Fildişi Sahili Turist Vizesi

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma” 29 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş ve anlaşma gereği; Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günü geçmeyen seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabilmeleri sağlanmıştır. Ancak bordo (umuma mahsus) pasaport hamili olan Türk vatandaşları Fildişi Sahili’ne planladıkları seyahatler için vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Fildişi Sahili Turistik Vize Nasıl Alınır?

Fildişi Sahili turistik vizesi, Fildişi Sahili’ne tatil, gezi ve eğlence gibi sebeplerle seyahat etmek istendiğinde başvurulması gereken “kısa süreli” vize türüdür. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu amaçla yapacakları seyahatlerde Fildişi Sahili turistik vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Fildişi Sahili Ankara Büyükelçiliği, tüm vize müracaatlarını resmi tatiller dışında hafta içi 09.30 – 12.00 saatleri arasında kabul etmektedir. Fildişi Sahili’ne turistik amaçlı seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yetkili sağlık kurumlarında “Sarıhumma” aşısı yaptırmaları ve vize başvuru evraklarıyla birlikte aşı kartlarının fotokopisini de Fildişi Sahili vize bölümüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Fildişi Sahili Turistik Vize Nereden Alınır?

Fildişi Sahili’ne yapılacak olan tüm vize müracaatları sadece, Ankara Fildişi Sahili Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. Bunun dışında ülkenin İstanbul ve İzmir Fahri Konsoloslukları olsa da bu makamların, Fildişi Sahili turistik vize başvurusu için evrak ve vize düzenleme yetkileri bulunmamaktadır. Bu nedenle hazırlanan tüm vize evrakları ile birlikte, Ankara Fildişi Sahili Büyükelçiliği’ne şahsen veya yetkili seyahat acenteleri tarafından müracaat edilebilir.

Fildişi Sahili turistik vize en fazla 30 günlük ve tek girişli olarak verilmektedir.

Fildişi Sahili Turistik Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fildişi Sahili turistik vize işlemlerinin kısa bir süre içinde sonuçlanması için vize evraklarının eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Hazırlanan belgeler arasında uyumsuzluk veya yanlış evrakların olması vize başvurunuzu olumsuz olarak etkiler ve yanmasına neden olur. Bu nedenle bu hususa çok dikkat edilmeli ve gerekirse profesyonel bir vize danışmanlığı merkezinden yardım alınmalıdır.

Fildişi Sahili Konsolosluk birimi turistik vize işlemlerinde otel rezervasyonu konusuna büyük önem göstermektedir. Konsolosluk, rezervasyon tarihlerinin seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri ile uyumlu olmasına dikkat eder. Bu nedenle otel rezervasyon bilgilerinizi gösteren belgeyi, hazırladığınız vize müracaat evraklarıyla birlikte teslim etmelisiniz.

Diğer önemli bir husus da; seyahatiniz süresince kendinizi finanse edebilecek olan tutarın banka hesabınızda bulunmasıdır.

Fildişi Sahili Turistik Vize Başvuru Formu

Fildişi Sahili turistik başvuru formu, Fildişi Konsolosluğu’nun başvuru sahibi hakkında bilgi edinmesini sağlayan resmi bir formdur. Türkçe, İngilizce veya Fransızca olarak doldurulur. Fildişi Sahili turistik vize başvuru formu, vize başvuru evraklarında yer alan bilgiler ile tutarlı olmalıdır.

Gerçeğe uygun olmayan veya eksik verilmiş bilgi ve belgelerin vize reddine sebep olacağını hatırlatmak isteriz.