Sierra Leone Turistik Vize

Sierra Leone’yi turistik amaçlı ziyaret edecek olan kişilerin alması gereken vize tipi Sierra Leone turist vizesidir. Yılların verdiği birikimle Vize İşlem Merkezi olarak, Sierra Leone turist vizesi almak isteyen kişilerin vize başvurularını gerçekleştiriyor ve sürecin yakından takipçisi oluyoruz.

Sierra Leone Turist Vizesi

Sierra Leone’ye turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen, umuma mahsus (bordo çipli) ve hususi (yeşil çipli) pasaport ile hizmet (gri çipli) pasaportu sahibi kişilerin Sierra Leone turist vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah çipli) pasaporta sahip kişiler ise Sierra Leone’ye yapacakları seyahatlerde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

Sierra Leone turist vizesi başvuruları sadece Sierra Leone Ankara Fahri Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Vize için onay yetkisi sadece konsolosluğa aittir. Şahsi olarak vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Vize işlemlerinizi Ankara’daki fahri konsolosluğun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Firmamız Vize İşlem Merkezi, Sierra Leone turistik vizesi konusunda akredite ve tam yetkili seyahat acentesidir.

Sierra Leone’nin elektronik vize (e-vize) ve kapı vizesi gibi uygulamaları bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı Sierra Leone seyahatiniz öncesinde vize işlemlerinizi tamamlamanız gereklidir.

Sierra Leone’ye gitmeden önce, Turist vizesi için gerekli olan evrakları Ankara Kızılay’daki ofisimize şahsen veya kargo yoluyla ilettiğiniz takdirde, Sierra Leone turist vizesi başvurunuzu hızla başlatıyoruz. Vize işlemleriniz sonuçlandıktan sonra sizi bilgilendirip, vizeli pasaportunuzu sizin adınıza teslim alıp adresinize gönderiyoruz.

Sierra Leone Turist Vizesi İçin Gereken Evrak Listesi

Sierra Leone turist vizesine başvurmak için gerekli olan evraklar şu şekildedir:

  • Pasaport aslı ve pasaport fotokopisi (Dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli)
  • Sierra Leone turistik vize başvuru formu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz)
  • Gidiş amacının belirtildiği imzalı vize talep dilekçesi
  • Otel rezervasyonu (Tarafımızdan hazırlanmaktadır.)
  • Uçak rezervasyonu (Tarafımızdan hazırlanmaktadır.)
  • Sarıhumma aşı kartı

Sierra Leone turist vizesiyle ilgili olarak, ülkeye iki çeşit giriş seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan biri 1 aylık tek girişli, diğeri ise 3 aylık çok girişli vizelerdir. Sierra Leone Ankara Fahri Konsolosluğu, turistik vize taleplerini bu şekilde değerlendirmektedir. Sierra Leone turist vizesine başvuruda bulunabilmek için yukarıda belirtilen evrakların tamamı eksiksiz olarak hazır olmalıdır. Firmamız, vize sürecini sizler adına büyük bir titizlikle takip ederek sonuçlandırmaktadır.

Sierra Leone seyahatinizden önce vizeyle ilgili herhangi bir problemle karşılaşmamanız ve mağdur olmamanız için, başvurularınızı yolculuk tarihinden en az 2 hafta öncesinden yapmanızı hatırlatırız. Sierra Leone vizenizin basılabilmesi için pasaportunuzda en az 2 sayfanın boş olmasına ve pasaportunuzun 10 yıldan eski olmamasına dikkat ediniz. Yıpranmış pasaportlar konsolosluk tarafından vize reddine sebep olabilir.

Sierra Leone Turist Vizesi Nereden Alınır?

Sierra Leone için turist vizesi verme yetkisi bulunan tek yer Sierra Leone Ankara Fahri Konsolosluğu’dur. Ankara merkezli firmamız, sizi konsolosluğa gitme zahmetinden kurtararak, vize başvurunuzu sizin adınıza yapıyor ve sürecin takipçisi oluyor. Vize işlemleriniz sonuçlandığında ise pasaportunuzu kargo veya kurye aracılığıyla size teslim ediyoruz.

Sierra Leone Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Sierra Leone turist vizeniz, başvurunuz gerçekleştikten sonra 3 ile 5 iş günü arasında sonuçlanır. Ancak Sierra Leone Ankara Fahri Konsolosluğu’nun kapalı olduğu resmi tatillerde bu süre farklılık göstermektedir. Sierra Leone turist vizesine başvuracak kişilerin güler yüzlü ve deneyimli personellerimizden ayrıntılı bilgi almalarını tavsiye ederiz.

Sierra Leone Seyahati İçin En Uygun Zaman Nedir?

Sierra Leone Cumhuriyeti, ismini coğrafyasında bol miktarda bulunan aslanlardan almıştır. Tam anlamı “aslanlı sıradağlar” olan Sierra Leone, tropikal iklimin görüldüğü bir Batı Afrika ülkesidir. Tropikal iklime sahip olmasından dolayı, yıl içinde bol miktarda yağış almasının yanı sıra, oldukça yüksek hava sıcaklıkları görülmektedir.

Sierra Leone, Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan bir ülkedir. Denize kıyısı olduğundan nem oldukça fazladır. Yıllık sıcaklık ortalaması 26°C’dir. Gündüz sıcaklık 30-32 °C’leri görürken, gece bu sıcaklık 20-24°C’lere düşer.

Seyahat etmeye en uygun aylar ise, genel olarak kuru ve güneşli havanın hakim olduğu Ekim-Mart ayları arasıdır. Nisan ayından itibaren başlayan yağmurlar ise şiddetini arttırarak Ağustos ayının sonlarına kadar devam eder.

Sierra Leone- Türkiye Arası Uçakla Kaç Saat Sürmektedir?

Sierra Leone- Türkiye arasında direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Türkiye’den Sierra Leone’ye yalnızca İstanbul kalkışlı ve aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz. Uçak yolculuğunuz ortalama olarak 10 saat sürmektedir.

Sierra Leone Turist Vizesi Ücreti

Sierra Leone turist vizesi ücreti tek girişli (single) olarak 80$ iken, çok girişli (multiple) seçeneği ise 130$ olarak belirlenmiştir.