Nasıl uzun süreli Schengen vizesi alınabilir?

Türk vatandaşları için vize özellikle de Avrupa Birliği ülkelerine girişi sağlayan Schengen Vizesi alabilmek zor. Schengen vizesi ne kadar? Hangi belgelerin toplanması gerekiyor? Schengen vizesi almak kaça mal oluyor? VİM sizin için araştırdı. Schengen soruları ve cevapları…

Türkiye’de binlerce kişinin almak için en az bir kere başvurduğu Schengen Vizesi genelde kısa süreli ve tek seferlik verilmekte. Bu da pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için başvuru stresini sık sık yaşamak anlamına geliyor. Zira pek çok Türkiye vatandaşı düzenli aralıklarla AB’yi ziyaret etmekte.

Fakat her seferinde tekrardan Schengen vizesine başvurmak büyük bir sıkıntı. Bunun için sayısız belgeyi tekrar tekrar hazırlamak gerekiyor. Bu sürece girmekse pek çok insanın gözünü korkutmakta. Peki bu süreci daha seyrek yaşamak mümkün mü? Yani alacağınız uzun süreli Schengen vizesi almak mümkün mü? Bu soruların cevaplarına bakmakta fayda var.

İlk seferde uzun süreli Schengen Vizesi mümkün mü?

Öncelikle ilk vizelerinizin genelde kısa süreli olacağını kabul etmelisiniz.

İlk seferde uzun süreli vize almak çok nadir durumlar dışında per görülmemekte. İlk defa Schengen vizesine başvurduğunuzda size seyahat tarihinizin süresine göre vize verirler. Mesela seyahat süreniz 10 günse, dönüş tarihinizden bir veya iki gün sonra da vizeniz biter.

Diplomatik misyonlar sizin sosyo-ekonomik yaşam düzeyiniz ve güvenilirliğiniz konusunda daha fazla bilgi edindikçe size karşı da daha güven duyarlar. Bu da daha fazla vize süresi demek. Bunun için de bir süre vize başvurusu yapmaya devam etmek de fayda var.

Vize başvurularınız arttıkça, aldığınız vizelerin süresi de artacak.

Hangi belgeleri hazırlamak gerekiyor?

Vize başvurunuzu yapmadan önce hangi belgelere ihtiyaç duyacağınızı iyi öğrenmelisiniz. İstenen belgeler ülkeden ülkeye değişebiliyor. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamak vize başvurunuzun onayı için gerekli.

Vize için hep aynı ülkeye başvurmak süreyi uzatır mı?

Vizelerinizi hep aynı ülkelerden alırsanız, o ülkenin sisteminde bir kaydınız olmuş olur. Önceden almış olduğunuz vizelerin ışığında sizin düzenli olarak seyahat ettiğinizi görürler. Sık sık AB’ye seyahat edip, Türkiye’ye dönüyor olmanız da size yardımcı olacaktır. Bu sayede her başvuru yaptığınızda vize sürenizin biraz daha arttığını göreceksiniz. İlk vizeniz 15 günlükken, ikinci vizeniz iki aylık olacak, üçüncü başvuruda alacağınız süreyse 6 aya çıkacak.

Hangi ülkeye seyahat edecekseniz, oranın konsolosluğuna başvurun.

Schengen vizesi 22 farklı ülke tarafından veriliyor. 26 ülkede de geçerli. Bu ülkelerin her birinin bu vize için farklı istekleri olmakta. Bazı ülkeler başvuru sürecinde titiz davranırken, bazıları bu konuda daha rahat. Hatta bazı ülkeler gerekli koşullar sağlanırsa ilk başvuruda uzun süreli vize de verebiliyor. Bu da pek çok kişiyi en rahat vize alabileceği ülkeye yönlendirmekte. Bu yüzden başka bir ülkeden alınan vize ile başka bir ülkeye seyahat edenler oluyor. Bu şu şekilde sakınca yaratıyor. Vizeyle giriş yaptığınız ülke size sorun çıkarabiliyor. Vizeyi kendi ülkesinden almadığınız için ülkeye giriş yapmanıza izin vermiyor. Bu da sizin son dakika istenmeyen bir gerginlik yaşamanıza yol açabilir.

Fransa’ya Schengen aldınız. İlk girişi Almanya’ya yapabilir misiniz?

Bunun sebebi daha sık ziyaret edilen ülkelerin, vize ücretlerinden başka ülkeler lehinde mahrum olması. Mesela Hollanda’ya gideceksiniz fakat ülkeye Yunanistan’dan aldığınız vize ile giriş yapıyorsunuz. Sizi ağırlayan ülke Hollanda. Yunanistan’ı sadece kolay vize alabildiğiniz için tercih ettiniz. Bu durumda vize ücretini Yunanistan’ın alması Hollanda için sıkıntı yaratıyor. Bir de her ne kadar sınırlar kalkmış olsa da üye ülkeler, üçüncü ülkelerden gelen ziyaretçilerin kendi vize sistemlerinden geçerek ülkelerine giriş yapmasını istemekte. Bu sebepten hangi ülkeyi ziyaret edecekseniz o ülkeye başvurmanızda yarar var.

