Yunanistan Transit Vizesi

Türkiye’den başka ülkelere seyahat edeceklerin, Yunanistan havaalanlarında uçak değişikliği yapmaları ya da seyahat sırasında Yunanistan’ı transit geçmeleri gerekiyorsa, Yunanistan transit vizesine sahip olması gerekmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları vize başvurusu yapmakla mükelleftir. Hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi kişiler ise vize başvurusundan muaftır.

Yunanistan transit vizesi tek girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir. Vize verilirken giriş sayısı, Yunanistan üzerinden kaç kez geçileceğine bağlı olarak değişmektedir. Yunanistan transit vize talebinde bulunacak kişi seyahat süresini belirledikten sonra vizenin 6 aylık ya da bir yıllık olarak verileceğinin kararı verilir. Buradaki en önemli husus; Yunanistan transit vize başvurusu yapacak olan kişinin pasaportunun geçerlilik süresidir. Çünkü pasaport süresine göre, başvurulacak transit vizenin süresi belirlenir.

Yunanistan transit vize başvurusu yapılırken konsolosluğa verilmek üzere bir başvuru dosyası hazırlanmaktadır. Bu başvuru dosyasında olması gereken bir takım evraklar vardır. Evraklardan herhangi birinin olmaması vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple her belgenin başvuru dosyasında olmasına özen gösterilmelidir.

Yunanistan transit vizesi başvuru formu

Yunanistan transit vize başvurusunda bulunurken başvuru dosyasında olması gereken ilk evrak; Yunanistan transit vizesi başvuru formudur. Bu form doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Yunanistan Transit Vizesi için Gerekli Evraklar

Başvuru yapan kişinin sahip olduğu pasaportun vize bitim süresinden itibaren 3 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir. 10 yıldan daha eski bir pasaport ile başvuru yapılamaz. Pasaportun sayfalarının sağlam olması ve en az iki boş karşılıklı sayfanın bulunması gerekmektedir.

Vize başvuru işlemlerinde kullanılmak üzere 2 adet biometrik fotoğraf başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Seyahat sırasında Yunanistan’a gidilecek ulaşım aracının bilgileri ve ülkeye giriş – çıkışı tarihlerinin belirtildiği bir dilekçe yazılmalıdır. Bu dilekçede seyahat tarihleri ve güzergah bilgileri de belirtilmelidir.

Başvuru dosyasında, Yunanistan transit vize başvurusu yapan kişinin seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağının bilgileri ibraz edilmelidir. Ayrıca başvuruyu yapacak kişi, 30.000 Euro taahhütlü seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Bu sigorta seyahatin başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar olan süreyi kapsamalıdır.

Seyahat edecek kişi, başvuru yapacağı tarihten 3 yıl öncesine kadar Schengen vizesi ile Yunanistan’a gitmişse eski vizesinin bir fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yunanistan transit vize başvurusu yapan kişi bir şoför ise standart başvuru evraklarına ek olarak; çalıştığı şirketin antetli kağıdına seyahatin sebebini, sponsorunu, seyahatin tarihini ve işi bittikten sonra ayrılacağını belirttiği bir dilekçe yazmalıdır. Şirketin faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, sürücü ehliyeti, araç plakası da başvuru dosyasına eklenmelidir.

Bu bilgiler dışında merak ettiğiniz her şey için Vize İşlem Merkezini (VİM) arayarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.