Ekvator Ginesi Hakkında

Ekvator Ginesi ya da resmi adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Orta Afrika’nın batı kıyısında, 28.000 kilometrekarelik alana sahip bir ülke. Eskiden İspanyol Gine kolonisi olan ülke, bağımsızlık sonrası, hem Ekvator hem de Gine Körfezine yakın konumu nedeniyle Ekvator Ginesi adını almıştır. İspanyolca’nın resmi dil olduğu tek egemen Afrika devletidir. Ülke nüfusu tahmin olarak 1,25 milyon civarındadır.

Sahraaltı Afrikasında, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Ekvator Ginesi, kıtanın en küçük ülkelerinden biridir. Ülke, adalar ve anakara olmak üzere iki kısımdan oluşur. Ülkenin başkenti Malabo, Bioko adasıdır. Ülke; Afrika Birliği, Frankofoni, OPEC, Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu (CEMAC) ve CPLP üyesidir.

Ekonomi

Ekvator Ginesi, 1990’ların ortalarında keşfedilen petrol rezervleri ile Sahra altı Afrika’nın en büyük petrol üreticilerinden biri konumumdadır. Ülke, Afrika kıtasının en hızlı büyüyen, en fazla yabancı sermaye çeken ve kişi başı gelir bakımından en zengin ülkelerindendir.

Petrol gelirlerinin GSYİH içindeki payı %90, ihracat gelirleri içindeki payı ise %97 civarındadır. Hükümet, ülke ekonomisinin petrole bağımlılığının azaltıcı politikalar yürütmekte, bu çerçevede farklı sektörlere önemli yatırım teşvikleri uygulamaktadır.

Nüfusun çoğunluğu tarım ve ormancılıkla uğraşmakta ve başta kahve olmak üzere çeşitli meyve, sebze ve tahıl ürünleri yetiştirmektedir. Tarımsal üretim yükünün büyük bölümü Fernando Po bölgesinden karşılanmaktadır. Tarımsal ihraç ürünlerinin en önemli kalemi kakaodur. Rio Muni bölgesindeki kahve ve tropikal kerestesinin önemi giderek artmaktadır.

Dış ticaretinin dörtte üçü İspanya ile gerçekleştirilmektedir.

Ülke Atlantik Okyanusuna kıyısı olmasına rağmen balıkçılık sektörü gelişmemiştir.

İklim

Ülkeye bağlı adalarda tropikal yağmur ormanları iklimi hakimdir. Yağmurun en fazla görüldüğü ay Ekimdir. Anakara ise çoğu zaman kurak-sıcak bir havaya sahiptir. Adalarda var olan yağmur ormanları goril, şempanze, leopar ve fil gibi yabani hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Din

Uzun yıllar İspanya’nın sömürgesi altında kalan Ekvator Ginesi’nde halkının yaklaşık %88’si Katolik, %5’i ise Protestandır. Müslümanların oranı da %5 civarındadır. Animizm, Baha inancı ve yerel dinlere inanların oranı %2 civarındadır.