşlem Merkezi'nden danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.