Ukrayna Çalışma Vizesi

Ukrayna Çalışma Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hangi tür pasaporta sahip olurlarsa olsunlar, 180 gün içinde 90 günü aşmayan Ukrayna seyahatlerinde vizeden muaftır. Fakat bu seyahatler turistik amaçlı veya iş görüşmesi nedeniyle olmalıdır. Ukrayna’ya vizesiz seyahat eden kişilerin, Ukrayna’da çalışma ya da öğrenim görme hakkı bulunmamaktadır.

Ukrayna’da çalışmak isteyen kişilerin Ukrayna çalışma vizesi alması gerekir. Bu vizeyi almanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, ülkeye yabancı yatırımcı çekmeyi amaçlayan, Ukrayna’ya 100.000 Euro yatırım yapma şartıdır. Bu sayede yabancı yatırımcı unvanı almaya hak kazanır; Ukrayna çalışma vizesi ve Ukrayna oturum izni sahibi olabilirsiniz.

Ukrayna çalışma vizesi almanın bir diğer yolu da, Ukrayna’da bulunan bir şirketin, sizin adınıza Ukrayna Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, size davetiye çıkarmasıdır. Bu davetiye sayesinde, Ukrayna çalışma vizesi için Ukrayna Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize başvuru işleminizi şahsen takip edebileceğiniz gibi; detaylı bilgi gerektiren ve zaman alıcı bu zor süreci, Büyükelçilik tarafından akredite edilmiş bir firma aracılığıyla da yapabilirsiniz. Vize İşlem Merkezi, şehir ayrımı olmaksızın Türkiye’nin her yerine Ukrayna çalışma vizesi konusunda hizmet vermektedir. Firmamız, Ukrayna Büyükelçiliği’ne sizin adınıza çalışma vizesi başvurusu yapma ve süreci takip etme yetkisine sahiptir.

Ukrayna Çalışma İzni için Gerekli Belgeler

 1. Pasaport

  Pasaport geçerlilik süresi, Ukrayna vize bitim tarihinden en az 9 ay sonrasını kapsamalıdır. Vize başvurusu yaparken pasaport geçerlilik süresi dikkate alınmalı, yeterli süresi olmayan pasaportlar mutlaka yenilenmelidir.

  Pasaport, son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve en az karşılıklı iki boş sayfası bulunmalıdır.

  Boşanma, evlilik gibi nedenlerle meydana gelen soyadı ve medeni durum değişikliklerinde, pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.

  Yırtık ve hasar görmüş pasaportlar vize başvurusunda kabul edilmeyecektir. Bu durumda olan pasaportların vize başvurusu öncesinde yenilenmesi gerekir.

 2. İki adet biyometrik vesikalık fotoğraf

  Biyometrik vesikalık fotoğraflar, belirli ölçüleri ve özellikleri taşıyan, yüz biyometrisinin tespit edilebildiği, yüksek kaliteli fotoğraflardır.

  Fotoğrafın arka fonu beyaz ve desensiz olmalı, son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır. Yüz, fotoğrafta ortalanmalı ve tamamen görünür olmalıdır. Gözler normal açıklıkta olmalı ve net bir şekilde görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

  Fotoğrafta kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar haricinde şapka veya piercing gibi nesneler bulunmamalıdır.

  Fotoğrafta leke, bükülme ve kırışıklık olmamalıdır.

 3. Çalışma Lisans

  Ukrayna Çalışma Bakanlığından alınmış; başvuru sahibinin ad, soyad, pasaport bilgileri ile çalışacağı firmanın bilgilerinin yer aldığı çalışma lisansının, Ukrayna’daki noterler tarafından onaylı sureti.

 4. Kimlik Fotokopisi

  Ukrayna Çalışma Vizesine başvuracak kişinin, TC Kimlik numarası bulunan kimlik fotokopisi gerekmektedir.

 5. Ukrayna Çalışma Vizesi Başvuru Formu

  Çalışma vizesi başvuru formunda; kimlik, ikamet, çalışma, mali bilgileriniz ile ziyaret amacınız ve daha önceki Ukrayna seyahatleriniz hakkında bilgiler sorulmaktadır. Bu bilgilerin İngilizce veya Ukraynaca olarak, doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.

  Ukrayna çalışma vizesi başvurunuzu firmamız aracılığıyla yapmanız durumunda, başvuru formunuz uzman personelimiz tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulacaktır.

 6. Vekaletname

  İşlemlerini takip edemeyecek, vize işlemlerinin kargo ile yapılmasını isteyen pasaport sahipleri, Türkiye yada Ukrayna’daki noterlerden tarafımıza vekaletname düzenlemeleri ve bu vekaletnamenin asıllarını kargo ile bize ulaştırmaları gerekmektedir.

 7. Seyahat Sağlık Sigortası

  Vize süresini kapsayan, 90 günlük ve 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortanız yoksa, firmamız tarafından temin edilebilir.

 8. Banka Hesap Dökümü

  Başvuru tarihinden en fazla bir hafta önce alınmış ve son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü.
  Hesap dökümü, ilgili banka görevlilerince çift imzalı ve kaşeli şekilde düzenlenmelidir.