İtalya Turist Vizesi

İtalya Turistik Vize

Dünyada en çok ziyaret edilen beşinci ülke olan İtalya’ya gitmeden önce, ülkeye giriş yapabilmeniz için İtalya turist vizesi almanız gerekmektedir. Bordo pasaport hamillerinin 90 günü aşmayacak seyahatleri için kesinlikle bu vizeyi alması gereklidir. Yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri ise 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Ülkenin tam ortasında bulunan Roma şehri başkenttir. Roma, içinde barındırdığı tarihi güzelliklerin yanı sıra Avrupa’nın en çok ziyaret edilen üçüncü şehridir. Katoliklerin merkezi olan Vatikan da Roma’da yer almaktadır. Uzun yıllardan beri medeniyetin başkenti olarak kabul edilen Roma’da gezilip görülecek pek çok yer mevcuttur. Bunlardan en ünlüsü şüphesiz ki Aşk Çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi‘dir. İçine bozuk para atarak dilek dilenen bu çeşme, İtalya’nın turistik değerlerinin başında gelmektedir.

İtalya, irili ufaklı pek çok adaya ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Akdeniz’in iki büyük adası olan Sardunya Adası ve Sicilya Adası da İtalya sınırları dahilindedir. İtalya, Av İsviçre, Fransa, Avusturya, Slovenya, San Marino ve Vatikan komşu ülkeleridir. Floransa, Milano, Venedik, Portofino, Cenova, Napoli, Bologna İtalya’nın en çok turist çeken yerleridir.

İtalya’ya yapılan turistik seyahat sebeplerinin başında ülkeyi keşfetmek ve tarihi yapıları görmek gelse de İtalyan mutfağının da katkısı yadsınamaz haldedir. Birbirinden lezzetli peynirleri, şarapları, makarnaları, pizzaları, tatlıları ve kahveleriyle adeta gastronomik bir cennettir. Ege mutfağına yakınlığı ile damak zevkimize hiç de yabancı olmayan İtalyan mutfağında zeytinyağı, kekik, parmesan ve sarımsak bolca kullanılmaktadır. Tarihe şahitlik etmiş pek çok yapıyı incelerken muhteşem bir damak ziyafeti yaşamak İtalya sokaklarında oldukça mümkündür.

Tüm bu lezzetleri tatmak ve ülkeyi tanımak istiyorsanız almanız gereken vize tipi İtalya turist vizesidir. Vize başvurusu seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılmalıdır. Herhangi bir evrak eksikliği yaşanması durumunda belgeleri tamamlamak için vizeye erken başvurmanın önemi büyüktür.

İtalya Turist Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Turistik sebeplerle İtalya’ya gitmek isteyenlerin vize başvurusunda bulunmadan önce tamamlaması gereken evraklar şöyledir:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap dökümü
 • Otel bilgisi
 • İtalya vize başvuru formu

Pasaportunuzun süresinin İtalya ziyaretinizden en az 3 ay sonrası için geçerliliği olmalıdır. Pasaportunuz yıpranmamış olup, vizenizin basılabilmesi için en az 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Kişinin başvuru sırasında kullanacağı pasaportun yıpranmış olmamasına özen gösterilmelidir.

İtalya vizesi için kullanılacak olan fotoğrafın boyutları 35×45 mm ebatlarında olmalı ve arka fonu kesinlikle beyaz olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz, alın, çene ve kulakları açıkça görülüyor olmalıdır. Fotoğraf kişinin güncel halini yansıtmalı ve 3 aydan eski olmamalıdır. Fotoğrafın daha önce herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

İstenilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde vize başvurusunda bulunan kişinin güncel ikamet ettiği adresi ve aile bilgileri yer almalıdır. Kişinin nüfus cüzdanının ise her iki yüzünün fotokopisi mutlaka evraklar içinde yer almalıdır.

Finansal durumu göstermek için ise kişi son 3 aylık aktif banka hesabı hareketlerini gerekli evraklarla beyan etmelidir. İtalya turist vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin banka hesabında en az 5000 tl bakiyesi olmalıdır. Ayrıca varsa kişi üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri de evraklar arasına eklenmelidir.

İtalya vize başvuru formu ise büyük harflerle Türkçe ve İtalyanca olarak doldurulmalıdır. Formda beyan edilen bilgilerin doğruluğu kesin olmalıdır. Yanlış veya eksik bilgi olması dahilinde İtalya turist vizesi konusunda ret cevabı alabilirsiniz. İtalya turist vizesi hakkında merak ettiklerinizi sormak için bize 0312 419 19 03 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İtalya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Turist vizesi için onay verme yetkisi İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluklarındadır. Vize başvurunuz herhangi bir tatil veya bayrama denk gelmediği sürece İtalya turist vizesi için yapılan geri dönüş 3 ile 15 günü bulmaktadır. Ancak bu süreç konsoloslukların yoğun olduğu günlere veya hizmet verilemeyen tatil günlerine denk gelirse uzayabilmektedir.

İtalya Turist Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Vizenin basılacağı pasaport en fazla 10 yıllık olmalıdır.
 • Pasaportun deforme olmamış olmasına dikkat edilmelidir. Yırtık veya eksik sayfası olan pasaportlar kabul edilmez.
 • Pasaportta İtalya turist vizesinin basılabilmesi için en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir.
 • Son 5 yıl içinde sisteme kayıtlı parmak iziniz yoksa ülkemizdeki İtalya dış temsilciliklerinden parmak izi kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak kişi emekliyse, emekliliğini kanıtlayan belgeyi evraklarının arasına koymalıdır.
 • Başvuruda bulunacak kişi öğrenciyse, geçerliliği olan öğrenci belgesini başvuru evraklarının içine koymalıdır.
 • Başvuruda bulunacak kişi memur ise, ilgili kurum tarafından belirtilen resmi izin belgesini ve oda sicil kaydını gerekli evrakların içine eklemelidir.

İtalya Turist Vizesi Ücreti

İtalya turist vizesi için başvuruda bulunmadan önce vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Talep edilen ücret, ülkede kaç gün kalacağınıza göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman vize danışmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ederiz.