İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya aile ziyareti vizesi almak isterseniz Vize İşlem Merkezi’nin uzman vize danışmanları olarak sizlere hızlı bir hizmet sunuyoruz. İtalya’daki ailenizi ve akrabalarınızı görmek için alacağınız İtalya Aile Ziyareti Vizesi’ni güler yüzlü kadromuzla sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Sizin için vize sürecinizi profesyonelce ve titizlikle yürütüyoruz.

Aile, akraba veya arkadaşınızı görmek için alacağınız İtalya Aile Ziyareti Vizesi’nin başvuru sürecinde aksilik yaşamamanız veya vizenizin reddedilmesi ihtimaline karşı bu yazımızı dikkatlice okumanızı öneririz. İtalya Aile Ziyareti Vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi 0312 419 19 03 numaralı hattımızdan uzman vize danışmanlarımıza sorabilirsiniz.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu

İtalya’ya aile, akraba veya arkadaş ziyareti için gitmek istediğinizde İtalya Aile Ziyareti Vizesi için muhakkak İtalya’daki yakınlarından davetiye mektubu almalısınız. Sizi davet edecek yakınınızın yazacağı mektupta sizin İtalya’da ne kadar süre kalacağınızı ve ziyaret süresince nerede kalacağınızı belirtmesi gerekmektedir. Sizi davet eden yakınınız T.C. asıllı ise oturma izni belgesini evraklara dahil etmesi gerekir. Eğer yakınınız İtalya vatandaşı ise kimlik belgesinin fotokopisi belgelerin arasında olmalıdır. Sizi davet eden yakınınızın hazırladığı belgeleri size göndermeden önce ikamet ettiği şehrin belediyesinden veya İtalya’daki yabancılar şubesinden imzalatıp onaylatması gerekmektedir. Hazırlanan davetiye e-posta yoluyla gönderilebilir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Nereden Alınır?

İtalya aile ziyareti vizesi için onay verme yetkisi bulunan dış temsilcilikler İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İzmir Başkonsolosluğu ve İstanbul’daki İtalya Başkonsolosluğu’dur. Her bir dış temsilciliğin yetki alanı farklı illeri kapsamaktadır.

  • İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne; Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir illerinden
  • İtalya İzmir Başkonsolosluğu’na; İzmir, Adana, Adıyaman, Ağrı, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Isparta, Kayseri, Karaman, Konya, Kilis, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Osmaniye, Niğde, Şanlıurfa, Siirt, Van, Şırnak, Uşak, Tunceli illerinden
  • İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na; Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat ve Zonguldak illerinden başvuruda bulunulabilir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi almak için yapılacaklar sitemizde mevcuttur. Bunlara ilave olarak İtalya Aile Ziyareti Vizesi alabilmek için yapılması gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İtalya’daki ailenizi, akrabalarınızı veya arkadaşlarınızı görmek için başvuracağınız bu vize türüne olan başvuru işlemlerinizi vize danışmanlarımız sayesinde hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. İtalya hükümeti her vize türünde farklı belgeler istemektedir fakat Vize İşlem Merkezi (VİM) olarak tüm vize türleri için bu süreci başarıyla sonuçlandırıyoruz.

İtalya Aile Ziyareti İçin Gerekli Olan Evraklar

  1. Pasaport: Pasaportunuzun süresinin İtalya ziyaretinizden en az 3 ay sonrası için geçerliliği olmalıdır. Pasaportunuz yıpranmamış olup, vizenizin basılabilmesi için en az 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Kişinin başvuru sırasında kullanacağı pasaportun yıpranmış olmamasına özen gösterilmelidir.
  2. Biyometrik Fotoğraf: İtalya vizesi için kullanılacak olan fotoğrafın boyutları 35×45 mm ebatlarında olmalı ve arka fonu kesinlikle beyaz olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz, alın, çene ve kulakları açıkça görülüyor olmalıdır. Fotoğraf kişinin güncel halini yansıtmalı ve 3 aydan eski olmamalıdır. Fotoğrafın daha önce herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.
  3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: İstenilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde vize başvurusunda bulunan kişinin güncel ikamet ettiği adresi ve aile bilgileri yer almalıdır. Kişinin nüfus cüzdanının ise her iki yüzünün fotokopisi mutlaka evraklar içinde yer almalıdır.
  4. Maddi Durumu Gösterir Belgeler: Finansal durumu göstermek için ise kişi son 3 aylık aktif banka hesabı hareketlerini gerekli evraklarla beyan etmelidir. İtalya turist vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin banka hesabında en az 3000 tl bakiyesi olmalıdır.
  5. Muvafakatname: Kişi 18 yaşından küçük ve ebeveynlerinden en az biri ile seyahat edecekse noter onaylı muvafakatname alınmalıdır.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya aile ziyareti vizesi için onay verme yetkisi İtalya dış temsilciliklerindedir. Vize başvurunuz herhangi bir tatil veya bayrama denk gelmediği sürece İtalya aile ziyareti vizesi için yapılan geri dönüş 3 ile 15 günü bulmaktadır. Ancak bu süreç konsoloslukların yoğun olduğu günlere veya hizmet verilemeyen tatil günlerine denk gelirse uzayabilmektedir.

İtalya Aile Ziyareti Vize Ücreti

İtalya aile ziyareti vize ücreti, vize başvurunuzun incelenmesi, vize başvuru takibi ve başvuru işleminizin uygun bulunması durumunda pasaportunuza stiker basımı için talep edilmektedir.

İtalya aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunmadan önce vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Talep edilen ücret, ülkede kaç gün kalacağınıza göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman müşteri temsilcilerimizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

İtalya Aile Ziyareti Vize Reddi

İtalya Büyükelçiliği veya konsolosluğu, çeşitli sebeplerden dolayı vizenizi onaylamayabilir. Bu sebepler, pasaportunuzun 10 yıldan eski olması, başvuru evraklarının eksik olması veya başvuru formundaki bilgilerin yanlış olmasından kaynaklı olabilir. İtalya dış temsilciliklerinin vize ret sebebini açıklama zorunluluğu yoktur. İtalya vizesi için ret ihtimalini ortadan kaldırmak için, firmamız Vize İşlem Merkezi’nden danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.