HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

Koronovirüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken bir taraftan da hayat normal sürecine dönmeye çalışıyor. Şehirler arası seyahatlerin başlamasına az bir süre kaldığı için alınan önlemler her geçen gün biraz daha netleşmekte.

HES Kodu Nedir?

Kontrollü sosyal hayatı desteklemek için hayatımıza son olarak “HES kodu” isimli bir uygulama girdi. İnsanların güvenle seyahat edebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES Kodu, her seyahat öncesinde tekrar alınması gereken zorunlu bir uygulama. Yani, eğer seyahat etmek istiyorsanız diğer insanlar için risk taşımadığınızı kanıtlamak zorundasınız. HES kodu da tam olarak burada devreye girmekte. Sağlık Bakanlığından alınan bu kod, bireyin korona açısından bir risk taşıyıp taşımadığını belirtmekte.

HES kodu, “Ben hasta değilim”, “herhangi bir karantina sürecinde değilim” veya “hasta biriyle temas etmedim” anlamına gelmekte. HES kodu uygulamasının çok yerinde ve iyi düşünülmüş bir uygulama olduğunu belirtmek lazım. Bu uygulama sayesinde uçağa bindiğimizde acaba yanımızdaki yolcu hasta mı sorusunu kafanızdan bir nebze atmamızı sağlayacak. HES kodu olmadan uçağa, trene binemeyeceğimizi hatırlatarak bu kodu nasıl alacağımıza açıklayalım.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu alabilmeniz için iki yöntem bulunmakta. Bunlardan birincisi ücretsiz olarak sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması diğeri de kısa mesaj servisi.

İlk yönteme bakacak olursak Hayat Eve Sığar uygulaması birçoğumuzun telefonunda yüklü durumda. Eğer yüklü değilse bile telefonunuzun uygulama marketinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana ekrandaki “HES Kodu İşlemleri”ni seçiyorsunuz. Açılan pencereden “Yeni Hes Kodu Oluştur” alanındaki butona tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz. Uygulama, HES kodunu hangi tarihe kadar kullanabileceğinizi sormakta. Kodu kullanacağınız tarihi belirtebilir veya süresiz seçeneğini tercih edebilirsiniz.

İkinci yöntem ise SMS yani kısa mesajla HES kodu almak. Telefonunuzun mesajlar bölümünden yeni mesaj oluşturup,
HES yazıp, aralarında birer boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (kodun paylaşılacağı gün sayısı) yazılmalıdır.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi durumunda kodun geçerlilik süresi bir yıl ile sınırlandırılmaktadır.
Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15
Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.

Bunları yazdıktan sonra mesajınızı 2023’e SMS olarak gönderiyorsunuz ve herhangi bir risk taşımıyorsanız HES kodunuzu telefonunuza gelecektir. Fakat bir riskiniz varsa, kantinadaysanız veya hasta biriyle temas ettiyseniz o zaman kod gönderilmemekte, seyahatinize izin verilmemiş olmakta.

HES kodları her seferinde tekil olarak, size özel üretiliyor. Yani TC kimlik numarası gibi sabit bir numara değil her seferinde size özel üretilmiş tekil bir numara olarak alıyorsunuz.

Hes kodum olmazsa seyahat edebilir miyim?

Hayır. Alınan önlemler kapsamında hes kodunuz olmadan bilet satın alamaz, Check-in işlemi yapamaz uçağa veya trene binemez, yani seyahat edemezsiniz.

Seyahat edebilmek için hes kodu dışında herhangi bir belgeye ihtaycım var mı?

Hayır. Yurtiçinde seyahat edebilmek için bizden sadece hes kodu istenecektir. Bunun dışında sağlık raporu, seyahat izin belgesi gibi bir belge istenmeyecek. Seyahat edebilmek için bilet almamız, bilet alabilmek için de hes kodu edinmemiz yeterli olacaktır.