Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya bir tarafında camilerin bir tarafında katedrallerin olduğu, birbirinden farklı özellikteki kabilelerin yaşadığı; dağlık bölgelerin, çöl topraklarının ve tropik ormanlarının içerisindeki birçok kültürü barındıran bir ülkedir. Bu sebeple Etiyopya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ziyaret etmek seçtikleri bir seyahat noktası haline gelmiştir.

Etiyopya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya Turistik Vize başvurusu yapmak zorundadır. Etiyopya’ya seyahat edecek tüm Türk vatandaşların sahip olunan pasaportun türüne bakılmaksızın turistik vize başvuru yapmaları gerekmektedir.

Etiyopya vize başvuruları Etiyopya Ankara Büyükelçiliği veya tam yetkili acente olan firmamıza yapılabilir. Firmamıza gönderilen vize başvuru evrakları titizlikle incelenir; varsa eksikler belirlenir, başvuruyu sahibine iletilir. Sonrasında, vize başvuru dosyanız eksiksiz şekilde hazırlanır ve Etiyopya Büyükelçiliğine teslim edilir. Firmamız aracılığıyla yapılan başvurular %99 oranında olumlu sonuçlanmaktadır.

Başvuru sahibi tarafından, eksiksiz, okunaklı ve imzalanmış bir Etiyopya vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu formda kişisel bilgiler, mali bilgiler ve seyahat amacı gibi bilgiler yer almaktadır. Bu formun doldurulması ile Etiyopya Konsolosluğunun başvuru sahibini daha iyi tanıması ve bu formdaki bilgiler doğrultusunda başvurun sonuçlanması amaçlanmaktadır.

Etiyopya kapısı vize uygulaması bulunmamaktadır. Vize başvuruları işlemleri sadece Türkiye’deki Etiyopya temsilcisi olan Etiyopya Ankara Büyükelçiliği ya da bu büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş turizm acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Etiyopya turistik vizesi ilk defa Etiyopya’ya seyahat edecek kişiler için kısa süreli olarak tek girişli verilen bir vize türüdür. Vize süresi, vize başvurusunun onaylandığı gün itibari ile başlamaktadır. Vize süresini aştıkları her gün için turistler 20 dolar ödemek zorundadır. Vize geçerlilik süresini aştıkları 14 günün sonunda kişiler mahkemeye sevk edilmektedir.

Etiyopya vize başvurusu yaparken e-vize uygulaması tercih edilebilmektedir. E-vize ile Etiyopya turistik vize başvurusu yapacak kişi konsolosluğa gitmeden başvurusunu online olarak yapabilmektedir. E-vize tüm dünya vatandaşlarının kullanabildiği bir başvuru uygulamasıdır ve firmamız aracılığıyla e-vize başvurunuzu güvenle yapabilirsiniz.

Etiyopya Turistik Vizesi için gerekli evraklar

Etiyopya turistik vize başvurusu yapacak kişinin pasaport süresinin, alınan vizenin bitiş süresinden 6 ay daha uzun olması gerekmektedir. Başvuru yaparken pasaportun geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Pasaportun karşılıklı iki adet boş sayfasının olmasının yanında, sayfalarının yıpranmamış ve yırtılmamış olmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

  1. Vize bitim tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan, en az iki boş sayfayası bulununan pasaport aslı
  2. 3,5 x 4,5 mm ebatında iki adet vesikalık fotoğraf (arka fon beyaz olmalı)
  3. Etiyopya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış, gidiş amacını belirten İngilizce dilekçe
  4. Pasaport resimli sayfasının fotokopisi
  5. Otel Rezervasyonu (Otelden kaşeli ve imzalı)
  6. Uçak bileti rezervasyonu
  7. Güncel banka hesap ekstresi