Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turist Vizesi

Turistik amaçlarla yapacağınız Bulgaristan seyahatiniz öncesi ülkeye giriş yapabilmeniz için Bulgaristan turistik vize almanız gerekmektedir. Tek girişli bir vize tipidir. Bordo pasaport hamillerinin 90 günü aşmayacak seyahatleri için alması gereklidir. Yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri ise 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Bulgaristan’da bulunan aile, akraba ve arkadaş ziyaretleri için Bulgaristan turist vizesi alabilirsiniz. Bunun yanında oldukça dağlık bir bölgede yer alan Bulgaristan’a kayak yapmak için gidebilir; Roma dönemine ait önemli kalıntılara sahip ülkeyi inceleyebilir veya şehirdeki çeşitli kültür, sanat faaliyetlerine katılabilirsiniz. Ülkede antik çağlardan tutun Osmanlı dönemine kadar uzanan görülmeye değer pek çok tarihi yer bulunmaktadır.

Bulgaristan turistik vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılmalıdır. Olası eksik evrakları tamamlamak için vizeye erken başvurmanın önemi büyüktür.

Bulgaristan Turist Vizesi için Gerekli Evraklar

Turistik sebeplerle Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmadan önce tamamlaması gereken evraklar şöyledir:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü
 • İkametgah belgesi
 • Otel bilgisi
 • Mesleki durumu gösteren belgeler
 • Bulgaristan vize başvuru formu
 • Zorunlu seyahat sigortası

Pasaportunuzun süresinin Bulgaristan ziyaretinizden en az 6 ay sonrası için geçerliliği olmalıdır. Pasaportunuz yıpranmamış olup, vizenizin basılabilmesi için en az 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir.

Kullanılacak olan fotoğrafın boyutları 35×45 mm ebatlarında olmalı ve arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz, alın, çene ve kulakları açıkça görülüyor olmalıdır. Fotoğraf kişinin güncel halini yansıtmalı ve 6 aydan eski olmamalıdır.

Hem nüfus müdürlüğünden hem de e-devlet üzerinden alınabilen (barkodlu) tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin iki türü de kabul edilmektedir. Ancak e-devlet üzerinden alınan belgelerde bazen bilgi eksikliği bulunabildiğinden herhangi bir aksilik yaşamamanız adına tam vukuatlı nüfus örneğinizi bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden almanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan turist vizesi için en önemli şeylerden biri de banka dökümüdür. Kendinize ait banka hesabınızda tüm seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren en az 5000 TL’lik bir bakiyeniz bulunmalıdır. Son 1 aya ait olan ve en az bu bakiyenin bulunduğu banka hesabı dökümünü evraklarınız arasına koymanız gerekmektedir. Hesap özeti, banka tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır. Aynı zamanda son hareket tarihi 10 günden eski olmamalıdır.

İkametgah belgenizi ister e-devlet üzerinden isterseniz de bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan gidip elden alabilirsiniz. İkisi de sorun yaratmayacaktır.

Gerekli olan otel bilgileri ise otelin antetli kağıdına yazılı olmalıdır. Misafir olarak gidecek kişi veya kişilerin ad, soyad ve seyahat tarihleri bu kağıtta yer almalı ve otel tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır.

Mesleki durumu gösteren belgeleri ise kısaca şöyle özetleyebiliriz:

 • Öğrenciler için okuduğu okuldan alınmış yakın tarihli bir öğrenci belgesi,
 • Çalışanlar için son ayın maaş bordrosu,
 • Şirket sahibi olanlar için imza sirküleri,
 • Emekliler için emekli kartının fotokopisi,
 • 18 yaşın altındakiler için ise anne ve babayla seyahat edilecek dahi olsa noter onaylı muvafakatname belgesi olmalıdır.

Bulgaristan vize başvuru formu başvuru yapacak kişi tarafında okunaklı ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Kişinin formda beyan ettiği bilgiler doğru bilgiler olmalıdır. Formun en sonunda kişi kendi imzasını atmalıdır. 18 yaşından küçükler için ise form kendileri tarafından doldurulmalı ancak imza kısmı ebeveynler tarafından imzalanmalıdır. Velayet tek bir kişiye ait ise bu durumu kanıtlayıcı belge başvuru formuna eklenmelidir.

Bulgaristan ziyaretiniz öncesi turist vizesi alabilmeniz için sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Bu sağlık sigortasının Bulgaristan’da geçerliliği olmalı ve tüm ziyaret süresini kapsamalıdır. Seyahat sırasında sağlık sigortası poliçenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Yaralanma, tedavi, hastanede yatış ve ülkeye iade maliyetlerini kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur.

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli belgelerin tarafımıza teslim edilmesinden sonra Bulgaristan turist vizesi işlemlerinizi 5 ile 7 iş günü içerisinde tamamlıyoruz. Onay verme yetkisi Bulgaristan dış temsilciliklerine bağlı olduğundan büyükelçiliğin veya konsoloslukların kapalı olduğu günler dahilinde bu süreç uzayabilmektedir. Ancak Vize İşlem Merkezi olarak yılların verdiği tecrübeyle sizlere hızlı ve ekonomik vize danışmanlık hizmeti vermeyi taahhüt ediyoruz.

Bulgaristan Turist Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan turist vizesi alabilmek için gerekli olan otel rezervasyonunuzu online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda vize danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Bulgaristan dış temsilcilikleri turist vizesi için parmak izi talep etmemektedirler. Bu yüzden bizzat gidip başvuru yapmanıza gerek yoktur. Süreci kısaltmak ve olası hataları en aza indirmek için firmamız vize işlem merkezinin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi olduğundan Bulgaristan pasaportuna sahip kişiler vizesiz olarak AB üyesi ülkelere seyahat edebilirler. Ancak Bulgaristan henüz Schengen ülkeleri arasında yer almadığından Bulgaristan vizesi olan kişilerin sadece Bulgaristan’a seyahat etme hakkı vardır. Schengen vizesi olanların ise Bulgaristan turist vizesi almasına gerek yoktur.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan turistik vizesine başvururken ödenmesi gereken iki tip ücret bulunmaktadır. Bunlardan biri Bulgaristan konsolosluğunun talep ettiği vize harcı iken diğeri ise vize başvuru merkezine yapılacak olan danışmanlık hizmeti bedelidir. Başvuruda bulunacak 12 yaş altı çocuklar için Bulgaristan vize harç bedeli alınmamaktadır.

Daha detaylı ve güncel bilgilere ulaşmak için 0312 419 19 03 numaralı hattımızı arayarak vize danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.