Hollanda Turistik Vize

Hollanda, ülkede bulunan yel değirmenleri, yeşil alanları ve parkları, insanlara tanıdığı sosyal haklar ile pek çok turistin gözde ülkelerinden biridir. Avrupa kıtasında yer alan ülke; Almanya, Belçika ve Kuzey denizi ile komşudur. Hollanda topraklarının büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında kaldığından “Netherlands” adını almıştır. Netherlands kelime anlamı olarak İngilizce’de alçakta kalan topraklar anlamına gelmektedir. Başkenti ve en büyük şehri Amsterdam’dır. Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olan Rotterdam, Lahey ve Deventer de ülkenin en önemli şehirlerindendir. Başkent Amsterdam olsa da ülkenin yönetim merkezi Lahey kentindedir. Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesi de Lahey’dedir.

Hollanda Turistik Vizesi

Hollanda’ya veya tam adıyla Hollanda Krallığı’na turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi alması gerekmektedir. Umuma mahsus yani bordo çipli pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan seyahatlerinde ülkeye giriş yapabilmeleri için Hollanda Turistik vizesi almaları şarttır. Vizesi olmayan kişiler Hollanda sınır kapısından alınmayacaktır. Hususi (yeşil çipli) pasaport, hizmet (gri çipli) pasaport veya diplomatik (siyah çipli) pasaport sahipleri ise seyahatlerinin 180 gün içinde 90 gün olması şartıyla vizeden muaf tutulmaktadırlar. Kişilerin hâlihazırda Hollanda’ya yapacakları seyahat süresini kapsayan Schengen vizeleri mevcutsa tekrar vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Hollanda’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurusunda bulunabilmeleri için birtakım gerekli evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Bu evraklardan en önemlisi ise Hollanda’ya gidiş amacınızın turistik niyetli olduğunu kanıtlayan belgelerdir. Hollanda’ya gittiğinizde kalacağınız otel için yapılmış bir rezervasyon ve uçak rezervasyonu bu durumu kanıtlar niteliktedir. Dikkat edilmesi gereken önemli bilgilerden biri de yapılan otel rezervasyonunda mutlaka vize başvuru sahibinin adının yer almasıdır. Uçak rezervasyonlarınız ise Hollanda seyahatiniz ile uyumlu tarihlerde olmalıdır. Aksi takdirde vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Hollanda Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Hollanda Turistik Schengen vizesi için Hollanda Konsolosluğu’na direkt olarak başvuruda bulunamazsınız. Ancak, Hollanda Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu seyahat acenteleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Firmamız Vize İşlem Merkezi (VİM), Hollanda Turistik Schengen Vizesi konusunda tam yetkili ve akredite bir seyahat acentesidir. Hollanda’ya seyahat etmeden önce vize reddiyle karşılaşmamanız için Hollanda vize başvuru şartlarını dikkatle incelemenizi ve firmamızdan profesyonel danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Vize İşlem Merkezi (VİM), yıllardır verdiği vize danışmanlık hizmeti ve deneyimli vize danışmanlarıyla her türlü sorunuzu yanıtlamaya hazırdır. İster Ankara Kızılay’daki ofisimize uğrayarak ister 0312 419 19 03 numaralı telefondan bize ulaşabilir ve Hollanda turistik vizesiyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ofisimiz Pazar günleri kapalı olup, çalışma saatleri şu şekildedir:

Pazartesi- Cuma: 09.00- 19.00

Cumartesi: 10.00- 17.00

Hollanda Turistik Vize Ücreti

Hollanda için turistik vize ücreti kalacağınız gün sayısına, mesleğinize, yaşınıza göre farklılık gösterebilir. Seyahatinizin amacı ve tarih aralığı vize ücretinizi belirleyecektir.

Hollanda Hakkında Genel Turistik Bilgiler

Özgürlüğüne fazlasıyla düşkün olan Hollanda vatandaşları oldukça kibar ve anlayışlı insanlardır. Ülkede eşcinsel evlilik yasaldır ve insanlar oldukça açık görüşlüdür. Hollanda hükümeti kontrolünce uyuşturucu madde tüketimi yasak değildir. “Coffee Shop” adı verilen dükkanlardan alınabilir ve kamuya açık alanlarda tüketilmesinde de herhangi bir sorun yoktur.

Hollanda mutfağının gelişmiş bir kültür olduğunu söylemek zor ancak ülkenin kendine özgü peynirleri bu açığı bir nebze olsun kapatıyor. Hollanda’nın en meşhur peyniri olan Gouda’nın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitleri ise peynirin bekleme süresi, tazeliği, yumuşaklığına göre belirlerler. Gouda’nın yanında pek çok farklı peynir çeşidi de vardır ve turistler tarafından en çok tercih edilenleri hardal tohumlu ve kimyonlu olanlardır. Almadan önce tadım yapabilir ve damak zevkinize uygun olanı satın alabilirsiniz.

Ülkede en çok tüketilen şeylerin başında patates gelir. Hollandalılar patatesin her haline bayılırlar. Pek çok yemekte kullanılan patatese ise lahana ve et (kırmızı veya beyaz) eşlik eder. Denize kıyısı olan bir ülke olduğunda balık da oldukça fazla tüketilen besinler arasındadır. Örneğin; Haring Hollanda’ya özgü geleneksel bir lezzettir. Kuzeydeki ülkelerde farklı çeşitlerde tüketilen bir balık türüdür. Hollanda’da ise çiğ olarak tüketilir ve yanında kornişon turşu ile servis edilir. Ülkenin en sevilen şekerlemesi ise “Dropjes” denilen drajelerdir. Ancak bu şekerlemeler içerdiği anason aromasından dolayı tat olarak oldukça sert gelebilmektedir. Acımtırak bir lezzete sahip olan şekerlemelerin daha yumuşak aromalıları da mevcuttur. Her markette kolayca bulunabilir.

Ülkede bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Günlük hayatın bir parçası olan bisiklet ile pek çok yere gidip gelebilirsiniz. Hollanda’da genç yaşlı demeden herkes, hatta milletvekilleri bile işe gidip gelirken bisiklet kullanmaktadır. Aile başına ortalama 3 bisiklet düşen Hollanda’da hava şartları ne olursa olsun bisikletten vazgeçilmiyor. Hobi veya spor alanlarının dışında daha çok ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Dışarıya çıktığınızda okula, işe veya alışverişe bisikletiyle giden pek çok Hollandalıya rastlayabilirsiniz.

Hollanda- İstanbul Arası Kaç Saat Sürmektedir?

İstanbul ve Hollanda arası 2180 km’dir ve uçak ile ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarla bu süre uzayabilmektedir. Ülkemizdeki farklı havaalanlarından yapılacak uçuşların süresi de farklılık göstermektedir.

Hollanda İklimi ve Seyahat Etmek İçin En Uygun Zaman

Nisan ve Ekim aylarında sıcaklık 20°C ve üzerindedir. Seyahat etmek için en uygun zaman ise ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ülkenin bazı bölgelerinde ise kasım ve şubat ayları arasında bile sıcak günler gözlenebilmektedir. Mayıs ile Eylül ayları arasında ise sıcaklık 25°C’nin üzerinde seyreder. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise nem seviyesi oldukça artar.