Gine Ticari Vize

Ekonomisi tarım ve madenciliğe dayanan Gine’ye iş görüşmesi, toplantı, fuar ve seminer gezileri gibi ticari amaçlarla gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken vize Gine ticari vizesidir.

Gine seyahatlerinde Umuma mahsus (bordo) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusu yapmakla mükelleftir. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi kişiler ise 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Gine ticari vize başvuru işlemleri, akredite olan vize danışmanlık firmaları aracılığıyla yapılabilmektedir. Vize başvuru işlemlerini sonuçlandırma yetkisi sadece Gine Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği‘ne aittir.

Gine ticari vize başvurusu yapan kişilerin sahip oldukları pasaportların süresi vize bitim tarihinden itibaren en az 6 daha geçerli olmalıdır. Seyahat tarihi belirlenirken pasaportun geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Vize başvurusunda pasaport işlemleri için kullanılmak üzere pasaportun en az iki adet boş sayfası bulunmalıdır. Pasaport sayfalarının yıpranmamış ve yırtık olmamasına özen gösterilmelidir.

Gine ticari vize müracaatında bulunan kişilerin Gine ticari vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu forma, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bilgiler yazılmalıdır. Başvuru formunda; kişisel bilgiler, kimlik bilgileri, seyahat sebepleri, seyahat tarihleri gibi bilgilerin istendiği bölümler bulunmaktadır.

Ticari vize başvurularında olması gereken evraklardan biri ticari vize talep dilekçesidir. Bu dilekçe, vize başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı ya da sahibi olduğu şirketin antetli kağıdına Gine Büyükelçiliğine hitaben yazılmalıdır. Dilekçenin içeriğinde; Gine’ye gidiş amacı, gidiş ve dönüş tarihlerinin bilgileri yer almalıdır.

Vize müracaatında bulunan kişi, Gine’ye iş ve ticari gerekçelerle gideceği şirketten bir ticari davetiye almalıdır ve bu davetiye vize başvurusu yapacak olan kişinin başvuru dosyasında kesinlikle yer almalıdır. Davetiyede, Gine’ye seyahat edecek olan kişinin kimlik bilgileri, seyahat sebebi ve seyahati boyunca yapılacak harcamalar için banka hesap dokümanları ya da sponsor bilgileri ibraz edilmelidir.

Vize başvurularında kullanılmak üzere iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraflar altı aydan daha eski olmamalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir.

Gine Ticari Vize Ücretleri

Gine ticari vizeleri en az bir ay tek girişli ya da en fazla bir yıl çok girişli olarak verilmektedir. Gine’ye yapılacak seyahatin amacına ve süresine göre giriş türü belirlenmektedir. Bu sebeple vize ücretleri değişiklik göstermektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişi çalışan ya da iş yeri sahibi ise; en fazla 6 ay önce alınmış oda kayıt sicil suretini, faaliyet belgesini, vergi levhasını, ticaret sicil gazetesini ve imza sirkülerini başvuru evraklarına eklemelidir.

Vize ücret ödemeleri Gine Cumhuriyeti Büyükelçiliğine € cinsinden nakit olarak yapılmaktadır.

Vize başvuru işlemleri ortalama 72 saat (üç iş günü) içerisinde sonuçlanmaktadır. Tatil günleri ve bayramlar dolayısıyla ya da başvuru yapan kişinin başvurusundaki özel durumlar sebebi ile vizeler geç sonuçlanabilmektedir.

Gine’ye gitmeden önce herkesin sarıhumma aşısı yaptırması gerekmektedir. Kişiler, aşı yaptırdığına dair uluslararası aşı sertifikasını da başvuru dosyasında bulundurmaları gerekmektedir. Vize müracaatında bulunun kişiler vize başvuru evrakları arasına bulaşıcı hastalık yoktur raporunu eklemelidir.

Gine’de sağlık ve hijyen konularında bazı problemler olduğu görülmektedir. Ülkede temizlik şartlarındaki eksiklik nedeniyle salgın hastalıklara rastlanabilmektedir. Bu sebeple Gine’ye seyahat edecek iş insanlarının bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir amaçlı aşı yaptırmalarında fayda bulunmaktadır.