Etiyopya Ticari Vize

Afrika kıtasında en düşük işsizlik oranına sahip ülkesi olan Etiyopya, pek çok yabancı iş adamı için de yatırım olanağı sağlamaktadır. Etiyopya’ya iş görüşmesi, toplantı, fuar ve seminer gezileri gibi ticari amaçlarla gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken vize Etiyopya ticari vizesidir.

Etiyopya’ya seyahat edecek herkes pasaport türüne bakılmaksızın; hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport, Umuma Mahsus (bordo) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri vize başvurusu yapmak zorundadır. Etiyopya ticari vize başvurusu yapacak kişiler başvurularını Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’nde ya da büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş turizm acentesi olan firmamıza yapabilmektedir. Ticari vize başvurusu ortalama 5 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Ticari vize başvurularında en önemli belge, davetiye mektubudur. Etiyopya’dan gönderilen davetiye yazısı ile Etiyopya şirketlerinde ticari faaliyetler yürütülebilir. Söz konusu davetiye yazısının Etiyopya ticari vize başvuru dosyasında olması halinde, kişinin vize başvurusunun kabul edilme olasılığı yüksek olur iken; vize başvurusu yapacak olan kişinin başvuru dosyasında davetiye yazısının olmamasıyla da vize başvurusu reddedilecektir.

Etiyopya’ya seyahat edecek kişi, ülkeye ticari bir amaç için gideceğine dair bir vize talep dilekçesi yazmalıdır. Bu dilekçe seyahat edecek kişinin kurum/şirket tarafından, şirkete ait antetli kağıtlara İngilizce olarak yazılmalıdır ve başvuru dosyasına eklenmelidir.

Etiyopya ticari vizesine başvuru yapacak olan herkesin bir Etiyopya ticari vize başvuru formu doldurup Etiyopya Ankara Büyükelçiliğine vermesi gerekmektedir. Büyükelçilik bu formdaki bilgileri vize başvurusunun sonuçlanma aşamasına kadar titizlikle değerlendirmektedir. Bu sebeple başvuruyu yapanlar başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmalıdır. Form İngilizce olarak doldurulup, dolduran kişi tarafından da imzalanmalıdır.

Etiyopya ticari vizesinde Etiyopya kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Seyahat edecek kişiler başvurularını bireysel olarak ya da büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığı ile Etiyopya Ankara Büyükelçiliğinde yapabilmektedir.

Vize başvurusu onaylandığı günden itibaren geçerlilik kazanmaktadır. Ancak kişi vize başvurusunu ileri tarihler için alamaz. Büyükelçilik vizeyi onayladığı gün kişi seyahatine edebilmektedir. Etiyopya ticari vize, kısa süreli bir vize türü olduğu için seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya sınırları içerisinde büyükelçiliğin belirlediği süre kadar kalabilmektedir. Vize süresinin tamamlanmasının ardından kişi Türkiye’ye dönüş yapmak zorundadır. Vize süresini, vize bitim tarihinden 14 gün geçmesi durumunda kişi hukuki bir cezalandırma ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Etiyopya’ya ziyaret edecek kişiler seyahat öncesi sarıhumma, tetanos ve hepatit aşılarını yaptırmalıdır. Ayrıca yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Etiyopya Ticari Vizesi için gerekli evraklar

Etiyopya ticari vizesi için gerekli olan evraklar; en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, Etiyopya ticari vizesi başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, davetiye mektubu, dilekçe, ulaşım ve konaklama bilgileri, banka hesap dokümanlarıdır. Bunların yanında seyahat edecek kişi bir şirket sahibi veya çalışanı ise başvuru dosyasına eklemesi gereken diğer evraklar; vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesidir.