Demokratik Kongo Vizesi

Demokratik Kongo Vizesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne tatil, iş, fuar veya eğitim gibi farklı sebeplerle gitmek isteyen; Umuma Mahsus (bordo), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) veya Diplomatik (siyah) pasaport sahibi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Demokratik Kongo vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

DEMOKRATİK KONGO'YA VİZE VAR MI?

Demokratik Kongo vizesi başvurularından dikkat edilmesi gereken en önemli husus; ülkenin, benzer isme sahip olan Kongo Cumhuriyeti ile karıştırılmamasıdır.

Bahsedilen her iki ülkenin de Türkiye'deki temsilcilikleri birbirinden bağımsızdır. Ayrıca, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Kongo Cumhuriyeti'nin vize başvurusu için talep etmiş oldukları evraklar da birbirinden farklılıklar göstermektedir.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen 9 ayın üzerindeki tüm yolcuların Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Ülkede; Hepatit A - B, Tifo, Menenjit, Difteri, Tetanoz, Sıtma ve Kolera yaygın görülmektedir; bu nedenle uzun süreli seyahat edeceklerin ilgili aşıları yaptırmaları tavsiye edilir. Kişilerin, seyahatlerinden en az on gün önce sarıhumma aşılarını yaptırmaları gerekmektedir.

Sarım Humma Aşı sertifikasının fotokopisi, vize başvuru dosyasına eklenerek müracaatı esnasından Demokratik Kongo Büyükelçiliği Konsolosluk birimine teslim edilmek zorundadır. Bu aşı kartının, aynı zamanda Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınır kapılarında yetkililere ibraz edilmesi gerekmektedir.

Demokratik Kongo Vizesi Nasıl Alınır?

Her yıl binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı özellikle ticari amaçlar doğrultusuna Demokratik Kongo vizesi başvurusunda bulunmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti vizesi, yetkili seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kongo vize başvuruları genel olarak, turistik veya ticari vize kategorilerinde yapılabilmektedir. Her iki vize kategorisi için hazırlanması gereken evrakların, en güncel haline web sitemizden ulaşabilir veya uzman danışmanlarımızdan ücretsiz bilgilendirme e-postası isteyebilirsiniz.

Firmamız yıl içerisinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve diğer Afrika ülkelerine giden Türk Resmi heyetlerine profesyonel danışmanlık hizmetleri verdiğinden, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne sizler adına vize başvurusu yapmaya ve sonuçlanan başvuruları sizin adınıza teslim almaya tam yetkilidir.

DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ VİZESİ YETKİLİ KURUMU

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Türkiye'de vize vermeye yetkili tek resmi kurumu Demokratik Kongo Ankara Büyükelçiliği'dir. Bunun haricinde bu ülkenin Türkiye'de Başkonsolosluğu ve Fahri Konsoloslukları bulunmamaktadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde hizmet vermektedir. Çalışma saatleri, resmi tatil günleri haricinde hafta içi 09.30 17.00 saatleri arasındadır.

Demokratik Kongo vizesine bireysel başvuruda bulunmak isteyen kişiler, Ankara'ya gelerek, hafta içi 09.30 - 12.00 saatleri arasında, Demokratik Kongo Konsolosluk birimi vize bölümüne başvurularını yapabilirler.

Demokratik Kongo Büyükelçiliği vize müracaatları için, kişilerin şahsen başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla da vize başvuruları kabul etmektedir.

Ankara merkezli vize danışmanlık firması olan Vize İşlem Merkezi, Demokratik Kongo vizesi konusunda tam yetkili seyahat acentesidir. Dilerseniz, Ankara'ya kadar gelmenize gerek kalmadan sizin adınıza vize başvurusu yapabilir, sonuçlanan vizenizi adresinize teslim edebiliriz.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kapı vizesi veya e-vize gibi uygulamaları bulunmamaktadır. Bu ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin, seyahatlerinden önce mutlak suretle Demokratik Kongo Büyükelçiliği'den manuel olarak vizelerini almaları gerekmektedir.

