Kamerun Turistik Vize

Kamerun, günümüzde Türkiye’den çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kamerun’a seyahat etmek isteyen herkesin alması gereken vize Kamerun Turistik Vize‘dir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin vize başvurusu yapmak zorundadır. Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 günü aşmayan gezilerinde Kamerun turistik  vizeden muaftır. Ancak, resmi heyet mensubu olmayan tüm kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Kamerun turistik vize başvuru işlemleri Kamerun Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla yapabileceğiniz gibi, vize işlemleri konusunda yetkilendirilmiş turizm seyahat acenteleri aracılığıyla da; sıra beklemeden, evraklarla uğraşmadan, hatta bulunduğunuz şehirden ayrılmadan Kamerun turistik vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kamerun turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin Kamerun vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu form doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda yer alan bilgilerin yanlış olması halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır.

Kamerun’a seyahat edecek olan vize başvuru sahiplerinin pasaportları, ülkeden ayrılış tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Geçerliliği devam eden pasaportların karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.

Kamerun turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler; seyahat tarihlerinin, seyahat amacının ve konaklama bilgilerinin yer aldığı bir vize talebi dilekçesi yazmaları gerekmektedir. Vize talebi dilekçesi, eğer varsa seyahat sponsoru belirtilerek, vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Kamerun’a turistik amaçlı seyahat gerçekleştirecek kişinin mutlaka sarıhumma aşısı olması gerekmektedir. Sarıhumma aşısını yaptırmış olan kişiye verilen Uluslararası aşı sertifikası, başvuru esnasında hazırlanan belgeler arasında yer almalıdır.

Kamerun turistik vize başvurusu sonuçlanma süresi ortalama yedi gündür. Seyahatine çok kısa süre kalmış kişiler, ekspres (acil) vize başvurusunda bulunabilir. Kamerun ekspres vize başvurusu 24 saat içinde sonuçlanmaktadır.

Kamerun Konsolosluğunun iş yoğunluğuna bağlı olarak vize sonuçlanma sürelerinde küçük farklılıklar olabilmektedir. Bu nedenle seyahat edecek kişilerin, başvurularını, Kamerun gezilerinden en az on gün önce yapmaları tavsiye edilir.

Kamerun turistik vize başvurusu için 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğraflar başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar çekilmiş ve fotoğrafın beyaz arka plana sahip olması çektirilmelidir.

Kamerun turistik vize başvurusu yapacak işyeri sahibi ya da çalışan kişiler; şirketin imza sirkülerini, vergi levhasını, faaliyet belgesini ve ticari sicil gazetesini başvuru dosyasına eklemelidir.

Vize başvuru dosyasında banka hesap dokümanları, konaklama bilgileri, ulaşım bilgileri, kimlik ve pasaport fotokopileri de yer almalıdır.

Kamerun turistik vize başvurusu hakkında merak ettiğiniz konuları alanında uzman danışmanlarımıza sormak;  hızlı, zahmetsiz ve ekonomik bir vize başvurusu gerçekleştirmek için hemen arayın: 0312 419 19 03