Ukrayna Öğrenci Vizesi

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak, Ukraynaca veya Rusça öğrenmek için dil okullarına kayıt yaptırmak ya da belirli bir alanda uzmanlaşmak amacıyla sertifika programlarına katılmak isteyenlerin Ukrayna öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

Ukrayna üniversiteleri, gerek ekonomik fiyatları, gerekse yüksek kaliteleri nedeniyle yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler arasında en popüler seçeneklerden biridir. Ukrayna üniversiteleri, Avrupa Birliği ülkelerince denk kabul edilmekte ve YÖK tarafından tanımaktadır.

Ukrayna’da lisans eğitimi alacakların bir yıllık hazırlık eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Bu hazırlık sınıfında Rusça ya da Ukraynaca dil eğitiminin yanı sıra bazı bölüm dersleri de verilmektedir. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan öğrenciler sertifika almakta; bu sertifika ile Ukrayna’da istediği üniversite ve bölümde okumaya hak kazanmaktadır.

Ukrayna Öğrenci vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Pasaport aslı (Son on yıl içinde alınmış olamalı ve vize bitim tarihinden itibaren en az dokuz ay geçerliliği bulunmalı)
  2. 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (arka fonu beyaz, son altı ay içinde çekilmiş olmalı)
  3. Üniversiteden davet ve kabul belgesinin aslı ve fotokopisi
  4. Vize süresini kapsayan 90 günlük seyahat sağlık sigortası (Gereği halinde firmamız tarafından temin edilir)
  5. Online formun doldurulabilmesi için öğrencinin adresi, cep telefonu numarası, e-posta adresi ve mezun olunan son okulun bilgileri
  6. Vize takip işlemlerinizin tarafımızca yapılabilmesi için, Türkiye’deki yada Ukrayna’daki noterlerden düzenlenecek vekalatnamenin aslı
  7. Ukrayna Büyükelçiliği döviz hesabına yatırılan vize ödemesine dair dekonttan iki suret

Ukrayna ekspres öğrenci vize işlemleri 1-3 çalışma günü, normal öğrenci vizesi işlemleri ise 6-9 gün arasında sonuçlandırılmaktadır.

Ukrayna öğrenci vizesi başvurusu yapan kişinin, pasaportunun geçerlilik süresini dikkat alarak hareket etmesi gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresi, vize bitim tarihinden en az dokuz ay daha uzun olmalıdır. Pasaportun son on yıl içinde alınmış olması ve en az karşılıklı iki boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Yıpranmış, sayfalarında yırtık bulunan pasaportlarla yapılan vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Ukrayna öğrenci vizesi başvurusu için arka fonu beyaz, 35×45 ebatlarında iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Ukrayna öğrenci vize başvurusu yapacak olan kişilerden talep edilen en önemli belgelerin başında üniversite kabul belgesi ve davet mektubunun aslı ve fotokopisi gelmektedir.

Vize başvurusu yapacak olan kişilerden talep edilen bir diğer önemli belge de Ukrayna öğrenci vizesi başvuru formudur. Online olarak doldurulan bu formda; öğrencinin kimlik, ikamet, mali bilgileri ile eğitim alınacak kurum hakkında bilgiler istenmektedir. Vize başvuru formu, İngilizce veya Ukraynaca dillerinde, en güncel bilgiler ile, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Öğrenci vize başvuru işlemini acentemiz aracılığıyla yapanların başvuru formları, profesyonel danışmanlarımızca en doğru şekilde doldurulmaktadır.

Ukrayna öğrenci vizesi çok girişli olarak 90 gün olarak verilmektedir. Vize başvurusunda bulunacak kişi bu 90 günü kapsayan vize süresi için 90 günlük seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Seyahat sağlık sigotaları ihtiyaç halinde firmamızdan temin edilebilir.

Başvuru dosyasına banka hesap dokümanları, kimlik fotokopisi, ulaşım ve konaklama bilgileri de eklenmelidir.

Vize başvuru ve takip işlemlerinin firmamızca yapılmasını isteyen pasaport sahipleri, Türkiye’deki yada Ukrayna’daki noterlerden tarafımıza vekaletname çıkartmaları gerekmektedir.

Ukrayna öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanması, konsolosluğun tatil günleri ve iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Vize başvuru işlemleri 6-9 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize işlemlerinin daha kısa sürede sonuçlanmasını isteyenler, ekspres (acil) vize başvurusu yapabilirler. Ukrayna ekspres vize başvuruları 1-3 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Ukrayna öğrenci vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz 0312 419 19 03 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. Ayrıca tüm vize işlemleriniz için dilerseniz ofisimizi ziyaret ederek, dilerseniz e-posta yoluyla bizlere ulaşabilirsiniz.