DEMOKRATİK KONGO VİZE ÜCRETLERİ

Demokratik Kongo vizesi için istenilen evrakların eksiksiz olması ve Büyükelçiliğin sunulan evraklara onay vermesi durumunda, vizeler en az bir aylık tek girişli, en fazla bir yıllık çok girişli olarak olabilir.

Kongo Demokratik vizesi harç ücretleri, vizenin giriş sayısı ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Tercih edilen vizelerin uzunluk süreleri, vize başvuru formunda mutlaka işaretlenmeli ve sonrasında harç ücretleri, Demokratik Kongo Büyüekçiliği'ne Amerika Doları cinsinden nakit olarak ödenmelidir.

Kabul gören vize başvuru dosyaları, vize harçları ödendikten sonra, ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan vize dosyaları, başvuru esnasında kişilere verilen teslim fişi ile alınabilmektedir.

Teslim fişini kaybedenlere ait olan pasaportlar, sadece pasaport sahiplerine teslim edilmektedir.

DEMOKRATİK KONGO VİZESİ FOTOĞRAF ÖLÇÜLERİ

Demokratik Kongo vizesi başvurularında, güncel halinizi gösteren iki adet biyometrik fotoğrafınız gerekmektedir.

Demokratik Kongo vizesi fotoğraf ölçüleri, pasaportunuza basılacak vizenin fotoğraflı olmamasından dolayı, önemli değildir.

Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş ve arka fon renginin beyaz olmasına özen gösterilmelidir.

Eski, yıpranmış, arka yüzeyi renkli olan fotoğraflar kabul edilememektedir. Bu durumun size başvuru esnasında zaman kaybettirebileceğini hatırlatmak isteriz.

DEMOKRATİK KONGO VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Demokratik Kongo vizesine başvuru gerçekleştirmek isteyen kişilerin gidiş amaçlarına uygun olan vize türünü belirlemeleri ve bu standartlara göre evraklarını hazırlamaları gerekmektedir.

Demokratik Kongo vizesi almak isteyen tüm bireylerin, aşağıdaki yer alan evrakları eksiksiz bir şekilde Konsolosluk vize bölümüne ibraz etmeleri gereklidir.

DEMOKRATİK KONGO TURİSTİK VİZE EVRAKLARI 2019

  • En geç son on yıl içinde alınmış, vize bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerlilik süresi ve en az iki boş sayfası bulunan pasaport aslı
  • Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş vize başvuru formu
  • Güncel halinizi gösteren iki adet biometrik fotoğraf
  • İkametgah belgesi (E-Devletten alınabilir, Fransızcaya tercümesi yaptırılmalıdır)
  • Adli Sicil Belgesi (E-Devletten alınabilir, Fransızcaya tercümesi yaptırılmalıdır)
  • Güncel ve bakiyeli banka hesap dökümü (bakiye miktarı en az 1.000 USD olmalıdır)
  • Sarıhumma aşı sertifikasının fotokopisi
  • Uçak bileti ve Otel Rezervasyon belgeleri
  • Başvuru yapılacak vize türüne göre ödenecek vize harç bedeli

Eğer seyahat amacınız ticari ise; otel Rezervasyonu zorunlu değildir. Yukarıdaki belgelere ek olarak;
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden gelen noter onaylı davet mektubu gerekmektedir. Noter onayının ardından, davetiyenin Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdiklenmesi gerekmektedir.

DEMOKRATİK KONGO VİZE BAŞVURU FORMU

Demokratik Kongo vizesi için en çok dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında, doğru ve eksiksiz doldurulacak olan Vize Başvuru formu bulunmaktadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başvuru Formu, toplam 25 sorudan meydana gelen, Fransızca veya İngilizce doldurulması zorunlu olan bir formdur.

Demokratik Kongo vize başvuru formu, çıktısı alındıktan sonra mavi tükenmez kalem ile okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve doğru bilgiler mutlaka ibraz edilmelidir.

Sahte beyan veya eksik bilgilerle doldurulacak vize başvuru sahiplerinin, vize değerlendirmeleri mutlak suretle olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

Vize müracaatlarını firmamız aracılığı ile gerçekleştirmek isteyen yolcularımızın, vize başvuru formları uzman ekibimizce ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.