Küba Hakkında

Karayipler’de yer alan bir ada ülkesi olan Küba’nın resmî adı “Küba Cumhuriyeti”dir. En büyük şehri olan Havana, aynı zamanda Küba’nın başkenti. Birkaç yıl önce yapılmış olan sayıma göre, ülkenin nüfusu 11.50 milyona yaklaşmış durumda!

İki para birimi olan Küba’da turistler tarafından kullanılan CUC ve diğer para birimi olan Peso arasında 1/25’lik bir oran vardır. Yani 1 CUC, 25 Peso etmektedir.

Dini İnanç

Küba’da %60 Katolik, %5 Protestan ve %24 atesit olmakla beraber eski bir kabile dini ile Hristiyanlık karşımı “Santeria” inancına mensup bireylerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok.

Küba Vizesi

Küba’ya seyahat edecek olan Umumi Pasaport (Bordo) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken Küba vizesi; 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti bireyleri için şart olarak aranmamaktadır.

Tıp Alanında Küba

Küba, son yıllarda kanser tedavisi ile ön plana çıkan bir ülke konumunda. Aşı tedavisi amacıyla bu ülkeye gidenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. İstatistiklere bakılırsa, sağlık sektörü alanında vatandaşlarını düşünen ender ülkeler arasında. Zira Amerika’da 100.000 kişiye 225 doktor ve 54 dişçi düşerken bu rakam Küba’da 627 doktor ve 94 dişçi olarak görülmekte.

Küba’da Gezilecek Yerler

Denizin en turkuaz tonunu ve inci beyazıyla hayrete düşüren kumsalını ziyaretçilerine bahşeden Varadero‘da bir yürüyüş yapmadan Küba ziyaretinizi tamamlamış sayılmazsınız! Keza hem başkent hem de Küba ruhunu en iyi yansıttığı kabul edilen Havana‘da bir şehir turu atmak gerek…

UNESCO tarafından koruma altına alınan Vinales; hem biyoçeşitliliği hem de dünyanın en kaliteli purolarının yetiştiği yer olması nedeniyle görülmesi gereken yerler arasında…

1500’lerde kurulmuş, Küba’nın en eski yerleşim yeri olan Trinidad; koloniyal ruhun en iyi gözlemlenebildiği, sokaklarda rengarenk simalarla karşılaşabileceğiniz bir yer. Tabii bir de, gece hayatı denince akla gelen Santa Clara‘yı unutmamak lâzım. Che’nin şehri olarak da bilinen Santa Clara, Küba’da gece hayatının en iyi yaşandığı şehirdir. Bir de Maria La Gorda var: Küba’da dalış yapabileceğiniz en iyi destinasyon.

Küba’da Evde Konaklama

Küba’ya seyahat yapmış ve yapacak olan herkesin aklında bulunan en ilginç, en güzel ve en ekonomik yol olan pansiyon evler yani Casa Particular kavramı hakkında bilmeniz gereken şeyler var!

İlk olarak, her sokakta bir sürü casa particular bulabileceğinizi bilmeniz lâzım. Fakat yer sormamak veya her yerin aşırı dolu olması ihtimalinize karşın önceden bir yer ayarlamış olmanızı tavsiye ederiz.

Bilhassa yılbaşında ve Paskalya gibi dönemsel tatillerde casa particularların aşırı dolu olduğunu, Havana ve Varadero başta olmak üzere merkez şehir olarak tanımlanan pek çok lokasyonda kalacak yer bulmanın zor olduğunu unutmayınız.

Küba Mutfağı

Küba mutfağında congri ya da morros adıyla bilinen siyah fasulye ve pilavdan oluşan aperatif tabakları mutlaka ikram ediliyor ve bunların yanında plantain isimli patates cipsi tadında kızarmış bir yiyecek de servis ediliyor. Küba mutfağını tadacak olanların tavuk, et, deniz ürünü kapsamında siparişlerinde mutsuz olmayacaklarını ve bir porsiyonun ortalama yemek yiyen iki kişiyi rahatça doyurabileceğini belirtmek gerekir.