Suudi Arabistan Ticari Vize

Suudi Arabistan Ticari Vizesi artık Business Visit Vize olarak adlandırılmaktadır. Suudi Arabistan Business Visit Vizenin Suudi Arabistan Ticari Vizesinden farkı ise çalışma vizesi vb. vize alt kollarının tek bir vizede toplanmış hali olmasıdır.

Suudi Arabistan Business Visit Vize Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan Business Visit Vizesi almak için en önemli şartlardan biri oradaki ilgili kurum veya kuruluştan davet yazısı almış olmaktır. Eğer davet yazınız yoksa yine ilgili kurum veya kuruluştan kabul mektubunuz olmalıdır. Aksi takdirde Suudi Arabistan Business Visit Vizesine başvuru yapamazsınız.

Suudi Arabistan vizesi için davetiye belgesi, ilgili iş yerinden e-mail veya faks yoluyla firmamıza iletilebilir. Ancak bu davetiye belgesi için en önemli koşul, Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken şey ise yolculuk yapacak kişinin mesleğine ve diplomasına uygun bir pozisyon için Suudi Arabistan’a davet edildiği davet mektubunda kesinlikle belirtilmiş olmalıdır. Ayrıca davet mektubu gönderen şirket, kişi adına Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı’ndan referans numarası almalı ve bu belgeyi başvuru sahibine göndermelidir.

Suudi Arabistan Business Visit Vize İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan Business Visit Vizesi almak için gerekli olan evraklar şu şekildedir:

  1. Suudi Arabistan’daki firmanın ticaret odasından çıkartmış olduğu davet maili Ankara Konsolosluğu’na çıkmış olmalı (Davet belgesindeki meslek ile kişinin firmadaki mesleği birbiri ile uyuşmalıdır.)
  2. Suudi Arabistan’daki firmanın sicil belgesi
  3. Şirketten konsolosluğa hitaben antetli kağıda dilekçe (Örneğini sitemizden inceleyebilirsiniz.) Bu dilekçe ticaret odasından onaylatılmalıdır.
  4. Oda sicil kayıt sureti ve faaliyet belgesi aslı
  5. Sgk işe giriş fotokopisi (Firma kaşe ve imzası gerekmektedir.)
  6. 1 adet fotoğraf (Beyaz arka fonda çekilmiş olmalıdır.)
  7. Pasaport aslı (Eski pasaport mevcut ise kesinlikle gönderilmesini rica ederiz.)
  8. E-devletten pasaport protokol belgesi

Suudi Arabistan’dan gönderilecek olan davet mektubunda yer alan ülkeye giriş ve konaklanacak gün sayısına göre vize uzunluğu değişkenlik gösterecektir. Suudi Arabistan genellikle 1 aylık tek girişli ve 1 yıllık çok giriş-çıkışlı olarak vize vermektedir. Vizenin uzunluk süresine konsolosluk değerlendirmesi sonunda karar verilir. Onaylanan vizelerde vize harç ücretleri standarttır.

Suudi Arabistan Business Visit Vize işlemleri dahilinde Arabistan menşeili sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Bahsettiğimiz sağlık sigortasını firmamız Vize İşlem Merkezi gibi yetkili seyahat acenteleri temin etmektedir.

Kullanılacak olan fotoğraf beyaz arka fonda çekilmiş olmalı ve rötuşsuz olmalıdır. Kişinin güncel halini yansıtmalıdır. Fotoğrafın ise 4,5×6 mm boyutlarında olmalıdır.

Suudi Arabistan Business Visit Vizesi alacak olan kişilerin pasaport tarihlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden en az 1 yıl geçerliliği olan pasaporta sahip olunmalıdır.

Suudi Arabistan Vizesi için karşı taraftan onaylı davetiye gelmesi, vize işlemlerinizin kesin olarak olumlu sonuçlanacağı garantisi taşımaz. Suudi Arabistan Konsolosluğu yetkililerince yeterli görünmeyen evraklar veya bilgiler neticesinde vize reddiyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin; Suudi Arabistan’daki firma sermayesinin veya Türkiye’de yer alan firma sermayelerinin konsolosluk birimi tarafından yeterli görülmemesi halinde vize işlemleri ret olabilmektedir.

Suudi Arabistan Ticari Vize Ücreti

Suudi Arabistan Ticari Vizesi için vize ücreti değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenliğin sebebi ise Suudi Arabistan’da kalacağınız gün sayısıdır. En güncel ve doğru bilgiler için firmamız Vize İşlem Merkezi ile iletişime geçin. Alanında uzman vize danışmanlarımız sizlere ücretsiz olarak merak ettiğiniz soruların cevabını verecektir.