Kanada Vize Başvurusu

İş, ziyaret, tatil gibi herhangi bir sebeple Kanada’ya seyahat etmek isteyen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hangi pasaport türüne sahip olursa olsun Kanada Hükumeti tarafından bir vize uygulamasına tâbi tutulur. Bu nedenle Kanada’ya gitmeden önce mutlaka Kanada vize başvurusu yapılmalıdır. Kanada vize başvurusu direkt olarak Kanada Konsolosluğu’na yapılır ve birtakım yasal prosedürlerin ardından başvurular red veya kabul edilir. Başvurunun kabul edilmesi için gerekli evrakların tam olması ve yalan beyan, yanlış yönlendirme olmaması gibi birtakım önemli çizgiler gözden geçirilir.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vizesine başvurmak için, vizenin son tarihinden sonraki altı ay için geçerli herhangi bir pasaport türüne sahip olunmalıdır. Pasaport ile başvuru yapmak için Kanada Konsolosluğuna, hafta içi 9.30 ile 12.00 arasında müracaat edilebilir. Herhangi bir aksilik çıkmaması adına vize başvurusu seyahat edilecek tarihten en az bir ay önce yapılmalıdır. Vize başvurusu için gerekli form, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu resmi sitesinden indirilebilir. Formun Türkçe ve İngilizce / Fransızca olarak eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Kanada vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler, talep edilen formu ve evrakları eksiksiz olarak teslim etmeli ve başvuru şartlarına uymalıdır. Vize almak için hazırlanacak diğer evraklar, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Bu belgeler Kanada ziyaretinin amacını, kişinin ikamet adresinin Türkiye olduğunu, ziyareti destekleyecek maddi kaynaklara sahip olduğunu açıklayacak nitelikte olmalıdır. Örneğin bir iş seyahati için gerekli olan belgeler arasında şirketin seyahati desteklediğine ilişkin belgeler ile faaliyet belgeleri yer almalıdır. Tüm belgeler ve başvuru formu hazırlandıktan sonra, beyaz arka fonlu standart vesikalık fotoğraf çektirilmeli ve müracaat tamamlanmalıdır.

Kanada Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kanada vize ücreti seyahat amacına, yani başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Yapılacak seyahatin amacını ve seyahate ilişkin bilgileri profesyonel bir danışmana bildirerek vize ücreti hakkında net bilgi alınabilir.

Kanada Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Sahtecilik ve yalan beyan gibi aldatıcı etkenler olmadığı takdirde Kanada vize başvurusu ortalama 10-15 günde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunun zamanında ve olumlu sonuçlanması için başvuru formu koşullara uygun olarak doldurulmalı, tüm evraklar eksiksiz olarak teslim edilmeli ve gecikme yaşamamak adına başvurunun seyahat tarihinden dört hafta önce yapılması gerekmektedir.

Neden Profesyonel Danışmanlık Hizmeti Alınmalı?

Kanada vizesine başvuru koşulları ülkeler ve konsolosluklar arasında değişiklik göstermekte ve bu değişiklikler sıklıkla tekrar etmektedir. Bu sebepten her yıl başvuruların bir kısmı hatalı başvuru adı altında reddedilmektedir. Bu noktada başvuru formunun doldurulması, evrakların hazırlanması, konsolosluğa müracaat edilmesi gibi konularda profesyonel, tecrübeli ve güncel değişikliklere hakim uzmanlardan destek almak süreci oldukça kolaylaştırmaktadır. Tüm evraklar hazır olsa dahi başvuru reddi alma ihtimali olduğundan, tecrübeli uzmanlara müracaat ederek başvuru kolaylaştırılabilir.