Kanada Turist Vizesi

Kanada vizesi, kişilerin seyahat amacına göre farklılık göstermektedir. Kanada’ya seyahat etmek isteyen birisi, vize başvurusunu mutlaka (turist vizesi, akraba ziyaret vizesi, iş seyahati vizesi vb.) seyahat amacına uygun olarak yapmalıdır. Kanada turist vizesi, Kanada’ya turistik amaçlarla gitmek isteyen kişiler için uygun olan vize türüdür. Kanada ziyaretçi vizesi ya da Kanada geçici yerleşim vizesi olarak da adlandırılan bu vize, tek girişli ya da çok girişli olarak verilebilmektedir.

Kanada Turist Vizesi Başvuru Koşulları

Kanada turist vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler, öncelikle bordo, yeşil, gri, siyah pasaport fark etmeksizin geçerli bir pasaporta sahip olmalıdırlar. Uygun bir pasaportu olan kişiler, Kanada Konsolosluğu’na hafta içi her gün 09.30-12.00 saatleri arasında Kanada vize başvurusu yapabilirler. Kanada turist vizesi başvurusunun onaylanması için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekmektedir:

  • Kanada’da kalınacak süre boyunca seyahat masraflarının karşılanacağının teminatını veren belgeler olmalıdır.
  • Kişinin Kanada anayasasına uygun davranacağı taahhüt edilmelidir.
  • Kişi, sağlıklı olmalıdır ve sağlık kontrolünden geçmesi istenirse kabul etmelidir.
  • Türkiye’ye geri dönüleceğinin, kişinin burada bir hayatının ve sorumluluklarının olduğuna dair -ikamet adresi gibi- evraklar olmalıdır.
  • Vize memurları Kanada’da bir süre kalınacağına ve sonrasında anavatana dönüleceğine ikna olmalıdır.
  • Kişinin herhangi bir konuda sabıkası olmamalı ve güvenliği tehdit edici risk taşımamalıdır.
  • Erkek ziyaretçiler, askerlik tecil yahut terhis belgesine sahip olmalıdır.
  • Davet üzere seyahat edildiyse, davet eden kişinin davet mektubu ve kişisel evrakları başvuruda yer almalıdır.
  • 18 yaş altı bireyler için hem anne, hem babadan onaylı noter muvafakatnamesi olmalıdır.

Kanada turist vizesi için gerekli koşullar karşılanıp evraklar toplandıktan sonra online başvuru formu doldurulabilir. Vize başvuru formu, eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Herhangi hatalı bir durum başvurunun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.

Kanada Turist Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada vizesi, herhangi bir sahtecilik ve yalan beyan tespit edilmediği takdirde ortalama iki hafta içerisinde çıkmaktadır. Süreci hızlandırmak adına, başvuru sırasında herhangi bir hata yapmamaya özen gösterilmeli, vize başvurusu seyahat edilecek tarihten en az bir ay önce yapılmalıdır.

Kanada Turist Vizesi Ücreti

Kanada turistik vize ücreti tek giriş için 100 CAD; çoklu giriş için 100 CAD’dir. Başvuru ücreti, herhangi bir Garanti Bankası şubesinden Kanada Konsolosluğu Garanti Bankası hesabına Kanada Doları olarak yatırılabilir. Parayı yatırdıktan sonra mutlaka dekont alınmalıdır.

Kanada Turist Vizesi Ne Kadar Süre Geçerli?

Kanada turist vizesi, çoklu giriş için 10 yıla kadar yahut seyahat eden kişinin pasaport ömrü kadar geçerli olacaktır. Kanada’ya her girişte yeniden vize başvurusu yapmaya gerek yoktur. Ancak kişi Kanada’da aralıksız olarak ancak 6 ay kalabilir.