İtalya Ticari Vize

İtalya ticari vizesi, ticari faaliyetler yürütmek amacıyla İtalya’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türüyle İtalya’da iş başvurusunda bulunabilir, fuar ziyaret edebilir veya iş alanında çeşitli görüşmeler yapabilirsiniz. Ancak iş yeri açma hakkını elde edemezsiniz.

İtalya ticari vizesi en fazla 90 günlük (3 aylık) verilmektedir. 90 günü aşacak seyahatler için, vize bitiş tarihinden önce, yeniden vize için başvuru yapmanız gerekmektedir.

İtalya ticari vizesi almak için en önemli koşul, İtalya davetiye yazısı almış olmaktır. Bu davetiye yazısı, İtalya’da görüşeceğiniz şirketten gelmelidir. Davetiye yazısının olmaması halinde, İtalya ticari vizesi almanız mümkün değildir.

İtalya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • İtalya Schengen Vize Başvuru Formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Finansal durumu gösterir evraklar
 • İtalyan şirketinden temin edilmiş davet yazısı
 • İtalya’da davet formunu gönderen şirkete ait Visura Camerale (ticaret sicili)
 • Temin edilmiş olunması halinde ise İtalyan şirketi ile aranızda bulunan fatura, akreditasyon anlaşmalarına dair suretler
 • Fuara katılım gerçekleştirilecek olunması halinde; fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin dokümanlar
 • İtalya Ticari Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten İngilizce dilekçe

İtalya Ticari Vize Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Pasaportunuzun geçerliliği seyahat dönüşünden en az 3 ay sonrasını kapsamalıdır.
 2. Pasaportunuza vize basılabilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır.
 3. Pasaportunuz en fazla 10 yıllık olmalıdır.
 4. İtalya vize başvuru formu okunaklı ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 5. İtalya Ticari Vize Başvuru Dilekçesi okunaklı olmalıdır. Bizzat başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 6. İtalya ticari vizesi için gerekli olan biyometrik fotoğraf ölçüsü 35×45 mm olmalıdır. İstenilen fotoğrafın arka planı gri olmalıdır. Parlak veya raster kağıt üzerine basılmış fotoğraflar geçersizdir.
 7. Biyometrik fotoğrafta kişinin yüzü açık ve net olarak görünmelidir. Kullanılacak olan fotoğraf son 3 ay içerisinde çekilmiş olup kişinin güncel haline uygun olmalıdır.
 8. Kullanılacak olan fotoğraf daha önce herhangi bir vize alımında kullanılmamış olmalıdır. İstenilen fotoğrafın boyutları 3,5cm x 4,5cm olmalıdır.
 9. İtalya ticari vizesi için 2 adet renkli biyometrik fotoğraf yeterlidir.
 10. İtalya’daki şirketten gelen davet mektubu mutlaka şirketin antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 11. Vize başvurusunda bulunan kişinin şirket banka hesabındaki bakiyesi en az 3000 TL olmalıdır. 3 aylık aktif hesap özeti; banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.
 12. İtalya ticari vizesine başvuruda bulunan kişi bir yere bağlı olarak çalışıyorsa ticaret sicil gazetesi veya sicil kaydı, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi (kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin belirtildiği evrak) ve son 3 ay içerisini kapsayan faaliyet belgesini başvuru sırasında getirmelidir.
 13. Başvuru yapacak kişi şirket sahibi ise imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası mutlaka olmalıdır.
 14. Başvuru yapacak kişi emekliyse emeklilik belgesi mutlaka olmalıdır.
 15. Kişinin İtalya’da kalma süresini kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan en az 30 000 Euro teminatlı sağlık sigortasının olması gerekmektedir.

İtalya Ticari Vizesi Nereden Alınır?

İtalya ticari vizesi verme yetkisine sahip yetkili merkezler İtalya Ankara Büyükelçiliği ve İzmir ve İstanbul’daki İtalya başkonsolosluklarıdır. İlk kez İtalya Ticari vizesine başvuruda bulunacak kişilerin yetkili dış temsilciliklerde parmak izi vermeleri gerekmektedir. Ancak, Vize İşlem Merkezi (VİM) olarak, eğer sistemde kayıtlı parmak iziniz bulunuyorsa, büyükelçiliğe gitmenize gerek kalmadan vize işlemlerinizi sonuçlandırıp pasaportunuzu kargo veya kurye aracılığıyla tarafınıza teslim ediyoruz.

İtalya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya ticari vizesi işlemlerinizi, ekibimizdeki profesyonel çalışanlarımızla birlikte 2 ile 4 iş günü içerisinde sonuçlandırıyoruz. Ancak, İtalya Hükumeti tarafından tanınan resmi bayramlarda İtalya Ankara Büyükelçiliği kapalı olacağından bu süreç uzayabilmektedir.

İtalya ticari vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize danışmanlarımızdan detaylı bilgi almalarını öneririz.

İtalya Ticari Vize Ücreti

İtalya ticari vize ücreti, vize başvurunuzun incelenmesi, vize başvuru takibi ve başvuru işleminizin uygun bulunması durumunda pasaportunuza stiker basımı için talep edilmektedir.

Firmamız Vize İşlem Merkezi (VİM), sizler için hem profesyonel ve hızlı hem de ekonomik bir vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Deneyimli Vize danışmanlarımız ile birlikte sizlere en güvenilir ve en kaliteli hizmeti vermeye çalışmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için internet sitemizden bize mesaj atabilir, info@vizeislemmerkezi.com‘a mail gönderebilir veya 0312 419 19 03 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz.