Vietnam Turistik Vize

Vietnam’a seyahat etmeyi karar verdiniz, size en uygun seyahat zamanını belirlediniz ve hatta Vietnam’a gezip görülecek tüm yerlerin bir listesini bile çıkarttınız… Peki Vietnam turistik vize başvurunuzu gerçekleştirdiniz mi? Vietnam vize başvurusu için gereken evrakların listesini Vize İşlem Merkezi’ni arayarak öğrenebilir, size uygun vize türünü net bir şekilde tespit ederek Vietnam vizesi başvurunuzun olumlu neticelenmesini sağlayabilirsiniz.

Vietnam Vize İstiyor mu?

Vietnam’a seyahat etmeye karar verdiğinizde aklınıza “Vietnam vize istiyor mu?” sorusu gelebilir. Cevap, evet. Vietnam mercileri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamasını yürütmektedir. Sadece ticari seyahatlerde değil, turistik seyahatlerde de geçerli olan bu uygulamada, Vietnam Turistik Vizesi almanız şarttır. Tabii, bu vizeyi alabilmeniz için öncelikle pasaportunuzun Vietnam yetkililerinin aradığı kriterleri karşılaması en önemli etmendir.
Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, seyahat edeceğiniz zamandan sonra en az 6 aya sahip olması gerekmektedir. Vize bölümünüzde en az 2 tane boş sayfanın arandığı Vietnam vizesi başvuru şartlarını karşılaması için pasaportunuzun tabi ki yıpranmamış ve zarar görmemiş olması da gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan pasaportlar ile yapılan Vietnam vizesi başvurusu reddedilecektir.

Vietnam Turistik Vize Neleri Kapsar?

Vietnam Turistik Vizesi almanız, size bu ülkede kısa süreli kalış hakkı tanır. Ticari ve ziyaret amacı gibi başka seyahat amaçlarınız olmaması hâlinde size Vietnam Turistik Vizesi verilecektir. Fakat, turistik vize aldığınız hâlde size tanınmayan hakları kapsayacak eylemler içinde olmanız, sizi cezaî yaptırımlar ile karşı karşıya bırakabilir.

Vietnam Turistik Vize, Pasaport Türüne Göre Değişir mi?

Umuma mahsus pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Vietnam’a yapacakları tüm turistik seyahatlerinden önce bu vizeyi almak zorundadır. Resmî pasaporta sahip olan vatandaşlarımız ise, 90 günden fazla sürecek olan turistik seyahatlerinde Vietnam Turistik Vizesi almalıdır.

Vietnam Turistik Vizesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Vietnam turistik vizenin geçerlilik süresi, vize başvurunuzda gerçekleşeceğini beyan ettiğiniz Vietnam seyahatinizin süresi kadar olacaktır. Tek girişli bir vize olan Vietnam Turistik Vizesi ile geçerlilik süresi bitmeden Vietnam’dan ayrılmanız hâlinde aynı vizeyle tekrar Vietnam’a giriş yapamazsınız.

Vietnam’a Gitmek İçin Nasıl Turist Vizesi Alınır?

Vietnam’a yapacağınız seyahat öncesinde turist vizesi almanız için iki farklı yolu tercih edebilirsiniz. İlk seçeneğiniz, Vietnam Konsolosluğu’na yapacağınız bireysel başvurudur. Bu başvuru ile Vietnam turist vizesi alabilirsiniz fakat Türkiye’de Vietnam’a turist vizesi veren tek kurumun Ankara’daki Vietnam Büyükelçiliği olduğunu bilmeniz gerekir. Yani, bireysel başvuru yapmak için hangi şehirde oturursanız oturun; Ankara’ya gitmek ve Vietnam Büyükelçiliği’ne elden başvuru evraklarınızı teslim etmek zorundasınız. Turistik vizede aranan evraklar arasında olan Vietnam C1 Belgesi’ni ise büyükelçilik dışından temin edebilmektesiniz.

Ankara’ya Kadar Gitmeyin, Vizeniz Size Gelsin!

Tercih edebileceğiniz ikinci yol ise, Vize İşlem Merkezi aracılığıyla Vietnam vizesi sürecinizin yürütülmesidir. Evraklarınızı elden, posta veya kargo yoluyla teslim ettikten sonra eksik bir evrak bulunması hâlinde yetkililerimiz sizinle iletişim kuracak, Vietnam vizesi başvuru sürecinizin aksamaması adına hızlı bir şekilde devreye girecektir. Vietnam Turist Vizesi başvurunuzu takiben, süreci yakından takip edecek ve vize işlem süreciniz hakkında sizi belirli aralıklarla bilgilendirecektir.

Vietnam Turistik Vize İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?

Vietnam’a yapacağınız seyahatiniz için turistik vize almanız gerekiyorsa, evraklarınızın doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir.

  • Vize Başvuru Formu, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.
  • C1 Belgesi şarttır. Vize İşlem Merkezi, Vietnam Turistik Vize için size gereken bu davetiyeyi sizin adınıza alabilir.
  • Pasaport, zaten vize işlenen seyahatlerde olmazsa olmaz evraklar arasında yer almaktadır.
  • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi de Vietnam yetkililerinin vize işlemleri için talep ettiği evraklardan birisidir.
  • Biyometrik fotoğraf, güncel çekilmiş ve iki adet olmak kaydıyla vize başvuru evraklarınızın arasında yer almalıdır.
  • Ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinizin net bir biçimde beyan edildiği dilekçeniz, Vietnam seyahatinizde vize başvurunuz için önemli evraklar arasındadır.
  • Vize almak için, uçak ve otel rezervasyonunuza ilişkin bilgilerin de yetkililere iletilmesi gerekir.