Çad Turistik Vize

Topraklarının büyük bir kısmını Sahra Çölü’nün oluşturduğu ve denize kıyısının bulunmayan bir kara ülkesi olan Çad’a turistik amaçlarla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çad turistik vize alması gerekmektedir.

Çad turistik gezi planlayan; Bordo (umuma mahsus) pasaport, yeşil (hususi) pasaport ve gri (hizmet) pasaport sahibi kişiler vizeye tabidir. Siyah (diplomatik) pasaport sahibi kişiler ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır. Çad’a seyahat etmek için yapılacak vize başvuruları Çad Ankara Büyükelçiliğinden ya da büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Çad turistik vizesine başvuru yapacak olan kişilerin pasaportları, vize bitim tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.

Çad turistik vizesi almak isteyen kişilerin hazırlaması gereken -büyükelçilik tarafınca istenilen- bir takım belgeler vardır. Bu belgelerin en başında Çad turistik vize başvuru formu yer alır. Bu form Fransızca olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.

Kişiler, Çad Büyükelçiliğine hitaben bir Çad vize talep dilekçesi yazmalıdır. Dilekçede seyahatin amacı ve gidiş-dönüş bilgileri yer alır. Dilekçeyi vize müracaatında bulunan kişi imzalar.

Vize başvuru işlemlerinde kullanılmak üzere 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf başvuru dosyasına eklenmelidir. Fotoğrafların desensiz ve beyaz arka fonda çekilmiş olması gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru dosyasında bulundurması gereken diğer evraklar; kimlik fotokopisi, banka hesap dokümanları, seyahat sürecini kapsayan sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama bilgileridir. Çalışan veya işyeri sahipleri bunlara ek olarak; ticari sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgelerini de başvuru dosyasına eklemelidir.

Çad Turistik Vize Ücreti 2024

Çad’a seyahatler 1 ay tek girişli ya da 3 ay çok girişli olarak yapılmaktadır. Çad vize ücretleri de kişinin seyahatini tek girişli ya da çok girişli yapmasına göre değişiklik göstermektedir. Vize ücretleri bazında ve nakit olarak yapılmaktadır.

Çad’a turistik vize başvurusu yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Büyükelçilik tarafından talep edilen başvuru evraklarını tamamladıktan sonra yapılan başvuruların sonuçları 5 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Vize başvurularında; normal vize başvurusu dışında, Çad ekspres vize uygulaması, Çad kapı vize uygulaması ve Çad e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

Çad’a seyahat edecek olan vatandaşlarımız seyahat öncesi sağlık kontrolünden geçerek sarıhumma, tifo, hepatit, çocuk felci ve menenjit aşılarını yaptırmaları ve sıtma ilacı kullanmaları gerekmektedir. Kişiler sağlık kontrolü sonrası aldıkları Uluslararası aşı sertifikasını seyahat boyunca yanlarından ayırmamalıdır.

Çad seyahatiniz sırasında fotoğraf makinelerinin, cep telefonlarının ve insansız hava araçlarının (drone) kullanımına izin verilmemektedir. Çad halkı, ülkelerine gelen ziyaretçilerin, fotoğraflarını çekmesini pek hoş karşılamamaktadır.

Çad Vizesi Konusunda Güvenilir İsim

Çad vizesi konusunda tam yetkili olan acentemiz merak ettiğiniz tüm konular hakkında daha detaylı bilgi vermek için hizmetinizdedir. Çad turistik vizesi almak isterseniz, Vize İşlem Merkezini arayarak vize işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.