Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Konsolosluğu‘na Rusya vizesi için birebir başvuruda bulunabileceğiniz gibi. Rusya vizesi için Vize İşlem Merkezi aracılığıyla da başvuru yapmanız mümkündür. Rusya vize başvuru evraklarınızı tam ve doğru bir şekilde tamamlayıp Vize İşlem Merkezine gönderdiğinizde başvuru sürecinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardımcı oluruz. Yalnız bir noktaya dikkat çekmek gerekir ki Rusya vize başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında tek yetkili karar merkezi Rusya Konsolosluğu’dur.

Rusya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Form, kişisel bilgiler ile vize başvurusu hakkında bölümlerden oluşmaktadır. Formun doğru bir şekilde doldurulması çok önemlidir çünkü istenecek evraklarla formda yazdıklarınızın doğrulanması istenir. Formda doldurduğunuz eksik veya hatalı bir bilgi başvuru sürenizin uzamasına yada olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Vize İşlem Merkezi olarak vize başvuru formunuzu doldurmanıza da yardımcı olmaktayız.

Rusya Konsolosluğu, bütün Rusya vize türleri için davetiye almayı şart koşar. Rusya Konsolosluğu sadece Rusya’daki yetkili makamlar tarafından hazırlanıp onaylanmış davetiyeleri vize işlemlerinde kabul etmektedir. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vizenin türüne göre değişmekte olup Rusya’daki makamlar davetiyelerin içeriğine büyük önem vermektedir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarılı bir şekilde ilerlemesi durumunda Rusya vizesinin çıkış süresi genelde 4-10 iş günüdür. Fakat bazı vize türleri kalış sürelerinin uzunluğundan, Rusya Konsolosluğu’nun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi gibi farklı durumlar olması nedeniyle vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzu seyahat planınızdan en az 2 hafta önce yapmanız gerekir.

Rusya’ya acil olarak vize alınması gerekli olan durumlarda Rusya ekspres vize uygulamasını sunmaktadı. Ekspres vize uygulaması ile Rusya vizesi 3 iş günü içinde çıkabilmektedir. Rusya ekspres vize başvurularında istenen evraklarda değişiklik olmamaktadır. Sadece vizenin çıkış süresi kısalmaktadır. Vize İşlem Merkezi temsilcilerimizi arayarak ekspres vize hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

Rusya vizesi alınıp Rusya’ya giriş yapıldıktan 7 iş günü içinde ilgili makamlarda (registration) kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Rusya’ya 7 günden daha az kalacaklar için bu kayıt zorunlu değildir. Bu kayıttaki amaç göç bürosunda Rusya’ya gelişiniz hakkındaki bilgileri kaydetmektedir. Rusya’da kayıt işlemleriniz örneğin bir otelde kalıyorsanız otel tarafından ya da orda kalan aile veya bir arkadaşınızın evinde kalacaksanız yanında kaldığınız kişilerin sizi kayıt ettirme yükümlülüğü vardır. Kayıtı yapan taraf pasaportunuzu ve Rusya’ya giriş yaparken doldurduğunuz göç kartınızı ibraz etmelidir. Bununla birlikte bu belgeler kimseye teslim edilmemelidir.