Eğer rotanız birden fazla ülkeyi ziyaret ediyorsanız. En uzun süre kaldığınız ülkeden vize almanız daha doğru olacaktır.

Uzun süresi Schengen vizesi istiyorsanız, bir sonraki seyahatlerinizi ispat edecek belgeleri verin.

Vizeye başvurduğunuz da konaklama ve seyahat bilgilerinize bir sonraki seyahatlerinizi de ekleyebilirsiniz. Böylece konsolosluk görevlileri başvurunuz incelerken diğer seyahatlerinizi de değerlendirir. Vizeniz seyahatlerinizi de kapsayacak şekilde daha uzun süreli olur. Sınırların kalkmasının bir avantajı da AB içinde seyahatin hızlı ve ucuz olması. Bu sayede pek çok yeri kısa süre içinde görebilirsiniz. Ayrıca uçak biletlerini de önceden almak daha hesaplı olmakta. Bu sayede elinizde birden fazla seyahat planı ile uzun süreli vizenizi alabilirsiniz.

Eğitim ve mesleki fırsatları değerlendirin

AB ülkeleri gelişmişlik seviyeleri sayesinde cazip iş ve eğitim fırsatları sunuyor.

Mesleğinizle bağlantılı workshop ve fuarlara katılmanız daha uzun süreli vize almanıza yardımcı olur. Tabii bunun için ticari vizeye ihtiyacınız var.

Ticari faaliyetler daha geniş zamana yayılıyor. Bu yüzden verilen vizeler de turistik vizelerden daha uzun süreli olabiliyor.

Üniversite bünyesinde eğitmen olanlar da birkaç konferans ve workshop’a başvurabilir.Aldıkları davetiyeler sayesinde vize sürelerini uzatabilirler.

Ama bunun için bütün belgelerinizin eksiksiz olması gerekiyor. Konsolosluk yetkilileri güven duyarsa vizeniz de uzun vadeli olabilir. Öte yandan başvurunuz kabul edilse bile uzun vadeli vize almanız sadece bir olasılık.

İnandırıcı olmak önemli

AB vize rejiminin temel işlevi kontrolsüz göçü engellemek. Bu sebepten vize başvurusu yapan herkesin ülkesine dönüp dönmeyeceğini bilmek önemli. Başvurunuza sizi Türkiye’ye bağlayan unsurları eklemeniz bu sebepten önemli. Bir şirkette yıllarca çalışmış olmanız ayrıca önemli. Bu sizin yıllardır kurulu düzen yaşadığınızı gösterir. Düzenli maaş bordroları, emeklilik ödemeleri, bir miktar birikim gibi. Bunlar sizin ülkenizde düzen sahibi olduğunuzu gösterir.

Eğer reşit değilseniz, sponsorunuzun da güvenilir olması gerekmekte.

Fakat yüklü meblağlar ve mal varlığı belirtmek kuşku uyandırabilir. Aksine AB’de kalıcı olduğunuz izlenimi uyandırabilir. Bu paralarla AB’de yeni bir hayat kurma şüphesi yaratma riski var.

Dilekçe ile kendinizi açıkça ifade edin

Başvuru belgeleriniz arasına ekleyeceğiniz bir dilekçe size yardımcı olacaktır. Bu dilekçede ne olacak? Sık sık seyahat ettiğinizi, gelecekte de sık sık seyahat edeceğinizi belirtmeniz size yardımcı olacaktır. Bu yazdıklarınızın yanında gelecek seyahat planlarınızı da paylaşırsanız dilekçenizi desteklemiş olursunuz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar hangileri?

AB Birliği turistik vizelerde 180 günde sadece 90 gün AB’de bulunma izni vermekte. Yani bir senelik vizeniz varsa, bunun yalnızca 180 gününü AB’de geçirebilirsiniz. Bu da ancak 180 günde bir 90 günlük zamanlarda oluyor.

Belgelerinizi eksiksiz de hazırlasanız gene de uzun süreli vize alamayabilirsiniz. Bu sadece bir olasılık. Ama almayı başaranlar genelde bu metotları uyguluyor.

Eksiksiz belgelerinizi sunmak vizenizi almak için olmazsa olmaz. Gireceğiniz bilgilerin de doğru olduğuna emin olun. Vize başvurunuz sadece reddedilmez, aynı zamanda gelecekteki başvurularınız için sorun oluşturur.