Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu; Rusya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Konsolosluğu, Antalya Konsolosluğu ve Trabzon Konsolosluğuna başvurularak gerçekleştirildiği gibi, Rusya vizesi başvuru merkezi ile sözleşmeli acenteler tarafından da yapılabilmektedir. Turistik, ticari, teknik çalışma, özel ziyaret, öğrenci, transit vizeler Rusya seyahatleri için başlıca vize türleridir. Rusya turistik vize ile maksimum 30 gün, Rusya ticari vize ile maksimum 1 yıllık çoklu vize alınabilmektedir. Bunun yanı sıra 364 günlük vizeye sahip ziyaretçiler, yıl içerisinde sadece 180 gün ülkede kalabilme hakkına sahiptir. Rusya’ya yapılan yolculuklarda, yolcuların uçakta ya da havaalanında migration (göçmenlik) kartı doldurmaları beklenir. Vize ile Rusya sınırlarına girmiş ziyaretçiler, konaklama yapacakları adresi 5 gün içerisinde kendilerine en yakın göçmenlik bürosuna ibraz etmelilerdir. Etmedikleri takdirde, ülkeye döndükleri zaman ağır para cezası ve yaptırımlarla karşılaşılır. Rusya vizesi işlemlerinde ödenen ücretler ülke vatandaşlarına ve vize giriş sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Vize İşlem Merkezi, vize işlemleri için müşterileri adına Rusya Büyükelçiliğine başvuru yapma, takip etme ve sonuçlandırma işlemlerini yapmakla yetkili aracı bir kurumdur. Davetiye ve evrakların hazırlanması, ücretin Rusya Büyükelçiliğine ödenmesi ve onaylanan vize başvurusunun başvuru sahiplerine kargolanması, Rusya Vizesi için işleyen mevcut süreçtir. Rusya vizesi almak isteyenler şunu bilmelidir ki; Rusya Büyükelçiliği, Rusya vizesine başvurmak isteyenlerin bu isteklerini sadece yetkili acenteler aracılığı ile kabul etmektedir. Bunun sebebi olarak ta Rusya’ya seyahat edecek olan yolcular adına düzenlenmiş Voucher belgesini gösterebiliriz. Voucher belgesi, Rusya’da misafir edileceğinizi kanıtlayan, davetiye niteliğinde bir belgedir. Şahsi olarak bu belgeyi almanız mümkün değildir.

Turistik, ticari, teknik çalışma, özel ziyaret, öğrenci, transit vizeler Rusya seyahatleri için başlıca vize türleridir. Vize türüne göre evraklar farklılık gösterebilmektedir.