Bulgaristan Emekli D Vizesi

Bulgaristan D vizesi ile emekliler Bulgaristan’da oturum izni alabilirler. Emekliler için Bulgaristan D vizesi şartları yerine getirilip gerekli evrakların ilgili merkeze teslim edilmesiyle birlikte vize süreci başlamış olur. Vize işlem merkezi olarak tecrübeli kadromuzla Bulgaristan’a emeklilikten D vize işlemlerinizi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmeyi taahhüt ediyoruz.

Bulgaristan Emekli D Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Adli Sicil Kaydı
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (tüm açıklamalar olmalıdır)
 • Oturum izni almak isteyen kişinin Bulgaristan’da konaklayacağı adres bilgisi
 • Oturum izni almak isteyen kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı
 • Oturum izni almak isteyen kişinin yanında kalacak kişi tarafından yazılmış taahhütname belgesi
 • Kişin adına herhangi bir Bulgar bankasında açılmış bir hesap (İlgili banka kişinin hesabında minimum 3000 Euro (€) bakiye olduğunu gösteren bir referans mektubu yazmalıdır)

Bulgaristan Emekli D Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan emekli D vizesi için kişi en yakınındaki Bulgaristan dış temsilciliğine gidebilir. Bu dış temsilcilikler Ankara’daki Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul, Bursa ve Edirne Başkonsolosluklarıdır. Her bir dış temsilciliğin yetki alanı farklıdır. Aynı zamanda bu dış temsilciliklerin belirlediği vize danışmanlık şirketlerine de Bulgaristan Emekli D vizesi için başvurabilirsiniz.

Bulgaristan dış temsilciliklerinin sırasıyla hizmet verdiği iller şöyledir:

 • Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği; Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden yapılacak vize başvurularını yönetir.

  Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel(Mersin), Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.

 • Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu; Türkiye’nin 81 ilinden başvuru kabul etmektedir.
 • Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu; Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli il ve ilçelerinin vize başvurularını kabul eder.

  Edirne: Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü

  Tekirdağ: Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara ereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy

  Kırklareli: Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Vize

 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ise İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli il ve ilçelerinden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Emekliler İçin D Vize Kaç Günde Çıkar?

C tipi vize denilen kısa süreli (90 güne kadar olan) vizeler yani Bulgaristan turist vizesi, Bulgaristan ticari vize vb. vizeler ortalama 5 ile 7 gün arasında sonuçlanmaktayken, D tipi vize uzun süreli (90 günden fazla) olduğu için işlem süresi de uzun olmaktadır. Emekliler için Bulgaristan D vizesi yaklaşık olarak 1-2 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Emekli D Vizesi İçin Önemli Noktalar

 • Başvuruda bulunacak emeklilerin Türkiye Cumhuriyeti’nde emeklilik hakkını elde ettiğini kanıtlayan belge mutlaka bulunmalıdır.
 • Emekli oturum vizesine başvuruda bulunabilmeniz için yukarıda belirtilen evraklar noter tarafından “aslı gibidir” şeklinde tasdik edilmelidir.
 • Başvuru sırasında Bulgaristan’da ikamet edeceğiniz adresi polisler kontrol edeceğinden doğru adres vermeniz çok önemlidir.

Bulgaristan Emekli D Vize Reddi

Gerekli evrakların eksikliği veya yanlışlığından dolayı vize reddiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden tecrübeli bir vize danışmanlık şirketinden danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.