Kamerun Ticari Vize

Kamerun’a iş görüşmeleri, fabrika ziyareti ve iş fuarlarına katılmak amacıyla yapılacak olan ticari seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kamerun ticari vize alması gerekir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin Kamerun ticari vize başvurusu yapması zorunlu iken; resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamillerinin 90 günü aşmayan ticari gezilerinde Kamerun ticari  vizeden muaftır. Ancak, resmi heyet mensubu olmayan tüm kişilerin ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Kamerun ticari vize başvurusu Kamerun Konsolosluğu ya da Kamerun Büyükelçiliğinden yapılmaktadır. Bunun haricinde,  vize başvuruları için yetkilendirilmiş turizm acenteleri aracılığıyla da Kamerun ticari vize başvurusu yapabilmektedir.

Ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin pasaportlarının, vize bitim tarihinden 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekmektedir. Pasaportta karşılıklı en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport yıpranmamış ve sayfalarının yırtık olmaması gerekmektedir.

Kamerun ticari vize başvurusunda bulunacak kişi eksiksiz ve doğru bilgiler içeren bir Kamerun vize başvuru formu doldurmalıdır. Bu formda yer alan bilgiler doğrultusunda vize başvurusu onay veya ret şeklinde sonuçlanmaktadır. Bu sebeple başvuru formu doldurulurken çok dikkat edilmelidir.

Ticari bir amaç için alınan Kamerun vizesinin başvuru evrakları içerisinde olması gereken en önemli belge ticari davetiyedir. Ticari davetiye, Kamerun’da ziyaret edilecek veya oradaki bir ticari aktiviteye katılmak üzere gidilen firma tarafından gönderilmelidir. Gönderilen davetiyede, vize başvurusu yapan kişinin seyahat amacı, seyahat bilgileri ve seyahat masraflarının sponsoru belirtilmelidir.

Kamerun ticari vize başvurusunda bulunacak kişiler; seyahat tarihlerinin, seyahat amaçlarının, konaklama bilgilerinin yer aldığı bir vize talebi dilekçesi yazmaları gerekmektedir. Vize talebi dilekçesi, başvuru yapacak kişinin çalıştığı ya da sahibi olduğu şirketin antetli kağıdına ve Kamerun Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

Ticari vize başvurularında kullanılmak üzere, son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf gerekmektedir.

Kamerun’a gidecekler sarıhumma aşı yaptırmalıdır. Yaptırılan aşıya ait Uluslararası aşı sertifikasının vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çalışan ya da işyeri sahibi kişilerin başvuru dosyalarında; şirketin imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, vergi levhası ve faaliyet belgesi yer almalıdır.

Başvuru sahibi kişi; nüfus cüzdanı fotokopisi, konaklama bilgilerini, ulaşım bilgilerin, maaş bordrosunu, banka hesap dokümanlarını da ekleyerek başvuru dosyasını tamamlamalıdır. Tüm evrakların hazır olması durumunda başvuru yapılabilmektedir.

Kamerun ticari vize başvurusu ortalama 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi tatiller ve konsoloslukların yoğun olduğu durumlarda başvuruların sonuçlanma süresi değişiklik göstermektedir.