Gine Turistik Vize

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Gine, doğal güzellikleri ve birçok tarihi yapıya sahip olması bakımından her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Gine’ye tatil ve kültürel gezi gibi turistik faaliyet amacıyla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gine turistik vizesi alması gerekir.

Gine seyahatlerinde Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusu yapmakla mükelleftir. Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi kişiler ise 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Gine turistik vize başvuru işlemleri, akredite olan vize danışmanlık firmaları aracılığıyla yapılabilmektedir. Vize İşlem Merkezi, Gine turistik vize konusunda yetkili bir seyahat acentesidir. Başvurularınızı firmamız aracığıyla yapabilirsiniz.

Turistik vize başvuru işlemlerini sonuçlandırma yetkisi sadece Gine Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği‘ne aittir.

Gine turistik vize başvurusu yapan kişilerin sahip oldukları pasaportların süresi, vize bitim tarihinden itibaren en az 6 daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Vize başvurusunda pasaport işlemleri için kullanılmak üzere pasaportun en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportun herhangi bir yerinde bir deformasyon olması durumunda vize başvurusu geçersiz sayılacaktır. Bu sebeple pasaport sayfalarının yıpranmamış ve yırtık olmamasına özen gösterilmelidir.

Gine turistik vize başvuru sahibi tarafından Gine turistik vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu form Gine Büyükelçiliğinin bilgilendirilmesi açısından doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmalıdır. Bu sebeple formda yer alan bilgilerin doğruluğu büyük önem taşımaktadır. Başvuru formundaki bilgilerin yanlış veya eksik olması halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanabilir.

Gine’ye seyahat edecek kişi, ülkeye turistik bir amaç için gideceğine dair bir vize talep dilekçesi yazmalıdır.

Gine vizesi için başvuru yapacak kişiler, Gine Büyükelçiliği tarafından talep edilen başvuru evraklarında kullanılmak üzere, en fazla 6 ay önce çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafı başvuru dosyasında bulundurmalıdır. Fotoğraflar desensiz, beyaz arka fonda çektirilmelidir. Vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafta saçlar yüzü kapatmamalı ve piercing, güneş gözlüğü gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.

Gine turistik vize müracaatlarında vize süreleri en az 1 ay tek girişli ya da en fazla 1 yıl çok girişli olarak belirlenmektedir. Gine’ye yapılacak seyahatin amacına ve süresine göre giriş türü belirlenmektedir. Bu sebeple vize ücretleri de değişiklik göstermektedir. Vize ücret ödemeleri Gine Büyükelçiliğine € cinsinden nakit olarak yapılmalıdır.

Gine’ye gidecek olan kişilerin seyahatlerinde seçtikleri ulaşım aracına göre bilet bilgilerini ve seyahatleri sırasında konaklama bilgilerini vize başvuru evraklarında belirtmeleri gerekmektedir. 

Kişilerin turistik seyahatlerinde yolculuklarını finanse edebilecekleri kadar birikim sahibi olmaları beklenmektedir. Bu birikimi gösteren son 3 aylık banka hesap dökümü de başvuru evraklarına eklenmelidir.

Vize başvuru işlemleri ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Tatil günleri ve bayramlar dolayısıyla ya da başvuru yapan kişinin başvurusundaki özel durumlar sebebi ile vizeler geç sonuçlanabilmektedir.

Gine’ye gitmeden önce herkesin sarıhumma aşısı yaptırması gerekmektedir. Vize müracaatında bulunun kişilerin, bulaşıcı hastalık yoktur raporunu ve sarıhumma aşısı yapıldığına dair uluslararası sarıhumma aşı sertifikasını da başvuru dosyasında ibraz etmeleri gerekmektedir.