Angola Turistik Vize

Angola, maddi imkânları kısıtlı olmasına rağmen kültürel ve turistik zenginlikleriyle her yıl daha fazla sayıda turisti kendine çekmeyi başarmaktadır. Angola’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler, Angola turistik vize alarak, Angola’nın büyüleyici güzelliklerini keşfedebilir, unutulmaz bir tatil geçirebilirler.

Angola’ya seyahat edecek bordo (umuma mahsus) pasaport, yeşil (hususi) pasaport, gri (hizmet) pasaport ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümü vize başvurusu yapmakla mükelleftir.

Angola Turist Vizesi Almak Zor mu?

Angola kapı vize uygulaması ya da Angola e-vize uygulaması bulunmamaktadır. Turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler, başvurularını Angola Ankara Büyükelçiliğine veya akredite seyahat acentelerine yapmaları gerekmektedir. Vize İşlem Merkezi, Angola vizesi konusunda tam yetkili bir seyahat acentesidir.

Turistik vize başvurularında Angola Büyükelçiliğinde biometrik parmak izi uygulaması ile başvuru sahibinin parmak izi alınır. Angola seyahatleri için bu parmak izi uygulaması zorunlu tutulmaktadır ve parmak izi bir vize başvurusuna mahsustur. Daha önce parmak izi uygulaması yaptıran kişi, ikinci kez vize başvurusunda bulunması halinde, tekrardan parmak izi vermesi gerekmektedir.

Angola turist vizesi en fazla 90 gün olarak verilmektedir. Belirlenen seyahat süresinin aşılması halinde cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Angola turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin, Angola turistik vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru formu doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurularak tamamlanmalıdır. Başvuru formu Angola Büyükelçiliğinin başvuru sahibi hakkında bildi edinmesi adına doldurulmaktadır. Bu sebeple formda yer alan bilgilerin doğruluğu büyük önem taşımaktadır. Başvuru formundaki bilgilerin yanlış olması halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır.

Bunun yanı sıra, vize başvuru sahibi tarafından turistik vize talep dilekçesi yazmalıdır. Dilekçe Angola Büyükelçiliğin hitaben, İngilizce veya Portekizce yazılmalıdır. Bu dilekçede, kişiler, çalıştıkları kurumdaki pozisyonları hakkında bilgi vererek, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihini de belirtmelidir. Başvuru sahibi, dilekçeyi imzalayarak başvuru dosyasına eklemelidir.

Angola turistik vize başvuru sahiplerinin pasaportları, seyahat bitim tarihinden itibaren 9 ay daha geçerli olmalı ve pasaportların en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.

Angola turistik vize müracaatında bulunacak kişiler vize başvuru evraklarında kullanılmak üzere 2 adet biometrik vesikalık fotoğrafı başvuru dosyasında bulundurmalıdır. Fotoğrafların; desensiz, beyaz arka fonda ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Angola turistik vize başvurusunda bulunan kişilerin temin etmesi gereken evraklar; kişinin çalışıyor, işveren, emekli, işsiz veya öğrenci olmasına göre farklılık göstermektedir. Vize başvuru dosyasında; banka hesap dokümanları, ulaşım ve konaklama bilgileri bulunmalıdır. Çalışan kişiler ek olarak; şirketin faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası ve ticari sicil gazetesi fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Angola turistik vizesi ile seyahat edecek kişiler seyahat öncesi sarıhumma aşı yaptırmalıdır. Yapılan aşı sonrasında verilen uluslararası aşı sertifikası vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

Angola vize ücretleri tek girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir. Angola tek girişli vize harcı ortalama 100 $, çok girişli vize harcı ise 200 $‘dır.Olumsuz sonuçlanan Angola vize başvurularında harç ödemelerinin iadesi yapılamamaktadır.

Angola turistik vize başvuruları ortalama 7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Hafta tatilleri veya resmi tatiller dolayısıyla ya da başvuru yapan kişinin başvurusundaki özel durumlar sebebiyle vizelerin sonuçlanmasında gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu yüzden seyahat tarihinden en az 10 gün öncesinden vize başvurusu yapılması tavsiye edilmektedir.

Vize İşlem Merkezi, Angola turistik vize başvuru işlemlerinizde size her konuda yardımcı olmak için hazırdır.

Angola Turistik Vize için Gerekli Evraklar

  • Turistik vize başvuru formu
  • 2 adet vesikalık fotoğraf (son 3 ay içerisinde çekilmiş)
  • Çalıştığınız kurumdan, iş tanımınızı içeren ve elçiliğe hitaben İngilizce ya da Portekizce yazılmış bir dilekçe (serbest çalışanlar kendi kaşe ve imzası ile bu dilekçeyi yazabilir).
  • Otel rezervasyonu (ödemesi yapılmış, konfirmeli olmalıdır.)
  • Uçak rezervasyonu
  • Sari humma aşısı olunduğuna dair uluslararası geçerliliği olan aşı kartı.
  • Adli sicil belgesi (sabıka kaydı)
  • Son üç aya ait kişisel banka hesap dökümü (banka tarafından kaşeli ve imzalı olmalı ve Angola’da geçirilecek her gün için 300 USD bakiye bulunmalı)
  • Pasaportun aslı ve fotokopisi (pasaport süresinin vize bitiminden itibaren minimum 9 ay süresinin olması gerekmekte)
  • Meslek grubuna göre izin belgesi ve iş belgeleri