Hollanda Antilleri Vizesi

Hollanda Antilleri Vizesi

Hollanda Antilleri olarak ifade edilen adalar aslında Hollanda’ya bağlı özerk ada ülkelerdir. Bu ada ülkelerin isimleri Aruba, Curaçao ve Sint Maarten (St. Maarten)’dir. Karayip Denizi’nde yer alan Hollanda Antilleri eskiden Hollanda Batı Hint Adaları olarak da anılmaktaydı. 17. Yüzyıldan 1954 yılına kadar Hollanda sömürgesi olan bu adalar, 1954 yılından itibaren özerk bölge statüsüne ulaşmıştır.

Hollanda Antilleri’nin günümüzdeki konumuna gelmesi ise içinde bulundurduğu adaların birbirinden ayrılmasıyla olmuştur. Başlangıçta Hollanda Antilleri’ne bağlı olan 4 ayrı bölge belirlenmişti. Bunlar Aruba, Bonaire, Curaçao, ve Rüzgarüstü Adaları idi. Ancak belirlenen bölgelerin üstünden 1 yıl geçtikten sonra Rüzgarüstü adaları üçe ayrıldı. Çuraçao, Bonaire, Aruba ile beraber Sint Maarten, Sint Eustatius ve Saba da Hollanda Antilleri arasında yerini aldı.

Aruba 1 Ocak 1986’da Hollanda Antilleri’nden ayrılıp direkt Hollanda Krallığı’na bağlı özerk bir ülke olmuştur. Bu ayrılık adalar arasında gerçekleşen ilk ayrılıktır. Bunun sonucunda Hollanda Antilleri altı bölgeden beş bölgeye düşmüştür. Aruba’nın ayrılığıyla beraber diğer bölgeler de özerklik fikrine sıcak bakmaya başlamıştır ancak 2005’teki referandumla Hollanda Antilleri’nin dağılmamasına karar verilmiştir. 5 sene sonra yapılan yeni referandum ile Hollanda Antilleri dağılmış ve BES adaları oluşmuştur. Bonaire, Sint Eustatius ve Seba adalarının oluşturduğu BES adaları Hollanda’nın 3 özel belediyesi halini almıştır. Hollanda Antilleri’nin güncel halini ise Çuraçao, Aruba, Sint Maarten ve BES adaları oluşturmaktadır.

Hollanda Antilleri’nin iklimi yıl boyunca genel olarak ılık ve sıcaktır. Yaz aylarında ise kasırgalar görülmektedir. Etrafı denizlerle çevrili olduğundan nem oranı oldukça yüksektir. Yasal dili ise Felemenkçe, İngilizce ve Karayip yerli dili olan Papiamento’dur.

Hollanda Antilleri Vizesi ve Muafiyet Durumları

Küçük adacıklardan oluşan Hollanda Antilleri’ne gidebilmek için Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Hususi (yeşil) pasaport, Hizmet (gri) pasaportu ve Diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise 90 günü aşmayacak Hollanda Antilleri seyahatleri için vize almasına gerek yoktur.

Aşağıda adı geçen ülke vatandaşlarının Hollanda Antilleri’ne yapacakları seyahat öncesi vize almalarına gerek yoktur:

Andora, Antigua & Barbuda, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Barbados, Belçika, Belize, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kosta Rika, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik, Ekvator, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Grenada, Yunanistan, Guatemala, Guyana (St. Maarten için vize gereklidir), Honduras, Hong Kong: (İngiliz Denizaşırı Pasaportu Sahibi ve Özel Yönetim Bölgesi Pasaportu Sahipleri), Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, İsveç, İsviçre, İspanya, Jamaika (Aruba Ve St. Maarten için vize gereklidir.), Japonya, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Makao (Özel Yönetim Bölgesi Pasaportu Sahipleri), Malezya, Malta, Mauritius, Meksika, Monako, Yeni Zelanda, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Portekiz, Romanya, San Marino, Seyşeller, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, St. Kitts ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent ve Grenadines, Surinam, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay, Vatikan Şehri ve Venezüella.

Bu ülke vatandaşlarının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, İrlanda veya herhangi bir Schengen ülkesi oturum iznine sahip kişiler ile Schengen vizesi Hollanda Antilleri’ne yapacağı seyahat süresini kapsayan kişilerin vize almasına gerek yoktur.

  • Hollanda Antilleri Vizesi için 6 yaşın altındaki çocuklar adına vize ücreti talep edilmemektedir. Ancak her çocuğun pasaportunun olması gereklidir.
  • Hollanda vatandaşıyla evli olan kişilerin ise Hollanda Antilleri vizesi konusunda kendi vatandaşlıklarına bakıldığını hatırlatırız.

Hollanda Antilleri vizesi ile ilgili aklınıza takılan soruları sormak için 0312 419 19 03 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Vize İşlem Merkezi olarak sorularınızı ücretsiz olarak yanıtlıyor ve daha iyi hizmet verebilmek adına sizi Kızılay’daki ofisimize bekliyoruz.