Çad Ticari Vize

Ekonomisi; hayvancılık, tarım ve petrole dayanmakta olana Çad, 2003 yılından itibaren yüksek miktarda petrol üreterek dünya ülkelerinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu dönem kısa sürse de günümüzde ticari amaçlarla Çad Cumhuriyetine seyahat eden iş adamları ya da Çad’da çalışmak isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Ticari bağlantılarda bulunmak; iş toplantıları, fuar ve seminerlere katılmak amacıyla Çad’a gitmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çad ticari vize başvurusu yapması gerekir.

Çad ticari vize müracaatında bulunacak bordo (umuma mahsus) pasaport, yeşil (hususi) pasaport ve gri (hizmet) pasaport sahibi kişilerin vize müracaatında bulunması zorundadır. Siyah (diplomatik) pasaport sahibi kişiler ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Çad’a seyahat etmek için yapılacak vize başvuruları Çad Ankara Büyükelçiliği ya da büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Çad ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportları, vize bitim tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerliliğe sahip olmalıdır. Ayrıca pasaportta 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.

Çad ticari vizesi almak isteyen kişiler Çad ticari vizesi başvuru formunu doldurması gerekir. Bu form Fransızca dilinde, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.

Ticari vize başvurusunda, Konsolosluk makamına hitaben Çad vize talep dilekçesi yazmalıdır. Dilekçede seyahatin amacı ve gidiş-dönüş bilgileri açıkça belirtilmelidir.

Çad’a seyahat sebebi Çad’daki bir şirketi ziyaret ise; vize başvuru dosyasına, ilgili firma tarafından gönderilen daveti mektubu da eklenmelidir.

Vize başvuru dosyasında, vize başvuru işlemlerinde kullanılmak üzere 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf eklenmelidir. Fotoğraflar kişinin en güncel halini yansıtmalı, arka fonu desensiz ve beyaz olmalıdır.

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru dosyasında bulundurması gereken diğer evraklar; kimlik fotokopisi, banka hesap dokümanları, seyahat sürecini kapsayan sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama bilgileridir. Çalışan veya işyeri sahipleri bunlara ek olarak; ticari sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgeleri, şirket banka dokümanları, SGK dokümanları ve maaş bordrosu da başvuru dosyasına eklemelidir.

Çad Ticari Vize Ücretleri

Çad’a seyahatler 1 ay tek girişli ya da 3 ay çok girişli vize ile yapılmaktadır. Çad vize ücretleri de kişinin seyahatini tek girişli ya da çok girişli yapmasına göre değişiklik göstermektedir. Vize ücretleri bazında ve nakit olarak yapılmaktadır.

Çad ticari vize başvurusu sonuçları 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurularında; normal vize başvurusu dışında, Çad ekspres vize uygulaması, Çad kapı vize uygulaması ve Çad e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

Çad’a seyahat edecek olan vatandaşlarımız seyahat öncesinde sarıhumma, tifo, hepatit, çocuk felci ve menenjit aşılarını yaptırmaları ve sıtma ilacı kullanmaları gerekmektedir. Kişiler sarı humma aşıları yaptırdıktan sonrası Uluslararası aşı sertifikası almaları ve bu kartı seyahat boyunca yanlarından ayırmamaları gerekmektedir.

Seyahatiniz boyunca fotoğraf makinesi, cep telefonu ve insansız hava araçlarının (drone) kullanımına izin verilmeyecektir. Çad Cumhuriyeti halkı ülkesine gelen yabancıların, fotoğraflarını çekmesini pek hoş karşılamamaktadır.

Siz de Çad’a ticari amaçlarla seyahat etmek istiyorsanız, sitemizdeki vize başvuru formunu doldurabilirsiniz. Vize başvuru işlemlerinizi Çad ticari vizesi konusunda tam yetkili seyahat acentesi olan firmamız Vize İşlem Merkezi aracılığıyla güven için gerçekleştirebilirsiniz.