Rusya E-Vize

Rusya E-Vize Başvurusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklamış olduğu 347 sayılı kararname gereğince, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başta olmak üzere belirli ülke vatandaşlarına 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren Rusya e-vize (Rusya elektronik vize) uygulamasını başlattığını bildirmiştir.

Ticari ve turistik faaliyetleri arttırmayı hedefleyen bu uygulaması ile; Rusya Federasyonu’nun St.Petersburg, Kaliningrad ve Vladivostok şehirlerini Rusya e-vizesi ile ziyaret etmek mümkün olabilecek. Rusya e-vize uygulaması kapsamındaki ziyaretler turistik veya ticari amaçla yapılabilecek ve konaklama süresi sekiz günü aşamayacak.

Rusya E-Vize Nasıl Alınır?

Rusya e vize başvurusu gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatlerinden en az 4 gün öncesinde, Rusya Dışişleri Bakanlığının resmi web sitesi (http://elektronic-visa.kdmid.ru) üzerinden Rusya e-vize başvuru formu doldurması gerekmekte. Online ortamda doldurulan başvuru formuna ve güncel vesikalık fotoğrafın eklenmesi de gerekmektedir.

Rusya e vize için, başvuru formu ve dijital fotoğraf haricinde başkaca bir evraka gerek bulunmamakta.

Rusya e vize başvuru formunda yer alan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda, seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin, Rusya sınır kapılarındaki kontrol bölgelerinden Rusya Federasyonu’na girmelerine izin verilmeyecek ve söz konusu kişilerin elektronik vizeleri iptal edilecektir.

Rusya E-Vize Ücreti

Rusya Hükumetinin belirli şehirler için uygulamaya koyduğu elektronik vize, harç ücretinden muaftır; yani Rusya e-vizesi ücretsizidir.

St.Petersburg e-vize ve diğer şehirlerin e vize başvuruları için profesyonel destek almak isteyen kişilerin yetkili seyahat acentelerinden ortalama 200 TL hizmet bedeli ile elektronik vize almaları da mümkündür.

St.Petersburg E-vize ile diğer Şehirlere Geçebilir miyim?

Rusya’ya seyahat edecek kişilerin, maddi-manevi herhangi bir zarar görmemeleri için, Rusya Elektronik vize koşullarını çok iyi anlaşılması gerekmektedir.

Rusya e-vizesi 30 günlük süre içinde 8 gün belirli şehirlerde kalma hakkı tanımaktadır.

Rusya e-vize kapsamındaki üç şehre; St.Petersburg (eski adı ile Leningrad), Vladivostok ve Kaliningrad’a gitmek mümkündür.

Söz konusu şehirlere direk uçuşlar yapılmalıdır. Farklı bir şehirden aktarma yapmak, transit geçişte bulunmak mümkün değildir.

Rusya e-vizesi ile seyahat gerçekleştiren kişilerin, sekiz günlük süre içerisinde bu vize ile başka şehirlere giriş yapmaları yasaktır.

Bu şehirlere yapılacak sekiz günün üzerindeki seyahatler için, Rusya Federasyonunun Ankara Büyükelçiliği ve Başkonsoloslukları üzerinden Manuel Rusya vizesi alınması gerekmektedir.

Kara yolu veya deniz yolu ile başka şehirlere giriş yapmaya çalışan yolcuların, vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapmak isteyen kişiler ile aynı cezai işlemlere tabi olacağını bilmeleri gerekmektedir.

Bu cezai işlemler kapsamında, sözkonusu kişiler ülkeden deport edilmekle, Rusya Federasyonuna beş yıl boyunca herhangi bir surette giriş yapmalarına izin verilmemektedir.

Rusya E-Vize ile Giriş Yapılabilecek Sınır Kapıları

St- Petersburg – Pulkova Hava Hudut Kapısı
Vladivostok – Vladivostok Hava Hudut Kapısı
Kaliningrad – Khrabrovo Havalimanı
Deniz Hudut Kapıları: Vısotsk, Bolshoy Port Sankt Peterburg (Deniz Garı / Morskoy vokzal), Passajirskiy Port Sankt Peterburg
Kara Hudut Kapıları: Ivangorod, Torfyanovka, Brusniçnoe, Svetogorsk